Sporna občinska taksa za Predjamski grad gre na ustavno sodišče

Vlada je na sredini seji sprejela besedilo zahteve za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka o občinski taksi v Predjami, ki ga je izdal postojnski občinski svet, in ga poslala ustavnemu sodišču v obravnavo. Na Občini Postojna pa ostajajo na stališču, da odlok o občinski taksi v Predjami ni ustavno sporen.

Odlok občinskega sveta na ustavni presoji

Na občini so danes za STA povedali, da tako odločitev pričakujejo tudi od ustavnega sodišča. "Gre namreč za občinsko takso, kakršno poznajo in odloke že izvajajo tudi drugod po Sloveniji, vsaj trije primeri so v Posočju, in ne za okoljsko takso, kot želi prikazati ministrstvo za okolje in prostor," navajajo. Odloka sicer še ne izvajajo, saj morajo prej pred gradom urediti parkirišče s sanitarijami.

Postojnski občinski svet je ugotovil, da obiskovalci v Predjamo prihajajo z osebnimi vozili, avtodomi, avtobusi, nemalokrat si ogledajo le zunanjost gradu, koristijo sanitarije, uživajo v lepem razgledu, za seboj pa pustijo smeti in onesnažujejo okolje. Zato je občina predlagala, da bi pobirali od dva do 50 evrov takse, odvisno od vrste vozila, taksa pa bi bila predvsem prihodek Krajevne skupnosti Bukovje.

Po oceni postojnske občine ne gre za takso zaradi onesnaževanja okolja, ampak zaradi urejanja prometne in turistične infrastrukture, ki je zaradi več kot 100.000 obiskovalcev na območju Predjame v zelo slabem stanju.

Vlada predlaga razveljavitev odloka

Vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj razveljavi ta odlok, s katerim je določeno plačilo za obremenjevanje okolja lokalnega pomena. Odlok je po njeni oceni v nasprotju z zakonom o lokalni samoupravi in zakonom o financiranju občin ter kot tak v nasprotju z zahtevo 153. člena ustave, ki določa, da morajo biti podzakonski predpisi in drugi splošni akti v skladu z ustavo in zakoni.

Vlada meni, da je treba do končne odločitve ustavnega sodišča zadržati njegovo izvajanje.

Skladno z zakonom o ustavnem sodišču sme sodišče do končne odločitve v celoti ali delno zadržati izvršitev predpisa ali splošnega akta za izvrševanje javnih pooblastil, če bi zaradi njegovega izvrševanja lahko nastale težko popravljive škodljive posledice.

V primeru nezakonitosti odloka bi nastala težko popravljiva škoda za osebe, ki so dolžne plačevati takso za obremenjevanje okolja. Čeprav taksa na posamezno vozilo ni visoka, bo kumulativni znesek precejšnji, ta pa v primeru nezakonitega akta pomeni neupravičeno obogatitev, je zapisano na spletni strani ministrstva za okolje in prostor, ki je občino letos neuspešno pozvalo, naj odlok razveljavi.

Deli novico: