SPALNE NAVADE: Povej, kako spiš, in povem ti, kaj to pomeni

Zdravje

Vaše spalne navade veliko povedo tudi o vašem splošnem zdravstvenem stanju. Kaj pomeni, če zvečer hitro utonete v sen, koliko ur spite, ali si popoldan privoščite kratek počitek? Preverite.

Začnimo pri večernem dogajanju. Če hitro zaspite, to pomeni v nekaj sekundah, je lahko to znak, da ste preutrujeni, da premalo spite, kar lahko dolgoročno vodi v težave. Če potrebujete 20 minut, da vas odnese v "mižečo" deželo, vam to lahko sporoča, da imate težave zaradi vsakodnevnega stresa. Najbolje je po pisanju Dnevnika, če utonete v sen nekje med 10 in 20 minutami za tem, ko se uležete.

Dnevni počitek je sicer lahko koristen, a kaže tudi na pomanjkanje spanca in preutrujenost. Ljudje, ki imajo večjo potrebo po popoldanskem počitku, naj bi bili izpostavljeni večjemu tveganju za srčne bolezni ter težave z dihali.

Potrebna dolžina spanca se razlikuje od človeka do človeka, a v splošnem velja, da je za zdravje, tako umsko kot fizično, pomanjkanje spanca lahko škodljivo. Tisti, ki spijo šest ali manj ur, naj bi imeli kar 30 odstotkov več možnosti za težave z debelostjo.

Resne težave lahko povzroči tudi spalna apneja – gre za motnjo spanja, ki jo pri spečem človeku lahko prepoznamo po prekinitvah dihanja oziroma obdobjih zelo plitvega dihanja. Motna naj bi botrovala zmanjšani plodnosti in manjši želji po spolnosti nasploh. Pri moških naj bi se znižala raven testosterona. Tako da velja biti pozoren in obiskati zdravnika, če sumite, da imate spalno apnejo.

Na zgornjo motnjo lahko kaže tudi smrčanje, ki sicer slabša vaš spanec. Med njegovimi posledicami pa strokovnjaki naštevajo tudi glavobol, težave z dihali, povečano telesno težo in slabše mentalne sposobnosti, dodaja časnik.

Pomembno je tudi, kako trden je vaš spanec. Če vas zbudi vsak najmanjši šum, se vam lahko obetajo težave s spominom v prihodnosti. Pomanjkanje globokega spanca naj bi namreč vplivalo na dolgoročni spomin. Ljudje, ki trdno spijo in se zjutraj zbudijo spočiti, pa naj bi se tudi lažje spopadali z vsakodnevnim stresom.

Veliko o vas pove, kdaj vstajate. Čeprav to ni neposredno povezano z zdravjem, pa je dejstvo, da ljudje, ki se držijo reka Rana ura, zlata ura!, več naredijo kot tisti, ki dolgo poležavajo. Običajno se to pozna tudi pri splošnem zadovoljstvu in uspehih na različnih življenjskih področjih.

Deli novico:

. |  16 .02. 2017 ob  09: 30
Če ne moreš zaspat, enega spompaj :) pol ni panike haha
Jaz |  13 .02. 2017 ob  08: 06
kradem,vendar spim dobro,ha ha haaa
IBRO |  12 .02. 2017 ob  21: 22
Če prou razumem ta članek je vse slabo. Skratka gotofi smo! Hahaha
spet jz |  12 .02. 2017 ob  19: 57
spim ko prasec, tudi 12 ur na dan bp.
Dobro |  12 .02. 2017 ob  17: 12
Rana ura, je res zlata. Verjamem pa, da tisti ki kradejo in škodujejo drugim ljudem nimajo mirnega spanca.