Svojo promocijo gradijo na česnu

Piran

V Novi vasi nad Dragonjo so tako ponosni na svoj česen, da so ta vikend s pri nas enkratnim Praznikom česna in vina že četrto leto zapored izvirno obogatili svojo poletno turistično podobo. Pravijo, da je avtohtoni istrski česen, ki je prepoznaven po rdeči kožici in velikih zdravih strokih, pri njih od nekdaj doma in da je najboljši daleč na okoli, če ne kar na celem svetu. Od nekdaj jim je zaradi svojega slovesa rezal kruh in Novovaščani se radi pohvalijo, da so v stoletni zgodovini vasi z izkupičkom od njegove prodaje zgradili marsikatero vaško znamenitost, med drugim leta 1896 celo cerkveni zvonik.  

Si predstavljate mediteransko kuhinjo brez česna? Še zlasti v vsakodnevni istrski prehrani ima že stoletja pomembno vlogo, saj v jedeh ne sme manjkati. Skupaj s peski je nepogrešljiv pri pripravi ribjih in mesnih jedi, zelenjavnih minešter, omak, solat, polpet in z njim delajo česnovo juho, česnov kruh, palačinke, najrazličnejše namaze… 


Za česen že od nekdaj velja, da preprečuje aterosklerozo in da je naravni antibiotik, saj deluje protivnetno, protibakterijsko in protivirusno. Redke so rastline, ki so tako vsesplošno znane za zdrave. Že od pradavnine velja za najučinkovitejše naravno zdravilo za odpravljanje črevesnih zajedavcev ter lajšanje težav s prebavo.

Novi vasi nad Dragonjo mnogi pravijo, da je slovenska prestolnica česna. Žal ga je v zadnjih desetletjih v trgovskih centrih nekoliko odrinil v stran dostikrat cenejši in manj kakovosten iz uvoza, a sedaj tudi po zaslugi njihovega praznika ponovno dobiva na veljavi. Ima izvrstno aromatiko in zelo bogat, intenziven okus, tako da se v sodobnem trendu vračanja domačih sestavin v kuhinje ter tudi zavedanja, da je česen »domači zdravnik«, vrača na njihove njive.

Vaščani ponosni na česenj

Na letošnjem Prazniku vina in česna vaščani niso skrivali, kako ponosni so nanj.

Praznik se je začel s sobotno mašo v staroslovanskem jeziku in nadaljeval z otvoritvijo, kjer so poleg predsednika KS Davorja Kolenca slavo prazniku in česnu v svojih nagovorih izkazale  piranska podžupanja Meira Hot, vinska kraljica Slovenske Istre Sara Pfeifer Pelicon in predstavnica TZ Portorož  Petra Rebec.

Za obiskovalce kar dvodnevnega dogajanja so pripravili pester kulturno zabavni program, v katerem se ni manjkalo razkrivanja vaških običajev in kulturne dediščine oziroma folklore Istre. Med drugimi so nastopili folklorno društvo Šaltin, moški pevski zbor Pergula, KD Šavrini in anka Šavrinke iz Gračišča s predstavo Anka taku je ambot blo, klapa Castrum Veneris iz Kaštela (Hrvaška) in glasbeni skupini Roxie ter Sixx packk, tako da se veselega še zlasti večernega feštanja ni manjkalo. Dogajanje je popestrilo srečanje predstavnikov iz Novih vasi, saj ima v Sloveniji tako ime kar nekaj naselij. Odprli so razstavo Noša Šavrinke piranskega podeželja in Krkavč, tisti, ki jim je kaj do rekreacije oziroma potepanja po Istri, pa so se lahko podali še na nedeljski Boškarinov pohod od Nove vasi do Krkavč.

V prvi svetovni vojni, ko še ni bilo penicilina, so vojaki uporabljali česen za celjenje ran, pa tudi v drugi, ko penicilina ni bilo dovolj, so se z njim borili proti infekcijam in zastrupitvam. Velja za bogat vir kalcija, fosforja in vitamina C.

Obiskovalcem odprlo vrata kar 16 domačij!

Vsekakor je bila v ospredju kulinarika, saj je kar 16 domačij obiskovalcem odprlo svoja vrata in jim na stojnicah poleg rešt česna ponujalo domače proizvode iz njega ter druge pridelke. Seveda so jih po istrsko gostoljubno povabili tui za domačo mizo na okušanje jedi s česnom  po starih izvirnih istrskih receptih. Česen in peski so se ponujali v česnovih namazih, česnovem kruhu, česnovi juhi, česnovih omakah za k mesu in paštam, v peskovem štrudlu, peskovih palačinkah in seveda ga tudi v drugih jedeh ni manjkalo. Nekatere gospodinje so spekle česnove bombete in česnove štruce z drobnjakom, večina pa jih je bila prav domiselna še zlasti pri namazih. Tako so ponudile celo feferone s česnom in oljčnim oljem, česen z rukolo in pinjolami, baziliko s česnom, oljčnim oljem in parmezanom, ali pa česen skuhan v mleku in posoljen s sardoni.

Kot so povedali domačini, so letos česen zaradi suše pobrali konec junija in torej nekoliko prej kot prejšnja leta. Zaradi suše tudi morda nima tako velikih glavic kot lani, vendar je po okusu in »moči« izvrsten. Ker je cenjen, s prodajo nimajo težav. Njihov avtohtoni česen so že poskušali gojiti tudi v drugih krajih, a tam ne uspeva tako kot pri njih.

 

 

 

Deli novico:

lucijcan |  15 .07. 2015 ob  19: 50
rajši fige
lucijcan |  15 .07. 2015 ob  06: 58
-5
želodec ne prebavi česna in čebule........verjemite ni zdravo ga jesti
Metka |  14 .07. 2015 ob  15: 10
-1
V Merkatorju imajo najboljšega
je česen in česen |  14 .07. 2015 ob  14: 05
evo, to je pravi česen, ne pa tisti plastificirani stroki po trgovinskih centrih
jaz |  14 .07. 2015 ob  13: 04
jaz imam
alium |  14 .07. 2015 ob  12: 52
Tudi jaz bi rabil nekaj česna, kajti ogromno ljudi se je povampirilo.
spet jz |  14 .07. 2015 ob  11: 35
ja jz bi rad kašnega pol metra belega domačega česna. ima kdo :)