V IZOLI ZAKLJUČILI AKCIJO "LOČUJEMO – ZMAGUJEMO": Vsak je lahko Cuperman! (VIDEO)

Izola

Komunala Izola se je pridružila največji akciji ozaveščanja in spodbujanja pri pravilnem odlaganju odpadkov, Evropskemu tednu zmanjševanja odpadkov. V akcijo "Ločujemo – zmagujemo" je vključila 1300 izolskih otrok, pa tudi lika Fujmana in Cupermana.

Letošnji Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki na temo ponovne uporabe poteka med 18. in 26. novembrom, je Komunala Izola okrepila z bogato paleto dejavnosti, ki so ves mesec vključevale vse učence izolskih osnovnih šol. V akciji, ki so jo poimenovali "Ločujemo – zmagujemo", so skupaj s KUP kulturo – društvom za razvoj kulture ponovne uporabe razvili dva nasprotujoča si lika, ki sta prispodoba naše družbe: gospoda Fujmana, nezemljana, ki vse svoje smeti brezbrižno meče v zabojnik za mešane odpadke, ter Cupermana, pisanega vzornika na področju odnosa do odpadkov, ki skrbno ločuje vse svoje odpadke, skrbi za njihovo minimiziranje, veliko pa jih po načelu ponovne uporabe predela v nove zanimive izdelke.

1300 izolskih osnovnošolcev je spoznalo gospoda Fujmana pred jesenskimi počitnicami v kratkem videu. Le-ta jih vabi h kritičnemu opazovanju stanja odpadkov v lokalnem okolju. Po počitnicah jih je na šoli obiskal Cuperman in s pomočjo interaktivne predstave preveril njihovo znanje o ločevanju odpadkov. Cuperman prihaja iz CUP-a, izolskega Centra Uporabnih Predmetov, kjer vsi navidezno odsluženi predmeti počakajo na novi dom in novo življenje.

Otrokom je prikazal neštete možnosti ponovne uporabe in jih vabil, da se mu pridružijo pri ozaveščanju lokalne skupnosti, in sicer s sodelovanjem v treh različnih natečajih: najmlajši so lahko prikazali domače dobre prakse ločevanja odpadkov na fotografijah, učenci druge triade so se pomerili v ustvarjanju kreativnih izdelkov po načelih ponovne uporabe, učenci sedmih, osmih in devetih razredov pa so lahko posneli kratke izobraževalne videoposnetke o pravilnem ravnanju z odpadki. Ob skrbni spodbudi razrednikov in učiteljev so otroci generirali tudi ekološko obarvana gesla, ki bodo v mesecu decembru obogatila izolske ekološke otoke. 

Kot je povedala Kristina, ena izmed sodelujočih učenk, ki je posnela kratek videoposnetek na temo ločevanja odpadkov, se je v sklopu akcije ogromno naučila. "Všeč mi je, da sem lahko ustvarjala, hkrati pa vsem pokazala, kako moramo skrbeti za okolje," je povedala. "Nihče si ne želi živeti v umazanem svetu, a če zanj ne bomo skrbeli in pravilno ločevali odpadke, se bo ravno to zgodilo," je dodala njena sošolka in soavtorica videa Emily.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedala Anja Domenik z izolske komunale, vedno več ljudi pravilno ločuje odpadke, obstaja pa še vedno precej takšnih, ki se organiziranega sistema ločevanja ne želijo udeležiti.

Direktor komunale Denis Bele je naštel prioritete, ki vodijo aktivnosti Komunale Izola: pozitiven vpliv na trajnostni razvoj okolja, omejevanje nepotrebnega potrošništva, zmanjševanje količine odpadkov in povečanje deleža ločeno zbranih odpadkov. Razvoj in ukrepi podjetja so usmerjeni v dvigovanje standarda na področju ravnanja z odpadki. Poslanstvo podjetja je vzorno opravljanje gospodarskih javnih služb na območju občine Izola s storitvami, ki so kakovostne, konkurenčne, oblikovane po meri uporabnikov, prijazne do okolja in učinkovite z vidika porabe finančnih sredstev.

Z akcijo "Ločujemo – zmagujemo" so v tednu zmanjševanja odpadkov naredili pomemben korak proti svoji viziji: postati ekološko usmerjeno, napredno, sodobno tehnološko opremljeno in razvojno naravnano javno podjetje.

Deli novico: