SVETNIKI PODPRLI PREDLOG: Piransko pokopališče pred razglasitvijo za kulturni spomenik

Piran

Piranski občinski svetniki so na torkovi seji v prvem branju podprli predlog odloka o razglasitvi piranskega pokopališča za kulturni spomenik lokalnega pomena. Spomeniško vrednost pokopališča, ki je v rabi že poldrugo stoletje, opredeljujeta njegova avtentična in historična podoba.

Pobudo za zaščito enega najstarejših obalnih pokopališč je dala komisija občinskega sveta za vprašanja italijanske narodnosti, strokovni predlog pa je pripravila območna enota zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Kot je navedla predstavnica zavoda Mojca Marjana Kovač, je piransko pokopališče v rabi vse od leta 1862, izdelali pa so ga po načrtih domačega arhitekta Giuseppeja Mosa. Spomeniško vrednost pokopališča opredeljujeta ohranjena avtentična in historična podoba celotnega pokopališča. Med njegovimi elementi je Kovačeva izpostavila vhodni objekt, pokopališko kapelo in grobnico družine de Castro, vse v neogotskem slogu, poleg teh pa še ohranjene kostnico in lapidarij ter posamezne družinske grobnice.

Predstavnik italijanske narodne skupnosti v občinskem svetu Bruno Fonda je v razpravi poudaril, da je zaščita pokopališča pomemben korak z vidika odnosa Pirančanov do svoje preteklosti in priznanja identitete mesta. Pokopališče po njegovih besedah namreč priča o prisotnosti italijanske skupnosti, ki je skozi stoletja zaznamovala mesto.

Poravnava med občino in Hoteli Bernardin

Svetniki so se tudi seznanili s potekom poravnave med občino in Hoteli Bernardin, ki so jo svetniki potrdili junija lani. Kot je navedla vodja urada za premoženjsko-pravne zadeve Kristina Ivančič, so se po podpisu poravnave začeli postopki parcelacije, kjer pa so na terenu ugotovili določena, resda zelo majhna razhajanja. Ob izvedeni celotni parcelaciji bo tako občina z menjavo premoženja pridobila 24.190 kvadratnih metrov zemljišča oz. 167 kvadratnih metrov manj, kot je bilo sprva predvideno, Hoteli Bernardin pa bodo pridobili 9603 kvadratne metre površin oz. za dobrih 500 kvadratnih metrov manj.

Med drugim so svetniki obravnavali tudi poročilo o poteku priprave občinskega prostorskega načrta. Osrednji prostorski dokument, ki bi dokončno reguliral, kaj se sme v Piranu graditi in česa ne, na občini pripravljajo že dobro desetletje in župan Peter Bossman je na včerajšnji seji priznal, da ni realno, da bi bil dokument sprejet do leta 2019.

Občinski svet je ob seznanitvi s poročilom sprejel sklep, da podpira odločitev o nadaljevanju postopka o izdelavi strateškega dela prostorskega načrta. Obenem pa je županu predlagal, da se sklep dopolni tako, da se bo obravnavalo vse pobude, prejete do novega zbiranja pobud. Občinski svet poleg tega predlaga, da se terminski plan popravi tako, da se predvidi objavo odloka v uradnem listu decembra 2020. Poleg tega naj župan oblikuje medresorsko projektno skupino, ki naj sodeluje pri izdelavi osnutka prostorskega načrta, so še sklenili svetniki.

Deli novico:

gonzo |  28 .03. 2018 ob  19: 01
ekola... zdaj niti umret ne boš mogel več brez da imaš soglasje spomeniškega varstva
Zorro |  28 .03. 2018 ob  10: 16
Ali to pomeni da se bodo storitve in ležarnine pocenile?