STRAH PRED PAJKI: Zakaj jih resnično ne bi smeli ubijati

Dom

Ljudje o svojih domovih razmišljajo kot o varnih gnezdih, izoliranih od zunanjega sveta. Resnici na ljubo pa imamo celo vrsto sostanovalcev, pajkov, ki so sicer pomemben del ekosistema. Nekateri so le prehodni gostje, drugi v hišo zaidejo po pomoti, tretji pa se v zaprtih prostorih počutijo zelo domače. Običajno so skriti in niti niso nevarni. Počnejo pa veliko koristnih reči, piše Telegram.

Znanstveniki univerze iz severne Karoline so preučevali pajke v tamkajšnjih hišah. V vsaki, ki so jo obiskali, so živeli tudi pajki. Najpogosteje taki, ki pletejo tridimenzionalne mreže, na katerih potem prežijo na svoj plen.

V osnovi so pajki plenilci, ki pojedo vse, kar lahko ujamejo, najpogosteje pa škodljivce in insekte, ki prenašajo bolezni. Tak primer so komarji. Z ubijanjem pajkov tako iz svojih domov odstranjujemo tudi pomembne plenilce, ki nas varujejo pred škodljivci.

Strah pred pajki je sicer naraven. Imajo veliko nog in skoraj vsi so strupeni, a velika večina ima tako šibak strup, da za ljudi niso niti najmanj nevarni. Vprašanje, če bi s svojimi zobmi sploh lahko prodrli skozi našo kožo.

Pajki se raje izognejo ljudem, saj smo mi zanje veliko bolj nevarni kot obratno. Ogrizi pajkov so nasploh redki, predvsem je znan tisti črne vdove. A tudi njeni napadi so izjemno redki, možni pa so zlasti poleti, v času parjenja.

Če res ne prenesete pajkov v svojem domu, jih raje ulovite in izpustite na prosto, kot da jih ubijete. Ali pa jih preprosto pustite. Tudi če jih ne vidite, so gotovo vaši sostanovalci.

Deli novico:

životinjsko carstvo |  02 .06. 2018 ob  19: 13
Kaj pa tiste stonoge z dolgimi nogami?
Začuden |  02 .06. 2018 ob  18: 31
Pajki so face.Nikoli ne ubijem pajka namerno.