USTAVNA PRESOJA KONČANA: Se obetajo tožbe?

Slovenija

Ustavno sodišče je glede izbrisa obveznosti v leta 2013 podržavljenih bankah ugotovilo, da je novela zakona o bančništvu, ki je bila podlaga za te izbrise, skladna z ustavo v delu, ki je omogočil izredni ukrep Banke Slovenije. Ni pa skladna z ustavo v delu, ki ni omogočal učinkovitega sodnega varstva.

Sodišče je ugotovilo, da zakon ni v neskladju z ustavo v delu, ki je Banki Slovenije omogočil, da prisilno izbriše ali konvertira kvalificirane obveznosti, ki so že obstajale pred njegovo uveljavitvijo. Zakon prav tako ni posegel v pravico do zasebne lastnine.

Banka Slovenije: Izrečeni ukrepi bankam so bili v skladu z ustavo in jih ni mogoče kakorkoli izpodbijati

Je pa ugotovilo, da je bilo v neskladju z ustavo neučinkovito pravno varstvo. DZ mora v šestih mesecih pripraviti uskladitev zakonodaje, ki mora omogočati uveljavitev pravice do sodnega varstva za vse morebitne že vložene in bodoče odškodninske tožbe.

Kristjan Verbič iz VZMD: Pozdravljamo odločitev ustavnega sodišča, preučujemo možnost individualnih tožb proti Banki Slovenije in komercialnim bankam

Predsednik Društva Mali delničarji Slovenije Rajko Stanković je deloma zadovoljen z odločitvijo ustavnega sodišča, ki je pritrdilo, da obvezničarji in delničarji niso imeli učinkovitega pravnega varstva za zaščito svojih interesov pri izbrisu obveznosti v leta 2013 podržavljenih bankah. Ni pa zadovoljen, da jih sodišče napotuje na pravde.

V društvu jih tako moti, da sodišče ni problematiziralo spreminjanja pravil igre za nazaj. So pa zadovoljni, da je zaustavilo rok o zastaranju, ki bi sicer potekel 18. decembra.

Deli novico: