TEŽAVE Z LEGALIZACIJO: Odlok na odlok, nasrkajo pa izolski mali kmetje

Izola

Predverje izolskega Kulturnega doma je bilo včeraj premajhno za vse, ki so se udeležili pogovora na temo nerešljivih težav v povezavi z legalizacijo obstoječih in novogradnjo objektov, ki služijo njihovemu kmetovanju. Dogodek sicer ni prinesel konkretnih rešitev, je pa pristojnim ponovno nakazal, s kakšnimi težavami se v Izoli srečujejo nekateri obdelovalci zemlje.

Zgodba o težavah zakupnikov in lastnikov zemljišč v izolski občini, ki imajo tam postavljene tako imenovane pomožne kmetijske objekte, ima dolgo brado. Večini objektov ne bo uspelo legalizirati, ne da bi vanje posegli. "Vse se je začelo zaradi vikendašev," s prstom kažejo na tiste, ki jih bolj kot obdelovanje zemlje mika pogled na morje in so šli s svojimi vrtnimi lopami za shranjevanje orodja predaleč.

Predstavniki ministrstva zadržani

Na posvet so na pobudo Civilne iniciative za zagotavljanje pogojev kmetovanja in samooskrbe v občini Izola med drugim povabili tudi predstavnike kmetijskega ministrstva, a so se opravičili, češ, da imajo ravno tisti dan sestanek, na katerem bodo reševali dotično problematiko.

A tudi zbrani na okrogli mizi niso mogli priti do skupne rešitve, kako pomagati zakupnikom in lastnikom zemljišč, ki morajo svoje pomožne objekte legalizirati. Vsak od odločevalcev namreč vleče na svojo stran. Zavod za varstvo naravane in kulturne dediščine na območju izolskega amfiteatra ne dopušča vkopavanj in temeljenja stavb, Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS pa ima drugačna merila in kriterije od tistih, s katerimi je v Prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje Občina Izola želela priti nasproti prav obdelovalcem kmetijskih površin.

"Zgodba je postala nevzdržna," je bil kritičen izolski župan Igor Kolenc, ki je poudaril, da je bil občinski prostorski akt sprejet s soglasjem ministrstva za kmetijstvo in Zavoda za varstvo kulturne dediščine. "Pravila smo definirali, da se jih ne držimo," je izrazil razočaranje nad neuspehom občinskega akta. Nasproti mu namreč stojijo pravila Sklada, ki je lastnik skoraj polovice kmetijskih zemljišč in gozdov na območju izolske občine. "Gre za začasna zemljišča, ki ne morejo imeti tako globokih temeljev," je pojasnjeval njihov predstavnik Martin Brus.

Do zdaj izdali dve dovoljenji

Prav temelji, vkopani objekti, prevelike dimenzije ali preveč manjših objektov na enem zamljišču so najpogostejši vzroki, zaradi katerih lastniki pomožnih objektov ne morejo legalizirati. "Dosti rajši bi povedal, da smo izdali 200 dovoljenj, a smo samo dve," je situacijo opisal tudi načelnik izolske upravne enote, Branko Andrejašič.

A vse te različne zahteve imajo na koncu, kot so zapisali pobudniki posveta, istega „prizadetega“, kmetovalca, zakupnika ali lastnika. Zato odgovorne pozivajo "k tvornemu sodelovanju pri zagotovljanju najosnovnejših pogojev kmetovanja, od vinogradništva in oljkarstva do sadjastva in vrtnarjenja v izolski občini."

Deli novico:

zoran13 |  26 .09. 2015 ob  20: 44
ŠARED

Še v času Jugoslavije je bil zaradi podobnih problemov v zvezi s cestami in kanalizacijo na Šaredu, sklican posvet z republiškim vodstvom iz Ljubljane, ki je bil zapovedan za 12.uro.
Iz Šareda so se zbrali točno ob 12 uri, predstavnikov iz Ljubljane, pa ni bilo še nikjer, zato, so Šaredini protestno zapustili dvorano in ob tem povedali, da če hočejo kaj izvedeti in se pogovoriti, naj kar pridejo k njim na Šared. Predstavniki iz Ljubljane so prišli šele ob 13.uri, takrat v dvorani ni bilo nikogar več.
Glede na že tako problematične odnose na relaciji Občina Izola ter Šared, se tako, kar nekaj časa, nihče od vodilnih in vodstvenih funkcij iz Občine Izola, si ni upal priti na Šared, saj so tam veljali za velike upornike.

Ta strah in nejevolja je pri ljudeh prisoten tudi še danes, posebej, ko se urejajo prostorska vprašanja, da ob tem ne govorimo o kmetijskih zemljiščih, saj je to posebej občutljivo vprašanje, ki ga žal, nismo zmogli ali nismo znali urediti več kot dve desetletji. Tukaj gre za zelo načelne rešitve, ki so povezane s pravico do uporabe tega lastništva ali pa najema, saj je v Izoli in okoli Izole, še veliko prelepe a žal neobdelane zemlje. Še veliko je ljudi, ki bi se želeli obdelovati zemljo ter obdelovati in uživati njene sadove, pa nimajo možnosti, ker ne poznajo ali ne premorejo dovolj podkupnin ali premoženja, da bi lahko sploh prišli do takšnih ugodnosti. Tudi ob spoštovanju določb o varstvu kulturne in naravne dediščine, bi lahko ustvarjali in obdelovali zemljo, ne da bi se bilo potrebno nenehno boriti samo za to, da bi lahko ustvarjali. Tako, pa marsikje raste samo še in zgolj robida, na žalost vseh zanamcev in na veselje, vseh odgovornih, ki tega še vse do danes niso uspeli urediti.
samo |  16 .09. 2015 ob  15: 59
v mojem kraju je na ogromno vikendašov-ljubljančov in company ter dosti zakupnikov od sklada. A glej ga vrag, dobili so vsi vodo od rižanskega tako eni in drugi, smeti mečejo na naš račun v naše kontejnerje in odpadne vode pa se izlivajo po njivah. Poleti se lepo pederisajo na parceli na morju, kjer imajo od kontejnerjev do vkopov itd.... Ma ne mi reč, da iz Ljubljane hodijo zalivat radič v slovensko Istro. In kako sklad dovoli priklop vode na njihove parcele ter kako lahko veselo kopajo po čez in dolgem za pripeljat vodo do svoje parcele in greznic, brez soglasja in dovoljenja lastnikov. Pa še to! Ob njihovih sprehodih si kar lepo postrežejo s pridelki. Zato pa en domač kmet ne sme imet BARAKE na njvi.
Ss |  16 .09. 2015 ob  15: 24
Na Zavodu za varstvo kulturne dediščine v Piranu so sami nesposobneži in komplikatorji. Za njih se nič ne da in zato nimajo nikoli nobene podlage. Skozi se izgovarjajo na neka interna navodila in strokovne podlage (ki sploh niso pravni akti). V novem odloku točno piše da lahko postavim kmetijski pomožni objekt (tudi oni so dali pozitivno mnenje na tega), oni pa pravijo da se ne da in skozi nekaj filozofirajo. Niti podpornih zidov ne pustijo!!!!! Ma kakšna kulturna krajina, naj ukinejo to krajino. Čas je da tam vsi dobijo delovno knjižico ker delajo samo štalo!!!!
ZEMLJA VSEH NAS |  16 .09. 2015 ob  14: 50
KAJ PA TISTI, KI IMAJO ZIDAN -BETONIRAN OBJEKT NA DRŽAVNI ZEMLJI V OBČINI IZOLA???? ZAKAJ NE RUŠITE? DRŽAVNA ZEMLJA JE OD VSEH NAS. TO JE ABSURD.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
crniovcar |  16 .09. 2015 ob  12: 21
praktično sem izpeljal prošnjo vse se konča pri zavodu ta kulturno dediščino ali pri spomeniškem varstvu . tam se konča vse. o temu naj kdo kaj pove.
Kolenc |  16 .09. 2015 ob  10: 42
Smrad naj rajše zgradi krožišče pri novi fakulteti in naj zgradi cesto od novega krožnrga do ritoše
re@geđo |  16 .09. 2015 ob  10: 18
NE GOVORIT NEUMNOSTI,MOJI IMAJO V KMETIJSKO ZEMLJIŠČE V ZAKUPU OD LETA 1982 .DO LETA 1993 SO IMELI POSTAVLJEN LESENI OBJEKT V VELIKOSTI 4M X 3M KOT VELIKA VEČINA V IZOLSKEM AMFITEATRU. PA SE JE POLITIKA SPREMENILA IN PRIŠLA JE GOSPA VIKTORIJA Z SKLADA IN ZAHTEVALA DA TREBA PORUŠIT LESENE BARAKE IN DELAT ZIDANE OBJEKTE Z KOPAMI POKRITO.AMPAK NE VSE BARAKE DELAT NA ISTEM MESTU KOT SO BILE PREJŠNJE AMPAK NA MESTO KI GA JE ONA DOLOČILA DA NI VIDET Z IZOLSKE STRANI KER KOT JE REKLA ONA DA JE SPOMINJALO NA CIGANSKO NASELJE.VERJAMI DA NOBEDEN GOR NA HRIBU NEBI VLOŽIL 1 EURA ČE NEBI BILO TAKO ZMENJENO IN DANES TOLČ PO LJUDEH KER SO DELALI PO NAVODILIH NI PRAV .NAJ JIM SKLAD ALI OPČINA POVRNE VES DENAR V VLOŽENE OBJEKTE IN OSTALO PA NAJ SI POTEM DELA VILE HIŠE IN OSTALO
Predlagam, |  16 .09. 2015 ob  10: 16
v zakupno pogodbo se napiše člen kjer ima najemodajalec možnost nenapovedano večkratletno preverjati uporabo zemljišča in objektov. Redarstvo bi moralo to opravljati in imeti dokaze (slikati). Vsako nenamensko uporabo (vikend) sankcionirati z takojšnjo prekinitvijo pogodbe.
Zelo enostavno rešljiv problem, vikendaši bi avtomatsko čez noč 'izginli'. Kmetje pa se na ta način nimajo kaj bati.
Simpl, a ne?
geđo |  16 .09. 2015 ob  09: 19
Zemljišče je namenjeno drobnemu kmetijstvu. Vrtovom, njivam, itd... Ne ogromnim kmetijskim kombinatom. Za tako kmetovanje niso potrebne ogromne hale in nadstropni objekti. Zadostujejo pomožni kmetijski objekti, ki so razmeroma lahki in ne rabijo kolosalnih temeljev. Drugo pa je, če si kontinentalci (ali občani Izole, vseeno) hočejo postavljati hiše oz. vikendice na kmetijskih zemljiščih. Tukaj pa ni potrebno imeti nobenega razumevanja. Kmetijsko zemljišče ni namenjeno za poselitev in to iz objektivnih razlogov. Črnograditelj si je vedno sam kriv. Občina mu lahko pomaga, ni pa mu dolžna pomagati.
izola |  16 .09. 2015 ob  08: 56
kaj dela in je delal gradbeni inšpektor? zakaj se ne sprejema opn? delajte ustanove pa bo ok. ljudje ne morejo čakati 30 let da lahko živijo. to je brez veze. ko boste začeli delati, bo drugače.
kaj naj povem |  16 .09. 2015 ob  08: 52
kot da sem moj volilni glas vrgu v smeti, sem volil za popota, sedaj pa to njegovo trobilo GGM vse uničuje in kolkor poslušam ulico nikoli več glasu za popota
PAŠTETA |  16 .09. 2015 ob  08: 50
Kolenc ima še fuullll dela kar je obljubljal. Izhod iz tunela KATASTROFA, klopi na Svetilniku NEUPORABNE, socijalno ogrožene družine, ribiške barke, odstranjen splav na pomolu, gledališče, premalo koriščene športne dvorane............
1