SRBSKI KRALJ SLADKORJA BI KUPIL MARINO PORTOROŽ: Mu bo uspelo s pomočjo Bojana Petana?

Slovenija

Srbski kralj sladkorja Miodrag Kostić je po informacijah portala Planet od Istrabenza kupil Grand Hotel Portorož in Grand Hotel Adriatic v Opatiji. Potegoval naj bi se za nakup portoroškega letališča in turističnega komlepksa Kempinski v Savudriji. Ker ga zanima tudi Marina Portorož, želi kupiti terjatve njene lastnice družbe DZS, ki jih prodaja DUTB.

Miodrag Kostić je prejšnji mesec prodal predelavo sladkorja v Srbiji nemški družbi Agrano in napovedal, da bo denar od kupnine namenil za naložbe v kmetijstvu in turizmu. Po poročanju srbskih medijev naj bi želel iz Portoroža ustvariti slovenski Cannes.

Iz Srbije naj bi pospešeno selil kapital. V to naj bi ga prisilile težave s tamkajšnjo oblastjo. Kostić velja za tajkuna iz kroga preminulega srbskega predsednika Zorana Đinđića in pri sedanji vladi Aleksandra Vučića ni dobro zapisan. Resno naj bi razmišljal o selitvi v Slovenijo.

Pri nas je Kostićeva AIK Banka lastnica 14 odstotokov Gorenjske banke in srbski kralj sladkorja ne skriva, da ga zanima nakup večinskega deleža. Gorenjska banka je lastniško povezana s Savo, ki obvladuje pomemben del slovenskega turizma.

Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) mu je odobrila posojilo za naložbe v Ukrajini. Že nekaj časa se ugiba, ali in koliko za Kostićevimi načrti stoji Rinat Ahmetov, ukrajinski oligarh. Z njegovim sinom je poročena Kostićeva hčerka. Ahmetov je poslovni in politični zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina.

DZS, lastnik založniškega podjetja DZS, Dela Prodaje, Term Čatež, Marine Portorož in časopisne hiše Dnevnik, je eden še zadnjih živečih domačih finančnih holdingov, ki so krojili drugo fazo privatizacije. Že več let je njegova največja upnica DUTB, ki v DZS dlje časa ni potegnila nobene opaznejše poteze, čeprav je Bojan Petan, predsednik uprave DZS, ki v poslovnih krogih velja za dejanskega lastnika skupine, že večkrat kršil različne zaveze iz bančnih reprogramov, piše portal Planet.

DUTB je marca zahtevala Petanov odhod, a se ni zgodilo nič. Odločila se je za objavo razpisa za prodajo terjatev. Za nakup terjatev do DZS, Dela Prodaje in Term Čatež v vrednosti 79 milijonov evrov se zanimata finančna velikana Bank of America Merrill Lynch International (BAMLI) in York Capital Management. Med njima naj bi tekli dogovori o razdelitvi interesnih sfer v Sloveniji. Na pogajalski mizi naj bi bilo več terjatev do slovenskih podjetih, ki so trenutno naprodaj.

BAMLI je pred časom kupil za 6 milijonov evrov bruto terjatev Sberbank, zavarovanih s 13-odstotonim deležem v Termah Čatež. Če bi BAMLI kupil te terjatve in unovčil zavarovanje, bo postal tretji največji lastnik Term Čatež.

York obvladuje 15 odstotkov terjatev do DZS, ki jih je kupil od Gorenjske banke. Zavarovane so s petimi odstotoki delnic Term Čatež, tremi zemljišči v Portorožu in apartmajskim kompleksom v Marini Portorož.

V igro dveh investicijskih velikanov se je vključil Kostić. Sprva v navezi z BAMLI, ki v posle s terjatvami v Sloveniji vstopa s partnerjem, za katerega kupi premoženje in mu ga pozneje proda. To se je zgodilo v primeru Elana in ACH. Zdaj naj bi Kostić igral z Yorkom, ki se je najprej naslonil na Petana. A naj bi Petan zamenjal strani.

Petan je sestanek s Kostićem zanikal, prav tako pravi, da ni seznanjen kdo so ponudniki za nakup terjatev do DZS in da nimajo z nikomer nikakršnih dogovorov. Pred časom se je Petan dogovarjal o odkupu terjatev z rusko državno banko VTB.

Na nedavni skupščini DZS sta bila za nadzornika imenovana Petanov svak Blaž De Costa in dolgoletni direktor agencije za merjenje javnega mnenja Ninamedia in največji lastnik družbe TZS, ki je pomemben lastnik DZS, Nikola Damjanić.

DZS je lani zabeležila 25 milijonov evrov izgube. Skupščine se ni udeležila drižba M1 v lasti Tomaža Pogorelca, ki je pomemben lastnik DZS. M1 naj bi bil eden redkih večjih lastnikov DZS, ki ne sodi med povezane osebe.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija