V IZOLI POOSTRENO NAD ODLAGANJE ODPADKOV: Katere so najbolj pogoste napake, ki se pojavijo pri ločevanju?

Izola

V tem tednu v Izoli pričenjajo s poostrenim nadzorom nad ustreznim odlaganjem odpadkov. Javno podjetje Komunala Izola d.o.o. si z metodičnim delovanjem prizadeva povečati delež ločeno zbranih odpadkov in izboljšati urejenost ekoloških otokov. V sodelovanju z občinskim inšpektoratom bo z mesecem oktobrom ponovno pričela s poostrenimi nenapovedanimi pregledi vsebine zabojnikov. Ključni in prvotni namen akcije je osveščanje na področju ločenega zbiranja odpadkov. Če se bodo nepravilnosti ponavljale, bodo le-te posredovali občinski inšpekciji, ki bo ustrezno ukrepala.

Komunala Izola beleži pozitivno rast deleža ločeno zbranih odpadkov s 17,9 % v letu 2010 na 54 % v letu 2016. Svoje prebivalce je od samega začetka ločenega zbiranja odpadkov dobro poučila o ravnanju z odpadki, od leta 2012 pa v sodelovanju z občinskim inšpektoratom izvaja akcije poostrenega nadzora nad pravilnim zbiranjem in ločevanjem odpadkov v občini Izola. Če občinska inšpekcija ugotovi, da se v zabojniku nahajajo odpadki, ki ne sodijo vanj, ukrepa v skladu s pooblastili.

Ločeno zbrane frakcije so primerne za ponovno uporabo ali predelavo v koristne surovine, zato je pomembno odpadke pravilno ločevati. Najbolj pogoste napake, ki se pojavijo pri ločevanju, so:

- odlaganje embalaže z vsebino vred v zabojnik za embalažo (pravilno je, da embalažo pred odlaganjem izpraznite in stisnete);

- odlaganje papirnatih brisačk in robčkov v zabojnik za preostanek odpadkov (pravilno je, da papirnate robčke, brisačke in serviete odložite v zabojnik za biološke odpadke);

- odlaganje kosovnih odpadkov po čiščenju garaže, hiše itd. poleg zabojnikov (ne pozabite: kosovne odpadke je treba odpeljati v zbirni center ali naročiti njihov odvoz);

- zlivanje odpadnega kuhinjskega olja v straniščno školjko ter metanje kondomov in palčk za čiščenje ušes vanjo (pravilno je, da odpadno olje in mast odnesete v bližnji zbirni center, kondome in palčke za čiščenje ušes pa odložite v zabojnik za preostale odpadke).

Straniščna školjka in odtok nista zabojnika za odpadke

Z metanjem odpadkov v straniščno školjko povzročamo velike težave v kanalizacijskem sistemu: oviramo pretok, povzročamo zamašitve ter nepravilno delovanje črpališč, poleg tega ogrožamo zdravje delavcev, ki skrbijo za nemoteno delovanje sistema, saj morajo vse nepravilno odložene odpadke odstraniti.

Naše okolje je naša skupna odgovornost. Pravilno ravnanje in ločeno zbiranje odpadkov odpirata mnogo različnih vrat, za katerimi odpadki niso zgolj odpadki, temveč surovina in material za uporabne ter inovativne izdelke.

Deli novico: