Študijski program, ki ga je rodila finančna kriza

Finančna, gospodarska in socialna kriza, ki smo ji priča že nekaj let, je postala že stalnica današnjih dni. Ko so krizo leta 2008 napovedovali, je bilo slišati različne datume, kdaj naj bi se končala. Sedaj, ko so od njenega nastanka minila že štiri leta, krizi še vedno ni videti konca. Filozofi pravijo, da bo krize konec, ko se bomo nanjo privadili. Zaostrene razmere in posebno gospodarsko okolje pa terjata nove prijeme in nova znanja. Tako se je rodil tudi nov študijski program Fakultete za Management  Pravo za management. O novem programu in učinku, ki bi ga lahko imel v Primorskem prostoru, smo se pogovarjali s predstojnikom katedre za pravo na Fakulteti za management Matjažem Nahtigalom. 

Komu je namenjen nov program?

Nov študij Prava za management je namenjen vsem, ki se želijo izobraziti in usposobiti za opravljanje poklica in uresničevanje delovnih nalog managementa – zlasti z vidika načrtovanja, organiziranja, vodenja in nadziranja gospodarskih družb in oseb javnega prava v poslovnih in pravnih funkcijah. Pri tem je bistveno tudi razumevanje pravnega sistema, tako na nacionalni kot na ravni Evropske unije ter v konkretnih pravnih razmerjih.

Ali gre za bolj pravno ali bolj ekonomsko smer študija?

Program je namenjen obema skupinama in je usmerjen tako k teoretičnemu poznavanju ozadja managerskih in ekonomskih procesov kot tudi pravnih institutov na ključnih področjih. Zasnova programa zagotavlja poglobljen študij pravnih norm, povezanih s procesi odločanja v javnih organizacijskih in korporacijskih ter s pravno ureditvijo njihovega delovanja, v kombinaciji s tem pa ponuja tudi študij specifičnih vidikov ekonomije in managementa, predvsem tistih, ki so za managerje v korporacijah in osebah javnega prava najbolj pomembni. Program je namenjen povezovanju obeh smeri, ki se v praksi zelo prepletata.

Kdo so nosilci pri omenjenem programu?

Nosilci na študijskem programu Pravo za management so številni ugledni strokovnjaki, z bogatimi akademskimi in tudi praktičnimi izkušnjami, ki so jih pridobili z delovanjem na različnih področjih, pri nas in v tujini. Gre za predavatelje s področij družboslovnih in poslovno-upravnih ved. Naj naštejem le nekaj nosilcev predmetov, ki so sodelovali tudi pri akreditaciji in pripravi učnega načrta tega študijskega programa: prof. dr. Rado Bohinc, prof. dr. Cene Bavec, prof. dr. Roberto Biloslavo, doc. dr. Silva Bratož, lektorica Mirella Ceglar Jurinčič, doc. dr. Danila Djokić, doc. dr. Valentina Franca, doc. dr. Tatjana Horvat, doc. dr. Alenka Kocbek, doc. dr. Aleksij Mužina, izr. prof. dr. Matjaž Nahtigal, izr. prof. dr. Marko Simoneti, izr. prof. dr. Bojan Tičar in prof. dr. Zvone Vodovnik.

Kakšne profile bo Slovenija dobila, ko bodo prvi študentje zaključili izobraževanje pri tem programu?

Študenti se bodo izobraževali in usposobili za samostojno, visokokakovostno delovanje v praksi in za sodelovanje v najzahtevnejših nalogah v poklicu. Usposobljeni bodo za sodelovanje v zahtevnih in odgovornih procesih odločanja v javnem in zasebnem sektorju. Poleg strokovnih kompetenc in pridobivanja sposobnosti za reševanje zahtevnih problemov v praksi bodo študenti v programu krepili tudi ozaveščenost za širšo družbeno odgovornost in za bolj celovit in vključujoč družbeni razvoj.

Ali že imamo podobne kadre?

Izobraževalna dejavnost odraža zaposlitvene potrebe gospodarstva v lokalnem prostoru na Primorskem, seveda pa tudi širše v Sloveniji. Profil diplomanta prava za management je ustrezen svetovalnemu profilu pravnika, ki ni univerzitetni diplomirani pravnik ali magister prava s pravosodnim izpitom, temveč specifični strokovnjak za korporacijsko-pravna ali javno-pravna znanja. To za delodajalce pomeni dostop do kakovostno in ciljno usmerjenega delovnega kadra, s katerim predvsem Primorska še ni razpolagala.

Kje vidite zaposljivost omenjenih kadrov (morda bolj specifično)?

V novem programu bodo nadgrajena posebna pravna znanja s poglabljanjem obstoječih splošnih managerskih znanj. Program sledi torej hkrati načelom vizije bodočih družbenih sprememb in potreb ter sočasno razvojnim strategijam primorske univerze. Program je usmerjen tako za potrebe jugo-zahodne Primorske, kot za potrebe slovenskega širšega družbenega okolja, zlasti pa gospodarstva in javnega sektorja. Program druge stopnje je usmerjen k potrebam prakse. Ker profila magister prava za management še ni akreditiranega v slovenskem prostoru, do sedaj tudi še ni tovrstnih diplomantov. Zato žal ne moremo prikazati specifičnih podatkov o zaposljivosti tega profila, saj bo to pokazala šele praksa po tem, ko se bodo prve generacije teh strokovnjakov zaposlile in izkazale v praksi. S tem programom FM prav tako zapolnjuje zaposlitvene potrebe v negospodarstvu, in sicer številni zaposleni v javnem sektorju in državni upravi potrebujejo specializirana pravna znanja, zato je v študijskem programu predvidena smer Pravna ureditev managementa v javnem sektorju.

Komu bi priporočali tak študij?

Vsem, ki jih zanimajo interdisciplinarna in vrhunska znanja s področja managementa, ekonomije in predvsem prava. Program Pravo za management namreč nudi znanja, ki jih managerji potrebujejo za še bolj učinkovito upravljanje in vodenje organizacij ali njihovih delov in ki jih managerji kot diplomanti poslovnih, ekonomskih in drugih ved v dodiplomskih študijskih programih niso bili deležni v zadostni meri oziroma je nujna njihova osvežitev in poglobitev. V tem programu bodo nadgradili posebna pravna znanja s poglabljanjem obstoječih splošnih managerskih znanj. Program je poleg managerjev namenjen tudi strokovnemu osebju, ki managerjem v procesih sprejemanja odločitev nudi strokovno pomoč. V poslovni praksi se namreč za opravljanje pravnih storitev velikokrat najema pravnike kot zunanje izvajalce. S programom Pravo za management želimo diplomantom zagotoviti takšna znanja, da tega ne bodo potrebovali, oziroma da bodo segali po zunanjih storitvah v manjši meri.

Kje se je porodila ideja za ta študijski program – je morda prišlo nekaj namigov iz gospodarstva, da bi potrebovali takšen profil ekonomistov?

Zamisel in oblikovanje študijskega programa Pravo za management v okviru Fakultete za management Univerze na Primorskem so spodbudili širši družbeni procesi: ti vključujejo procese globalizacije, evropeizacije, mednarodnega povezovanja in hitrega tehnološkega razvoja. Prav tako so program spodbudili trajajoča finančna, gospodarska in socialna kriza, ki ima korenine tudi v prešibkem delovanju pravnih in drugih nadzornih institucij ter v premalo premišljenem in premalo transparentnem upravljanju javnega in zasebnega sektorja. In ja, da poznavanje področja prava nujno spada v nabor managerskih znanj, so nam potrdili tudi znani strokovnjaki z različnih področij, ki to znanje pri svojem delu s pridom uporabljajo. Njihove poglede objavljamo na spletni strani fakultete.

Deli novico: