Uspešno osveščajo o prednostih lokalne integrirane pridelave

Koper

KZ Agraria Koper kmetijska, ki že od leta 1947 združuje pridelovalce svežega sadja in zelenjave iz treh obalnih občin, je uspešno zaključila projekt osveščanja o prednostih lokalne integrirane pridelave. 

Na sliki: pridelki Agrarie in direktor Robert Fakin

Integrirana pridelava sadja in zelenjave predstavlja ravnovesje, ki se vzpostavlja z ohranjanjem raznovrstnosti življenja v naravi, njen bistveni cilj pa je ob nadzorovani uporabo gnojil in predpisanih fitofarmacevtskih sredstvih, na gospodarsko sprejemljiv način pridelati kakovostne in zdrave pridelke.

Kmetije, članice KZ Agraria, imajo pridobljen certifikat posebne sheme kakovosti integrirana pridelava. S pridobitvijo certifikata so pridelovalci zadruge podvrženi strogi kontroli kakovosti in pravilom pridelave. To pomeni, da ima pridelek nižjo vsebnost škodljivih kemičnih snovi, ki jih zaradi pogostejše rabe škropiv in spodbujevalcev rasti vsebujejo izdelki, pridelani s konvencionalno pridelavo. Integrirana pridelava je okolju in uporabniku prijazna in kot taka predstavlja izdelek višje kakovosti. Tovrstni pridelki morajo biti tudi posebej označeni in pozicionirani na trgu.

Z namenom spodbujanja prodaje lokalno pridelane zelenjave in sadja iz integrirane pridelave iz istrskih kmetij se je Kmetijska zadruga Agraria s projektom "Dvig prepoznavnosti in tržne uspešnosti integrirano pridelane zelenjave in sadja Najboljše iz Istre" v letu 2012 prijavila na četrti javni razpis za ukrep 133 "Podpora skupinam proizvajalcev pri dejavnostih informiranja in pospeševanja prodaje za proizvode, ki so vključeni v sheme kakovosti hrane" v okviru Programa razvoja podeželja 20072013. Namen podpore iz tega razpisa je pomagati skupinam proizvajalcev živil višje kakovosti pri doseganju boljšega poznavanja teh proizvodov in bolj organiziranega ter aktivnega trženja, preko tega pa povečati konkurenčnost slovenskega agroživilskega sektorja.

Agraria je v letih 2010/11 že izvedla prvi projekt informiranja in izobraževanja o integrirano pridelani zelenjavi in sadju in v letu 2013 je pridobila sofinanciranje tudi drugega projekta. S tem projektom informiranja o integrirani pridelavi zelenjave in sadja in pospeševanjem prodaje te zelenjave in sadja želi Kmetijska zadruga Agraria dvigniti poznavanja integrirane pridelave; ustvariti zavedanje o prednostih uživanja integrirano pridelane zelenjave in sadja; povečati povpraševanja in prodaje proizvodov, vključenih v shemo kakovosti "integrirani"; prepričati potrošnike, da imata istrska zelenjava in sadje zaradi naravnih danosti, zdrave in nadzorovane pridelave in kratke transportne poti bistveno bogatejši okus, svežino in vsebnost vitaminov ter mineralov; izboljšati tržno uspešnost in konkurenčnost skupine pridelovalcev. 

S tem projektom so uspeli opredeliti in spisati komunikacijsko strategijo, ugotovili pa so, da potrošniki še vedno slabo poznajo znak in shemo kakovosti integrirani, dobro pa poznajo zadrugo in njeno ponudbo. Izvedli so tudi 42 promocij na lastnih prodajnih mestih in na prodajnih mestih večjih trgovcev po celi Sloveniji z namenom dviga opaznosti sheme kakovosti. Poskušali so tudi dvigniti kapaciteto prodaje integrirano pridelanega sadja in zelenjave, vendar jim je pri tem vreme zagodlo. Manjše povišanje so sicer dosegli, a ne zastavljenega.

Kdo lahko prodaja integrirano sadje in zelenjavo

Zaščitni znak "integrirani" lahko uporabljajo samo pridelovalci, ki so pridobili certifikat za integrirano pridelavo in redno izpolnjujejo pogoje ter predpise, ki jih določa Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Ta znak je zagotovilo, da je bila zelenjava pridelana v skladu s pravilniki in tehnološkimi navodili za integrirano pridelavo in je zanj organizacija za kontrolo in certificiranje izdala certifikat ter redno izvaja kontrolo. Nadzor nad delovanjem organizacij za kontrolo in certificiranje izvaja Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo in okolje.

"Želja slovenskih potrošnikov je varna in cenovno dostopna zelenjava in sadje. Trendi kažejo, da potrošniki vse bolj poznajo posebne sheme kakovosti. Ugotavljamo, da se povečuje zavedanje o kakovosti in vse večja je pozornosti potrošnikov na posebne oznake, kot je integrirana pridelava in druge oznake. Tržna priložnost skupine pridelovalcev je prepričati ciljne javnosti, da sta integrirano pridelana zelenjava in sadje višje kakovosti, bolj zdrava," poudarjajo na Agrarii.

Deli novico: