Število širokopasovnih priključkov narašča, vse več optičnih

Tehnologija

V Sloveniji se je ob polletju za dostop do interneta uporabljalo skoraj 546.000 širokopasovnih priključkov, kar je za pet odstotkov več kot pred enim letom. Največ oz. 46 odstotkov je bilo xDSL-priključkov, vendar se je njihovo število zmanjšalo za štiri odstotke, medtem ko se je število priključkov z optičnim dostopom povečalo za 18 odstotkov.

Večino, 86 odstotkov vseh širokopasovnih priključkov so uporabljali zasebni uporabniki oziroma gospodinjstva, kažejo danes objavljeni podatki državnega statističnega urada o elektronskih komunikacijskih storitvah za drugo četrtletje letos.

Podatki še kažejo, da je bilo ob koncu drugega četrtletja na fiksnih lokacijah več kot 736.000 telefonskih priključkov. Med vsemi omenjenimi priključki je bilo 63 odstotkov takih, ki temeljijo na VoIP-tehnologiji. V primerjavi z drugim četrtletjem 2013 se je število vseh VoIP- telefonskih priključkov povečalo za osem odstotkov.

Skupni odhodni govorni promet s fiksnih lokacij je v drugem četrtletju 2014 obsegal skoraj 232 milijonov minut ali skoraj 3,9 milijona ur, pri čemer so 56 odstotkov tega prometa ustvarili zasebni uporabniki. Največ, 92 odstotkov odhodnega govornega prometa fiksne telefonije je bilo domačega, osem odstotkov mednarodnega.

Skupni odhodni govorni promet s fiksnih lokacij je bil v drugem četrtletju letos manjši kot v enakem obdobju lani, in to za 13 odstotkov - domači promet je bil manjši za 13 odstotkov, mednarodni promet pa za devet odstotkov.

V Sloveniji več kot dva milijona uporabnikov mobilnega omrežja

Podatki za mobilno telefonijo kažejo, da je bilo ob koncu drugega trimesečja v Sloveniji skoraj 2,311 milijona uporabnikov mobilnega omrežja ali za tri odstotke več kot v enakem obdobju leto prej. Med vsemi uporabniki je bilo 73 odstotkov naročnikov. Število naročnikov se je povečalo za štiri, število predplačnikov pa za en odstotek.

Pri tem je bilo zabeleženih več kot milijarda minut ali skoraj 17,1 milijona ur skupnega odhodnega prometa iz mobilnih omrežij. Domačega odhodnega prometa iz mobilnih omrežij je bilo 97 odstotkov, mednarodnega pa tri odstotke.

Celoten odhodni promet iz mobilnih omrežij se je v primerjavi z drugim četrtletjem 2013 povečal za tri odstotke - domači promet je bil večji prav tako za tri odstotke, mednarodni promet pa za pet odstotkov.

V drugem četrtletju letos je bilo sicer poslanih več kot 590 milijonov SMS-sporočil ali za 13 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in skoraj 12 milijonov MMS-sporočil ali prav tako za 13 odstotkov več kot v drugem četrtletju 2013.

Deli novico: