UPOKOJENCEM GRE VSE SLABŠE: Katera skupina je najbolj ogrožena?

Slovenija

Pokojnine naj se postopno vrnejo na raven, kakršna bi bila vse od leta 2010 v primeru usklajevanja po sistemskem zakonu, je danes sklenil svet pokojninskega zavoda po obravnavi raziskave o socialno-ekonomskem položaju upokojencev. Po opozorilu sveta se je gmotni položaj upokojencev poslabšal še zlasti v enočlanskih upokojenskih gospodinjstvih.

V vseh letih od 2006 do 2014, ki jih zajema raziskava, so bili upokojenci v slabšem dohodkovnem položaju v primerjavi z ostalo populacijo, je povedala Nataša Kump z Inštituta za ekonomska raziskovanja, ki je pripravila raziskavo.

Delež upokojencev z dohodki pod mejo revščine je bil po njenih besedah najvišji leta 2011, ko je znašal 18,2 odstotka vseh upokojencev. Nato se je počasi približeval stopnji tveganja revščine za vse osebe in leta 2014 dosegel 15,4-odstotni delež.

Med upokojenci je bil delež resno materialno prikrajšanih v obdobju od leta 2006 do 2014 večji kot v celotni populaciji in je leta 2014 znašal več kot osem odstotkov, medtem ko je za celotno populacijo znašal približno 6,5 odstotka. Za samske moške med upokojenci je bil ta delež največji, in sicer skoraj 17-odstoten, za samske upokojenke pa 13,5-odstoten. Resno materialno prikrajšani so tisti, ki so prikrajšani za vsaj štiri od devetih elementov materialne prikrajšanosti, denimo za barvno televizijo ali primerno ogrevano stanovanje, je pojasnila Kumpova.

Po njenih besedah je vse od leta 2000 očiten trend zniževanja razmerja med povprečno starostno pokojnino in povprečno neto plačo. Povprečna starostna pokojnina je leta 2000 znašala 75,3 odstotka povprečne neto plače, leta 2015 pa 60,2 odstotka, je dejala.

Predstavnica upokojencev v svetu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Anka Tominšek je v razpravi menila, da bodo morali pristojni imeti pred očmi podatke iz raziskave, ko bodo pripravljali novo pokojninsko reformo, sicer po njenih besedah ne bodo dobili prave slike.

Predstavnica sindikatov v svetu Lučka Böhm pa je prenos varstvenega dodatka iz pokojninske v novo socialnovarstveno zakonodajo, ki je začela veljati leta 2012, označila kot "strel v koleno". Številni, ki bi bili sicer upravičeni do njega, so se mu zaradi drugačnih pogojev namreč odrekli, je spomnila. Predlagala je sklep, da se varstveni dodatek vrne v pokojninski sistem, vendar svet zavoda ni sprejel tega sklepa.

Svet Zpiza je v nadaljevanju seje soglašal z imenovanjem dozdajšnjih namestnikov generalnega direktorja zavoda Davida Klariča in Edmonda Pajka za namestnika tudi v naslednjem mandatu generalnega direktorja Marijana Papeža. Vlada je dala soglasje k imenovanju Papeža za generalnega direktorja zavoda za novi, že četrti štiriletni mandat v začetku aprila.

Člani sveta so podprli tudi pobudo zavoda, da bi delavce, pri katerih delodajalci niso predlagali obračunov davčnih odtegljajev, obveščali o tem. Delavcem v delovnem razmerju se namreč po vzpostavitvi evidenc o obračunanih in plačanih prispevkih v letu 2018, ki prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje nimajo niti obračunanih, obdobje vključitve v obvezno zavarovanje ne bo vštevalo v pokojninsko dobo, je pojasnil generalni direktor Papež.

Na seji so sprejeli še predlog o razdelitvi sredstev za rekreativno, športno in kulturno dejavnost upokojencev in delovnih invalidov v letošnjem letu. Približno 164.000 evrov bodo razdelili med štiri upokojenske organizacije, približno 29.000 evrov pa bo dobila Zveza delovnih invalidov Slovenije.

Deli novico:

muffa |  21 .04. 2017 ob  09: 23
ker so pokradli pokojninski sklad, ker so zmanjšali prispevek delodajalca za pokojnino, ker so plače prenizke, ker se dovoli neplačevanje prispevkov, ker so mladi nezaposleni, ker je pokojninska osnova 50% plače....ker, ko se upokojiš, moraš šele začet misliti, kaj boš delal, da preživiš sebe in nezaposlene otroke !!!!!
benji |  21 .04. 2017 ob  08: 24
Mladim je treba dat službe, da ne bo treba upokojencem skrbet za njihove otroke in vnuke!
upokojenci |  20 .04. 2017 ob  22: 34
-2
UPOKOJENCI so najbolj zaščitena skupina v družbi , imajo svojo zvezo društev , svoje počitniške domove , popuste v trgovinah , ugodnosti pri prevozih imajo celo svojo STRANKO , s katero krojijo prihodnost mladih .Upokojence ne zanima prihodnost njihovih vnukov .
yasuo |  20 .04. 2017 ob  21: 47
@obljuba
vsegliharji bodimo malo bolj natančni
obljubo 1000€ je dal človek ki si ga že več let izbirajo upokojenci in ne politika
2.Švica... |  20 .04. 2017 ob  20: 40
Ja, za nekatere vsekakor!...
obljuba |  20 .04. 2017 ob  19: 31
politike je bila 1000 e,zdaj smo blizu polovice