V Bruslju za močnejšo regijo

Bruselj je bil včeraj prizorišče četrtega zasedanja ARLEM-a, Evro-sredozemskega združenja regij in lokalnih oblasti, ki ga je leta 2010 ustanovil ravno Odbor regij EU. Član slednjega je tudi piranski župan Peter Bossman, v ARLEM-u pa tudi so-predsednik ECOTER-ja, posebne komisije znotraj omenjenega združenja, ki skrbi za decentralizacijo, izobraževanje in gospodarski razvoj. 

"Vsi so poudarili pomen Sredozemlja in vlogo Arlema. Tovrstnim idejam se pridružujem, predvsem pa se mi zdi, da mora slednji delovati tesno v povezavi z ljudstvom. To je še toliko lažje, ker smo tukaj predstavniki lokalnih oblasti, ki smo v stiku s terenom, z ljudstvom," je v pozdravnem nagovoru povedal Bossman. Bistvo pa je bilo v poročilu ECOTER-ja, ki ga je Bossman predstavil na podlagi dela komisije v minulem letu. Vse se je vrtelo in se vrti predvsem okrog Arabske pomladi, torej južnega in vzhodnega Sredozemlja.

Srečanja se je udeležila tudi Evropska komisarka  za mednarodno sodelovanje in humanitarno pomoč Kristalina Georgijeva, ki je na srečanju povedala, da je Evropa najhujše dala skozi in pričakuje, da prihajajo boljši časi.

Tam je stanje najbolj kritično, kriza, ki v tem pogledu najeda Evropo, se zdi mačji kašelj. Večina se je strinjala z generalnim sekretarjem Združenja za Sredozemlje Fathallahom Sijilmassijem, ki je dejal, da je mir osnova, na kateri morajo te države graditi. "Brez miru ni demokracije in ni najosnovnejših predpostavk za razvoj, ker je mir predpostavka vsega."
Vse skupaj pa je še nadgradil Bernardino Leon, poročevalec EU za južno Sredozemlje. "Te države so v tranziciji. Demokracijo bodo gradile dan za dnem, ker je to edina pot. Potrebujemo pa tudi veliko investicij in ustvarjanje delovnih mest. Ne gre zgolj za demokracijo, gre za dostojnost življenja, pod slednjega pa ne spadajo zgolj volitve, ampak tudi spodobne službe."

Ravno na to se nananša glavno poročilo, ki ga je predstavil Bossman. Njegova komisija je namreč ugotovila, da so države Severne Afrike in bližnjega vzhoda veliko stavile na visoko izobraževanje. "Tako imajo sedaj veliko zdravnikov, znanstvenikov, itd., nimajo pa profilov, ki bi lahko zasedli delovna mesta s srednješolsko izobrazbo. Tu gre predvsem za rokodelske poklice." Zato bi po mnenju komisije morali izboljšati šolski sistem in spodbujati srednješolsko izobraževanje. Velike anomalije so opazili tudi na področju zaposlovanja žensk. Te namreč večinoma ostajajo doma, to pa predvsem zato, ker so zelo slabo plačane za svoje delo, ponekod sploh niso zaželjene. "To pa bodo morale omenjene države odpraviti, če bodo želele zagnati razvoj in in izboljšati svoj standard. Seveda pa je predpogoj vsega mir v regiji," je za Regional povedal piranski župan. O drugih delih Sredozemlja tako na zasedanju praktično ni bilo govora. Veliko pa je bilo slišati tudi pozivov, da si severni del Evrope, torej tisti bolj stabilen, ne more zatiskati oči pred težavami juga, tako za države EU kot tudi za nečlanice.

Več iz rubrike Politika:

Nejasna podpora napovedani interpelaciji

Interpelacija zoper Turka ta teden

Vladi najslabša ocena doslej

Deli novico:

rock |  19 .02. 2013 ob  15: 09
problem s temi članki o EU je, da več kot pol folka (tudi samega sebe prištevam sem) ne razume, kaj so ti odbori in ta zasedanja. zato mislim, da bi mogu bit uvod malo bolj "ljudsko" napisan, da bi se videlo smisel, za kaj v praksi sploh gre, kako bo ta stvar konkretno nekomu pomagala oz. kaj bomo zaradi tega pridobili - na čisto konkretnem vsakdanjem primeru. mogoče tudi kakšen malo bolj "dramatičen" uvod, lahko v povezavi z arabsko pomladjo... karkoli no, samo da bi pritegnil, ker zdaj ne pritegne neki...