V KOPRU POSTAVILI LABIRINT NASILJA: Sprehodite se skozi izkustveno delavnico

Koper

Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja je mreža organizacij pod okriljem NIJZ v Kopru pripravila niz dejavnosti pod skupnim naslovom Iz stiske do rešitve, katerih namen je razbijanje stereotipov in osveščanje o duševnem zdravju. Tako so denimo pred Armerio pripravili izkustveno delavnico labirint nasilja, s katero nagovarjajo celotno populacijo.

Ob 10. oktobru je mreža organizacij, ki delujejo na področju duševnega zdravja, pripravila dvodnevno dogajanje, pri čemer želijo s številnimi aktivnostmi, tematskimi predavanji in izkustvenimi delavnicami promovirati duševno zdravje, razbijati stereotipe in predsodke, spodbujati prepoznavanje stiske ter krepitev posameznikovih veščin soočanja z njo, so zapisali organizatorji.

Vsak obiskovalec bo lahko danes in v sredo prejel tudi promocijski material o programih preventive in promocije duševnega zdravja ter od bliže spoznal organizacije, ki se s tem področjem strokovno ukvarjajo. Dogajanje v Kopru je povezalo kar enajst različnih organizacij.

Ob njihovih dejavnostih se obiskovalci lahko seznanijo z različnimi informacijami s področja duševnega zdravja in dobijo tudi konkretne informacije o tem, kam se lahko v primeru stiske obrnejo po pomoč, je pojasnila Barbara Kokot iz koprske enote Društva za nenasilno komunikacijo.

V društvu so tako pred palačo Armeria postavili t. i. labirint nasilja. Gre za izkustveno delavnico, pri kateri se ljudje sprehodijo skozi ta labirint in doživijo izkušnjo nasilja ter se tudi seznanijo z oblikami pomoči za izhod iz tega blodnjaka.

Pri tem je pomembno razumeti, da duševno zdravje ne razumemo samo kot odsotnost bolezni, ampak je to širši pojem, ki zajema dobro počutje, občutek zadovoljstva in miru. "Vsaka oseba, ki doživlja nasilje, ne živi v takem polnem smislu," opozarja Kokotova.

Pri tem nagovarjajo celotno populacijo, saj problematika duševnega zdravja ni omejena na eno samo skupino. "Stiske doživljajo tudi že študenti, tudi že mladi. Ravno tako so ogrožene tudi druge skupine, kot so brezposelni, ljudje, ki živijo v revščini in drugi," je še navedla Kokotova.

Deli novico:

gov.na.si |  10 .10. 2017 ob  16: 34
tudi tisti, ki nudijo kao pomoč žrtvam, so običajno "rablji" na plačilnih listah te iste države ... ( ostali, tzv. privatniki pa ponavadi prodajajo samo "toplo vodo"... ... : za masten denar, jasno !... )
največ in največja nasilja |  10 .10. 2017 ob  16: 29
zganja država. pri nas RS. posredno ter v posameznih primerih celo neposredno. in tega je vedno več; dokler ne bo narodu dokončno zadosti in bo sledil upor proti "elitam"!...