STROKOVNJAKINJA, KI STOJI ZA PROJEKTOM INNORENEW COE: Les je prihodnost, UP je to prepoznala

Koper

V začetku aprila je v Kopru zaživel Center odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja. Pomemben mednarodni projekt InnoRenew CoE, v katerem so povezani partnerji iz 22 držav, vodi dr. Andreja Kutnar iz Univerze na Primorskem. Lesarka, ki raziskuje več področij te večplastne vede, pri čemer jo odlikuje izrazito interdisciplinaren pristop in široka mednarodna vpetost. Kutnarjeva je začetnica področja znanosti o lesu na Univerzi na Primorskem, kjer skrbi za popularizacijo znanosti o lesu in o uporabi lesa v vsakdanjem življenju. V nadaljevanju objavljamo del pogovora s strokovnjakinjo, ki ima rada les in naravo ter si prizadeva, da bi se ljudje zavedali pomena obnovljivih virov materialov, kjer ima Slovenija ogromno neizkoriščenega potenciala. Celoten intervju je objavljen na spletnem portalu Univerze na Primorskem UP BUDI.

Kako se je začela vaša zgodba z lesom?

Prihajam iz vasi v okolici Ljubljane, kjer sem se že v najzgodnejšem otroštvu pričela srečevati s predelavo lesa v družinski obrtni mizarski delavnici. Osnovno teoretično znanje lesarstva sem pridobila na Oddelku za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, največ specializiranega znanja ter izkušenj razširjanja izsledkov dela pa sem pridobila na doktorskem študiju na Univerzi v Oregonu. Po povratku v Evropo pa sem si med delom na Inštitutu za lesarstvo in trajnostni razvoj (ILTRA), ki ga je ustanovilo devet slovenskih lesarskih podjetij, z vključevanjem v razne strokovne organizacije na stari celini kmalu ustvarila mrežo vrhunskih sodelavcev na svetovni ravni.

Les je za Slovenijo najpomembnejši material iz obnovljivega vira. Zaradi izredno raznolikih lastnosti ga lahko uporabimo za široko paleto namenov, kot je ustvarjanje lastnega bivanjskega okolja (gradbeništvo in notranja oprema), izdelava orodij in potrebščin (na primer suha roba in posoda), predelava v vlakna (papir in njemu podobni materiali, embalaža in tekstilije), pridobivanje kemikalij, ustvarjanje predmetov in objektov kulturne dediščine in tako dalje, na koncu koncev pa ga lahko izrabimo še za pridobivanje energije. Analogno je oziroma bi moralo biti tudi lesarstvo, tako inovacijska kot vse njegove druge verige vrednosti, za to državo vitalnega pomena.

Ste izredno mednarodno vpeti in aktivni, obenem pa na Univerzi na Primorskem vodite Oddelek za tehnologijo Inštituta Andrej Marušič. Kako to, da ste se odločili za sodelovanje z Univerzo na Primorskem?

Z UP sem pričela sodelovati že skoraj takoj po povratku v Slovenijo. To sodelovanje je postajalo vse intenzivnejše. Ko je zaradi gospodarske krize propadel dobršen del podjetij, ustanoviteljev Inštituta za lesarstvo in trajnostni razvoj, kar je povzročilo tudi njegov zaton, sem se popolnoma posvetila delu na univerzi. Eden od dejavnikov, ki je pripomogel k moji odločitvi za UP, je bila tudi podpora vodstva, s sedanjim rektorjem profesorjem dr. Draganom Marušičem na čelu. Ne kakršnakoli deklarativna podpora, ampak dejanska zavezanost omogočanju dela mladim, ambicioznim, odličnim in v internacionalizacijo naravnanim raziskovalcem.

Na UP ste s skupino zagnanih raziskovalcev in ob podpori številnih sodelavcev s treh fakultet združili še sedem partnerjev s področja lesarstva – med njimi je tudi mentorska institucija, ugledni Fraunhofer Institut za raziskave na področju lesarstva – v uspešen projekt z imenom InnoRenew CoE.

Projekt InnoRenew CoE, katerega končni cilj je samostojno delujoč "InnoRenew CoE - Center odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja", je rezultat novega instrumenta okvirnega programa "Obzorje 2020" Evropske komisije za financiranje bolj enakomerne razporeditve vrhunske znanosti – Teaming. Pridobili smo ga v neusmiljeni konkurenci 169 prijav, že za priprave nanj pa smo porabili dve leti. V živem laboratoriju Centra odličnosti smo zbrali že skoraj 70 kreativnih posameznikov, podjetij, inštitucij in zvez iz kar 22 držav.

Tim raziskovalcev z UP, ki stoji za projektom InnoRenew CoE (z leve): izr. prof. dr. Andreja Kutnar (vodja), Marko Posavčević, Črtomir Tavzes, Michael Burnard, Matthew Schwarzkopf (manjka Amy Simmons).

V novem centru odličnosti bomo raziskovali, razvijali in inovirali na področju obnovljivih materialov in raziskav zdravega bivanjskega okolja. Strateški cilj delovanja je omogočiti preboj Slovenije na vodilno mesto v Evropi na področju trajnostnega gradbeništva. Dosegli bomo ustvarjanje pametnega, trajnostnega in sodobno grajenega okolja za vse generacije, s čimer želimo prispevati svoj – ocenjujemo, da odločilen – delež pri transformaciji Slovenije v družbo, ki je osredotočena na trajnostni razvoj, ciklično gospodarstvo, blaginjo ljudi ter na uporabo lastnih obnovljivih virov in sredstev.

Sam projekt bo trajal pet let, vendar bo njegov glavni rezultat, center odličnosti InnoRenew CoE, nato trajno in trajnostno živel kot nova vrhunska raziskovalna in inovacijska inštitucija, neprofitni zasebni zavod. Sam zavod smo že ustanovili, predvsem nas veseli, da smo že pričeli s postopki za zaposlovanje novih znanstvenih sodelavcev


Celoten pogovor lahko preberete s klikom na spodnjo sliko, ki vas po popeljal na spletni portal Univerze na Primorskem UP BUDI.


 

Deli novico: