V PIRANU O VARNOSTI STAREJŠIH: Najbolj nevaren je ravno dom

Piran

Starejši več časa preživijo doma, kjer se zgodi tudi največ padcev, zato je ključnega pomena preventiva, so ugotavljali na današnjem omizju o varnem bivanju doma v starosti, ki so ga pripravili v Piranu. Tako je treba pravočasno razmisliti o primerni ureditvi bivalnega okolja in poskrbeti za varovanje na daljavo.

Ljudje se težko prilagajamo na spremembe in nesreče nas največkrat prehitijo, je ob robu omizja, ki so ga pripravili v prostorih piranskega Rdečega križa ob svetovnem dnevu socialne pravičnosti, za STA opozorila Urška Ličen iz centra za pomoč na domu Mali princ.

Starejši se po njenih besedah doma morda počutijo najbolj varne, "ampak takrat je največkrat prav ta težava, da nas nihče ne vidi". Med glavnimi preventivnimi ukrepi je ureditev stanovanja na način, da omogočimo dostop tistim, ki nudijo pomoč. Banalna stvar pri tem je lahko že ključavnica: "Če je ključ v vratih, ne more nihče do nas."

Brez preprog, prehodna vrata, pritrjeno pohištvo

Sicer je Ličnova izpostavila pomen različnih oblik varovanja na daljavo ter ureditev samega bivalnega okolja. Starejši naj pri tem poskrbijo zlasti za to, da so vrata in hodniki prehodni, da je pohištvo pritrjeno, da ni preprog in razne navlake, na katerih bi se lahko spotaknili. Prav tako marsikdo ni seznanjen, da stroške za marsikateri pripomoček, od prilagojenih postelj in privzdignjenih straniščnih školjk do deske za kopalno kad, lahko krije zdravstvena zavarovalnica.

Starejšim daje na voljo tako materialno kot nematerialno pomoč tudi Rdeči križ, a kot ugotavlja sekretarka piranskega Rdečega križa Valentina Klemše, se velikokrat dogaja, da tisti najbolj potrebni pomoči ne pridejo do njih, ker jih je sram: "To je generacija, ki je zrasla skromno. Ker imajo sami nizka pričakovanja do okolja, rajši potrpijo, kot da bi kar koli rekli in velikokrat jih mi moramo najti."

Klemšetova je v zvezi s tem za STA opozorila na administrativne ovire, ki jih prinaša novela zakona o varstvu osebnih podatkov in pomenijo oviro za njihovo delo.

Storitve pomoči na domu nudi tudi Center za socialno delo Piran, kjer imajo na voljo tudi dnevni center za starejše, je za STA pojasnila Helena Hostnikar. Do pomoči so upravičeni starejši od 65 let ter tudi mlajši, če imajo določene zdravstvene težave. Njihove naloge pri tem konkretno obsegajo gospodinjsko pomoč, pomoč pri temeljnih življenjskih opravilih ter socialne stike. Osebe brez dohodkov, ki jih tudi nihče ne preživlja, so oproščene plačila teh storitev, ki jih doplača občina.

Deli novico: