Svet je vznemiril posnetek obglavljenja novinarja

Svet

Svet je danes vznemiril posnetek usmrtitve ameriškega novinarja, ki so ga skrajneži Islamske države (IS) obglavili iz maščevanja za letalske napade ZDA na položaje na severu Iraka. Ameriški obveščevalci so že potrdili avtentičnost posnetka. Državam, ki bi iraškim Kurdom dobavile orožje za boj proti IS, pa sta se danes pridružili Nemčija in Italija.

Zaradi smrti novinarja Jamesa Foleyja, ki ga je na posnetku sunitskih skrajnežev ubil moški z britanskim naglasom, je danes britanski premier David Cameron prekinil dopust in odpotoval v London, saj namerava z zunanjim ministrom Philipom Hammondom in drugimi člani britanske vlade govoriti o razmerah v Iraku in Siriji.

Ameriški obveščevalci so po preverjanju avtentičnosti posnetka potrdili njegovo resničnost. "Obveščevalne službe so analizirale video posnetek, na katerem sta ameriška državljana James Foley in Steven Sotloff. Prišli smo do zaključka, da je posnetek avtentičen," je v sporočilu zapisala tiskovna predstavnica ameriškega Sveta za nacionalno varnost Caitlin Hayden.

Britanski zunanji minister Philip Hammond je danes dejal, da že dolgo časa opozarjajo, "da v Siriji in Iraku z ekstremističnimi organizacijami sodeluje večje število britanskih državljanov". Ob tem je dodal, da je ravno to razlog, zakaj IS predstavlja grožnjo britanski nacionalni varnosti.

Cameron je sicer še pred potrditvijo avtentičnosti posnetka dejal, da je v primeru resničnosti posnetka umor novinarja "šokanten in izprijen".

"Zgroženost" nad posnetkom je izrazila tudi mednarodna organizacija Novinarji brez meja. Kot so zapisali, se bo v primeru potrditve "avtentičnosti posnetka umora Jamesa Foleyja pokazalo, da gre Islamska država pri ravnanju s talci do skrajnosti," je v izjavi zapisal generalni sekretar organizacije Christophe Deloire.

Po navedbah Novinarjev brez meja v Siriji kot talce zadržujejo še tri tuje novinarje, v rokah sil sirskega predsednika Bašarja al Asada ali drugih oboroženih skupin pa je tudi okoli 50 sirskih novinarjev. Od začetka sirskega konflikta marca 2011 je bilo v tej državi ubiti 39 poklicnih novinarjev, od tega 12 tujih.

Francoski predsednik Francois Hollande pa je danes napovedal, da bo prihodnji mesec priredil konferenco o grožnji, ki jo predstavljajo islamski skrajneži v Iraku, saj so trenutne mednarodne razmere po njegovih ocenah "najresnejše od leta 2001". "Potrebujemo globalno strategijo proti tej skupini, ki je dobro strukturirana, dobro financirana, ima zelo sofisticirano orožje in grozi državam, kot so Irak, Sirija in Libanon," je dejal francoski predsednik.

Poudaril je še, da mednarodna skupnost nosi veliko odgovornost za to, kar se dogaja v Siriji in posledično v Iraku. "Če bi pred dvema letoma zagotovili tranzicijo, ne bi imeli Islamske države," je prepričan. "Če bi se pred enim letom velike sile odzvale na uporabo kemičnega orožja, ne bi imeli te grozne izbire med diktatorjem in teroristično skupino," je dejal Hollande in dodal, da si uporniki zaslužijo vso podporo.

Dostovljajo humanitarno pomoč in orožje

Visoki komisariat ZN za begunce (UNCHR) je medtem danes začel dostavljati humanitarno pomoč približno 500.000 Iračanom, ki so zaradi nasilja zapustili domove. Humanitarna operacija se začenja s štiridnevno letalsko dostavo iz jordanskega mesta Akaba do Erbila v avtonomni iraški pokrajini Kurdistan. V naslednjih desetih dneh bodo sledile dostave po kopnem iz Jordanije in Turčije ter po morju iz Dubaja preko Irana.

Najpomembnejši cilj je pomagati tistim, ki so brez zatočišča, zato bo v prvih pošiljkah med drugim 3000 šotorov in 200.000 plastičnih pregrinjal. Po zadnjih podatkih ZN je zaradi nasilja svoje domove letos zapustilo okoli 1,2 milijona Iračanov.

Državam, ki bi iraškim Kurdom dobavile orožje za boj proti IS, pa sta se danes pridružili Nemčija in Italija. Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je pojasnil, da je Berlin to pripravljen storiti, potem ko so se za to odločile tudi nekatere druge članice EU. Nemška obrambna ministrica Ursula van der Leyen pa je povedala, da bodo v prihodnjem tednu preverili, kakšno orožje in strelivo bi lahko Nemčija iraškim Kurdom dala na voljo, da bi bilo to smiselno in odgovorno. Odločitev bodo sprejeli prihodnjo sredo, je dodala van der Leynova.

Tudi Italija je iraškim Kurdom pripravljena dobaviti lahko orožje in pripadajoče strelivo za boj proti skrajnežem iz vrst Islamske države, je danes v parlamentu v Rimu povedala italijanska obrambna ministrica Roberta Pinotti. Če bo to stališče vlade podprl italijanski parlament, bi orožje v Irak po njenih besedah lahko poslali že v prihodnjih dneh. Pred tem je zunanja ministrica Federica Mogherini pred parlamentom dejala, da je vojaška pomoč iraškim Kurdom za boj proti sunitskim skrajnežem kratkoročno nujna, da pa to ni dolgoročna rešitev krize v Iraku.

K pomoči pri oboroževanju za boj proti sunitskim skrajnežem IS, ki so zasedli že približno tretjino iraškega ozemlja, je mednarodno skupnost pozval predsednik iraškega Kurdistana Masud Barzani. Pred Italijo in Nemčijo se je na to prošnjo že odzvala Francija, pripravljenost sta izkazali tudi Velika Britanija in Češka.

Deli novico: