Tuji mediji: Bulčeva Sloveniji prihranila drugo sramoto

Violeti Bulc je očitno uspelo v petih dneh osvojiti potrebno znanje s področja prometa in tudi prepričati veterane evropske politike, kot je predsednik odbora za promet Michael Cramer, da je primerna za položaj. A marsikateri evropski poslanec potiho priznava, da mu hiter postopek, s katerim so jo spravili na položaj, ne ugaja, danes piše FAZ.

K temu naj bi sicer prispeval tudi neuspeh prvotne slovenske kandidatke za komisarko Alenke Bratušek, po katerem so želeli v Strasbourgu majhni evropski državi prihraniti drugo sramoto, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Vodja socialdemokratov (S&D) Gianni Pitella je v torek navedel še en razlog - na vprašanje, zakaj Bulčeva ni dobila več časa za seznanitev z nekaterimi najtežavnejšimi podrobnostmi prometnega resorja, je odgovoril: "Ne želimo, da bi Barroso politično preživel." Nato je naštel, kaj vse je dosedanji predsednik Evropske komisije naredil narobe.

Bulčeva ni bila deležna popustov

Predsednik politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je medtem glede zaslišanja Bulčeve dejal, da ni bila deležna popustov. Kot piše FAZ, je nekoliko živčno dodal, da od kandidatke ni mogoče pričakovati, da bo obvladala vsak detajl svojega prihodnjega resorja. Gre za zaupanje, ki so ga do politične novinke čutili poslanci, je še dejal.

O "odboru za zaupanje" je bilo tudi sicer po pisanju FAZ v Strasbourgu v torek veliko govora - tudi Pitella je dejal, da na zaslišanju Bulčeve sicer ni bil, glede na to, kar je slišal, pa so bili njeni odgovori "morda ne zelo podrobni, a gotovo zadovoljivi".

Iskali vezijo in spretnosti

Še posebej pa se je za Bulčevo postavil vodja liberalcev v parlamentu (Alde) Guy Verhofstadt. Kot je dejal, so od nje bolj kot poznavanje podrobnosti pričakovali politično vizijo in spretnosti, kar je tudi izkazala.

Kot dodaja nemški časnik, je na primeru Bulčeve postala jasna složnost krščanskih demokratov, socialdemokratov in liberalcev, kar je vodja politične skupine zelenih Rebecca Harms izkoristila kot povod za omembo "velike koalicije plus" v Strasbourgu.

Deli novico:

Tina to si oglej |  23 .10. 2014 ob  16: 03
(http://www.youtube.com/watch?v=deveb--cViQ)
kuzla |  23 .10. 2014 ob  10: 08
Tina, razlika med EU in slovenskim parlamentom je ta, da postanejo politiki komisarji po politični liniji in si priskrbijo skupino strokovnjakov za izvajanje svojih smernic, pri nas pa se na stroko vsi požvižgajo!
Tina |  22 .10. 2014 ob  13: 54
Nič nimam proti Bulčevi, ampak to, kar se je zadnja dva meseca dogajalo v EU parlamentu, me je prepričalo, da je tam še večja greznica kot pri nas. Dovolj je samo kakšen dan dva, da obvladajo različne resorje, vsi vse znajo, vsi so za vse usposobljeni, samo AB je bila totalno nesposobna.Glede na to, kako vsi vse znajo, bi morala EU cveteti. Komu luščijo bučnice. Mislila sem, da nas imajo samo domači politiki za idiote, zdaj pa vidim, da nas imajo EU poslanci, tudi Slovensi EU poslanci za še za večje idiote.