Gasilci se z ognjeno stihijo na goriškem Krasu borijo že osmi dan, pri delu jim pomagajo vsi razpoložljivi slovenski helikopterji Slovenske vojske in policije, pa tudi vojaško letalo. Skrbi jih predvsem napovedani nekoliko močnejši veter, ki bo v popoldanskem času zapihal z obale proti notranjosti.
SO POŽARI PODTAKNJENI? Čudne okoliščine in sumljive osebe na požariščih (FOTO, VIDEO)
Kronika
Kot je za STA danes povedal tiskovni predstavnik regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Ervin Čurlič, naj bi tudi danes na pomoč prišli helikopterji iz tujine.
Po navedbah uprave za zaščito in reševanje pri gašenju pomagajo oz. bodo pomagali še avstrijski helikopter in dva srbska helikopterja. Na pomoč bo z dvema helikopterjema priskočila tudi Madžarska, je uprava sporočila na Twitterju.
Trenutno so vsa požarišča pod nadzorom, čeprav so se ponoči pojavljala nova. Med drugim je zvečer zagorelo pod Cerjem.
Tudi danes gasilcem pomagajo številne zračne zmogljivosti????????????
Posted by Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje on Friday, July 22, 2022
Direktor Policijske uprave Nova Gorica Evgen Govekar je pred dvema dnevoma v izjavi povedal, da glede na nekatere informacije in sume o pojavljanju sumljivih oseb na požariščih preverjajo vsak sum in se odzovejo na vsako informacijo občanov glede namernega podtikanja požarov.
Pri tem sodelujejo tudi z italijanskimi varnostnimi organi. Vendar je po njegovih besedah o vzrokih požarov še prezgodaj govoriti. Ko bodo požarišča to dovoljevala, bodo na vseh požariščih opravili temeljite oglede.
Tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je v četrtkovi izjavi za STA izpostavil čudne okoliščine ob pojavu kar nekaj nepredvidljivih požarov, za katere je po njegovih besedah težko oceniti, ali nastajajo zaradi preskokov požara ali česa drugega.
Včeraj so pripadniki Državne enote za varstvo pred NUS na območju občine Miren-Kostanjevica odstranili 30 kosov NUS???? skupne mase okoli 223 kg avstrijskega, italijanskega in angleškega izvora iz obdobij 1. in 2. svetovne vojne.
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) July 22, 2022
V četrtek so sicer pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranih ubojnimi sredstvi (NUS) na območju občine Miren-Kostanjevica odstranili 30 kosov NUS iz obdobij prve in druge svetovne vojne v skupni masi okoli 223 kilogramov, je uprava za zaščito in reševanje objavila na Twitterju.
[Okrepitve na Kras so na poti]???????? Zavod za gozdove je priskrbel gozdarsko vozilo za podiranje dreves za izvajanje...
Posted by Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje on Thursday, July 21, 2022
Za vse, ki se spopadajo s požarom na goriškem delu Krasa, je sicer težka noč. Kot je zjutraj povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik, je gorelo na več lokacijah, pojavljala pa so se še nova žarišča. Ob velikih naporih pa so požarišča vendarle uspeli ohraniti pod nadzorom.
Najhuje je bilo na Cerju nad Mirnom in proti Trstelju. Ogromno je tudi dima, ki dodatno otežuje delo, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite.
Po besedah Močnika, ki je bil v vlogi nočnega vodje intervencije že četrto noč zapored, je bilo ponoči izjemno naporno in stresno. Gorelo je, že od večera, na več lokacijah, pojavljala so se nova žarišča. Potrebnih je bilo veliko premikov enot, saj je obseg ogroženega območja ogromen.
A kar je najpomembneje – požarišča so pod nadzorom, je prvo jutranje poročilo sklenil Močnik, sicer tudi poveljnik severno-primorske gasilske regije.
Prebivalci ogroženih območij so gasilcem in ostalim službam sistema za zaščito in reševanje, ki sodelujejo v gašenju doslej največjega požara v zgodovini Slovenije, zelo hvaležni.
To jim sporočajo na različne načine. V središču Mirna je tako več velikih napisov Hvala, ob cestah, po katerih se z izmen vračajo kolone gasilskih vozil iz celotne države, pa ljudje stojijo, jim mahajo in ploskajo, so sporočili iz regijskega centra.
Predsednik vlade ???????? dr. Robert Golob v @TVOdmevi: "V naslednjih dneh bomo za prostovoljne gasilce uredili finančno nadomestilo. Kasneje jeseni bomo zadevo uredili še z zakonom, ker je prav, da to točko uredimo enkrat za zmeraj." pic.twitter.com/AHPaWjz95h
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) July 21, 2022
Premier Robert Golob pa je v četrtek v oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija napovedal, da bo vlada za prostovoljne gasilce, ki so v času takšnih intervencij v resnici na dopustu, uredili finančno nadomestilo. Za jesen pa je napovedal spremembe zakona o gasilstvu, "s katerim želimo to točko urediti enkrat za zmeraj".
Prav tako namerava vlada z interventnim zakonom nadomestiti škodo, nastalo v požaru, je napovedal in dodal, da to velja predvsem za občino Miren - Kostanjevica, ki je zelo prizadeta. "Njim bomo morali posebej priskočiti na pomoč," je poudaril. Prav tako bo po njegovih besedah država prevzela stroške, ki jih ima omenjena občina z vzdrževanjem požarnega varstva.