Univerza na Primorskem: razmere so nevzdržne!

Še pred začetkom shoda na Prešernovi v Ljubljani se je skupina nekaj sto zaposlenih na univerzi in študentov, ki so jim prišli izraziti podporo, zbrala pred ljubljansko univerzo. Zbrane je nagovoril tudi rektor Univerze v Ljubljani Stanislav Pejovnik. Nato pa so se pridružili množici na osrednjem shodu ob stavbi vlade.

Poleg Pejovnika so pred poslopjem univerze zbrane nagovorili tudi predstavniki sindikatov, študentov in visokošolske skupnosti.

Svobodno in odprto ustvarjanje boljše prihodnosti, kar je naloga vsake družbe in univerze, je mogoče le ob brezpogojnem dialogu, je poudaril predsednik Neodvisnega sindikata delavcev ljubljanske univerze Tomaž Sajovic. Kot je poudaril, pa vlada ne spoštuje dialoga in je avtoritarna. Po njegovih besedah so zaposleni na univerzi in univerza v zadnjem letu postali plen te avtoritarnosti. Zato tej vladi in vsaki naslednji sporočajo, da si dostojanstva in ustvarjalnosti ljudje na univerzi ne pustijo odvzeti.

UP: brezizhoden položaj!

Stališče do stanja visokega šolstva so na dan stavke sprejeli tudi na Univerzi na Primorskem. Finančne razmere v visokem šolstvu so se po njihovem mnenju zaostrile do nevzdržnosti. Zahteve po prilagoditvi univerzitetnega študija razmeram na trgu dela in zaposlovanja vodijo univerzo v brezizhoden položaj, so na Univerzi na Primorskem zapisali v sporočilu za javnost. Pri tem se izgublja razvojna dimenzija univerze za potrebe družbe in gospodarstva, so opozorili.

Univerza na Primorskem je institucija, ki je ključnega nacionalnega pomena, in zato upravičeno pričakuje, da bo njena dejavnost stabilno financirana tako, kot ji zagotavlja ustava, so zapisali. Pričakujejo, da bo vlada povečala delež, namenjen visokemu šolstvu v Sloveniji in posebej Univerzi na Primorskem, saj je glede na vse finančne kazalce njen delež v slovenskem visokošolskem prostoru podpovprečen.

NE manj javnemu!

"Ne stavkamo zato, ker smo lenuhi," je v Ljubljani danes poudaril dekan Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Miran Zupanič in dodal, da čeprav delajo več, kot so kadar koli, in zanemarjajo svoje družine bolj kot kadar koli, jim oblast vseskozi dopoveduje, da so "neučinkoviti, dragi in nepotrebni". "Razumemo, da vam gre za manj javnega in več zasebnega sektorja. Razumemo, da vam gre za manj javnega in več zasebnega profita, za manj naše svobode in več vašega gospostva," je oblasti sporočil Zupanič in poudaril, da tega ne bodo dopustili.

Kot je izpostavil Pejovnik, je bila univerza lani izpostavljena izjemnemu naporu. Proračun univerze so zmanjšali za 25 milijonov evrov in končali leto pozitivno. Konec leta 2012 je bilo na univerzi zaposlenih 300 ljudi manj kot v začetku leta, je povedal Pejovnik, ki na te številke ni ponosen. Vsem, ki odločajo, pa sporoča, da je mogoče beg možganov preprečiti na zelo preprost način: z dostojnim financiranjem univerze in raziskovalnih inštitutov. Pri tem je poudaril, da brez univerze in njenih diplomantov ni dobre prihodnosti.

Kakšna je strategija ministrstva?

V znak podpore splošni stavki javnega sektorja se je okoli 25 študentov dopoldne zbralo tudi pred ljubljansko Filozofsko fakulteto. Koordinator študentske organizacije Iskra na Filozofski fakulteti Miha Novak je povedal, da podpirajo stavko, ker ni jasno, kaj se dogaja s financiranjem javnega šolstva. Študentje ne vedo, kakšna je strategija ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki po Novakovih besedah deluje v smeri privatizacije visokega šolstva. "Še vedno ne vemo, komu je namenjenih 16 milijonov evrov, ki jih je parlament vrnil visokemu šolstvu," je dodal.

Študenti, tudi predstavniki Iskre, so tudi s transparenti pred ljubljansko univerzo opozarjali na ta vprašanja. Sporočali so, da so proti privatizaciji javnega sektorja, proti šolninam in za polno financiranje javne univerze.

Rektor mariborske univerze Danijel Rebolj pa je nagovoril zbrane na protestnem shodu v Mariboru. Rebolj je odločno protestiral proti "brezglavemu varčevanju za vsako ceno, ki več kot očitno ne prinaša nobenih dobrih rezultatov".

Več iz rubrike Pod lupo:

FOTO in VIDEO: "Krizo naj plačujejo tajkuni!"

Citroënova selitev iz Kopra v Ljubljano v sklepni fazi

Na vrsti je stavka, kaj sedaj?

Deli novico: