STATISTIKA: Zaradi nasilja vsakih 5 minut umre otrok

Svet

Na svetu je vsakih pet minut v nasilju ubit otrok, večinoma zunaj vojnih območij, je danes v poročilu opozoril britanski Unicef. Kot dodaja, nasilje nad otoki ni redkost, ampak gre za globalen problem, ki ima razsežnosti epidemije.

Nasilje se dogaja doma, v šolah in na ulicah, lahko pa se prenaša med generacijami, opozarja britanski Unicef v poročilu, ki so ga objavili ob začetku kampanje za boj proti nasilju nad otroki v Veliki Britaniji.

Opozarjajo tudi, da so milijoni otrok dnevno izpostavljeni fizičnim, psihičnim in spolnim zlorabam, rezultati pa so lahko pogubni. Pri otrocih, ki so žrtve nasilja, je lahko prizadet razvoj možganov, pri takih otrocih pa se pojavljajo podobni simptomi kot pri vojakih na bojiščih. Tretjina teh otrok bo verjetno dolgoročno trpela za posttravmatskim sindromom.

Neenakost pomemben vir nasilja

Družbena neenakost je pomemben vir nasilja. Ne glede na to, kje na svetu živi, ima otrok, če njegova družina živi v revščini, če je invalid ali pa prihaja iz manjšine, veliko več možnosti, da bo žrtev nasilja. Obenem je pri takih otrocih manj možnosti, da bodo storilci kaznovani, opozarja poročilo.

Med vzroki za nasilje so ob naraščajoči družbeni neenakosti tudi hitra urbanizacija in brezposelnost med mladimi, navaja britanski BBC.

Šokantno je dejstvo, da samo 41 držav eksplicitno zakonsko prepoveduje nasilje nad otroki, medtem ko imata samo dva odstotka držav celovit pravni okvir za preprečevanje nasilja.

Spremembe so mogoče

Kljub temu so v Unicefu prepričani, da so spremembe mogoče. Učinkovite strategije že obstajajo, kot so podpora staršev in družin, promocija in pomoč prizadetim otrokom ter uresničitev zakonov za zaščito otrok pred specifičnimi nasilnimi dejanji.

V zadnjih desetih letih so zabeležili strm padec nasilnih kriminalnih dejanj v večini držav na Zahodu, ta trend pa je opaziti tudi v mnogih azijskih državah, pa tudi ponekod v Afriki in Latinski Ameriki. Pri tem poročilo navaja Slovenijo med državami, kjer se je število umorov otrok med letoma 2000 in 2012 zmanjšalo za od 51 do 70 odstotkov.

Potrebno narediti še veliko

Kljub temu bo treba storiti še veliko, opozarja Unicef, saj tako kot druge, tudi bogate države otrokom trenutno ne zagotavljajo popolne zaščite. Kot še opozarja Unicef, bo v prihodnjem letu zaradi nasilja umrlo okoli 345 oseb, mlajših od 20 let, če vlade po svetu ne bodo ukrepale.

Deli novico:

Hudoba |  21 .10. 2014 ob  17: 55
Človeštvo ubija svojo bodočnost.