V SLOVENIJI 38 NOVIH DROG: Njihovi učinki velikokrat neznani in usodni

Kronika

Mednarodni dan proti zlorabi drog in nezakonitemu prometu s prepovedanimi drogami, ki ga obeležujemo danes, tokrat izpostavlja nove psihoaktivne snovi in pomen krepitve (so)pomoči. Ob tem na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da so učinki novih drog velikokrat neznani in mnogokrat usodni, redna uporaba pa vodi v zasvojenost.

V Evropi in Sloveniji narašča število novih psihoaktivnih snovi, zato na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da njihova redna in visoko tvegana uporaba vodi v zasvojenosti, posledice delovanja pa se pojavijo šele po določenem časovnem obdobju.

V okviru evropskega sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi so samo lani zabeležili 101 novo psihoaktivno snov. V Sloveniji jih je Nacionalni forenzični laboratorij lani identificiral 38.

Tveganje za zdravje

Nove droge predstavljajo veliko tveganje za zdravje uporabnikov, saj se pojavljajo zelo hitro, prodajajo se na odprtem trgu, hkrati pa je zelo malo informacij o njihovih učinkih in škodi, ki jo povzročajo.

"Po podatkih raziskave Eurobarometer 2014 je nove psihoaktivne snovi že kdaj poskusilo osem odstotkov mladih Evropejcev v starosti med 15 in 24 let, v Sloveniji pa 13 odstotkov mladih v tej starostni skupini," opozarja Andreja Drev z NIJZ in dodaja, da je uporaba novih drog vezana na plesne zabave in prireditve ter na druženje s prijatelji.

Razširjeni predvsem sintetični katinoni

Dve med uporabniki najbolj priljubljeni skupini novih drog sta sintetični kanabinoidi, ki posnemajo učinke konoplje, in sintetični katinoni, ki posnemajo učinke stimulansov, kot sta kokain in amfetamin. V Sloveniji so med uporabniki razširjeni predvsem sintetični katinoni.

Posledice delovanja novih drog se tako kot pri večini drog pojavijo šele po določenem časovnem obdobju. V uporabniku se poruši telesno ravnovesje. Telo se začne odzivati z nezmožnostjo kontroliranega gibanja, značilna pa je tudi agilnost in nenehna potreba po govorjenju.

Jasen in barven svet

Uporabniki se s pomočjo NPS transformirajo v svet, kjer se skrijejo njihove težave, svet postane bolj jasen in barven: lažje se vključijo v družbo, povečana je njihova motivacija po druženju in komuniciranju, ob tem pa pogosto postanejo bolj nasilni, ogrožajo ljudi, ki so v bližini, in so nagnjeni k laganju.

Trendi na področju NPS kažejo, da so se s povečanjem njihove uporabe v različnih skupinah pojavili novi vzorci uporabe omenjenih drog in številna nova tveganja, katerim bo treba prilagoditi obstoječe programe obravnave uporabnikov drog v vseh oblikah obravnave - od zdravljenja do zmanjševanja škode. Ranljive ciljne skupine za uporabo NPS so mladostniki, moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, in intravenozni visoko tvegani uporabniki prepovedanih drog.

Deli novico:

Jih umre zaradi ZLOrabljanja opšojnih snovi, da se ve koliko? |  27 .06. 2015 ob  11: 23
Alkohol je najhujša droga. In sintetične in opijati in kokaini, lsd-ji.. Vse razen Meskalina in marihuane po mojem.
Previdonst |  26 .06. 2015 ob  10: 23
Kako so lahko veliko krat usodni učinki novih drog, ki se pojavljajo pri nas? Koliko ljudi pa je umrlo v zadnjem času? Koliko krat se je končalo tragično? Nekdo na tem portalu je matematično nepismen!

P. S.: Previdnost pa je še vseeno mati vseh modrosti ...
Go home hippies  |  26 .06. 2015 ob  08: 13
-1
NO SEX, DRUGS
King Crimson-21 st century schizoid man |  26 .06. 2015 ob  08: 08
-1
Confusion is your epitaph, narcomen!!!