V regiji imamo kar 1265 društev

V Obalno-kraški regiji imamo kar 1265 društev. Prevladujejo športna društva, za temi pa strokovna in kulturno-umetniška. Društva so zaradi ekonomske krize okrnila svoje dejavnosti in te izvajajo v manjšem obsegu, niso pa prenehala z delovanjem.

Po podatkih AJPES-a iz leta 2011 je v Obalno-kraški regiji aktivnih 1265 društev, kar predstavlja 5,7 odstotkov vseh društev v Sloveniji. Največ društev je v Mestni občini Koper, 632, sledi ji občina Piran z 213 društvi. Občini Sežana (150) in Izola (157) imata podobno število društev. Glede na področje dela je v Kopru največ športnih društev, 309, nato sledijo strokovna in kulturno-umetniška društva. Izola ima glede na število prebivalcev relativno visoko število kulturnih društev.

Izola je sicer podhranjena s stališča varstva okolja, razvoja podeželja, kulturne dediščine in izobraževanja, saj na teh področjih društev ni ali pa jih je relativno malo.

Društva na področju gospodarstva in turizma se očitno umikajo in njihove naloge postopoma prehajajo na področje pridobitnega sektorja. Večina društev se preživlja z letnimi zneski, ki se sučejo med nič in 5000 evri.

"Nevladnih organizacij po načinu delovanja ne moremo enačiti oziroma primerjati s podjetji. Zaradi finančnih težav oziroma krčenja sredstev, namenjenih društvenim dejavnostim, NVO ne prenehajo z delovanjem, pač pa stagnirajo, zamrznejo delovanje oziroma krčijo število programov in aktivnosti, ki jih ponujajo. V zadnjih letih ni bilo zaznati upadanja števila NVO, ravno nasprotno," nam je razložila Polona Žigo, predstavnica Središča Rotunda.

Kdor še razmišlja o tem, katero prostočasno dejavnost bi izbral, ali pa je njegovo zanimanje razpršeno na več koncev, bo morda lažje izbral pravo dejavnost zanj ob obisku spletne strani www.sticisce.si, kjer je tudi seznam nevladnih organizacij Obalno-kraške regije. 

Deli novico: