Šola ribolova

Slovenska ribiška literatura o športnem ribolovu ni prav obsežna, zato je toliko bolj dobrodošla nova knjiga Morski ribič. Športnemu ribolovu predan piranski ribič Danilo Torej, ki barve RD Oradela zastopa tudi na državnih, evropskih in svetovnih tekmovanjih, jo je napisal kot praktičen priročnik, tako da bo marsikateremu navdušencu za ta šport, še zlasti mlademu, prijetno polepšala življenje na morju.

"Zdaj, ko se slovenski ribiči umikajo, je zagotovljen trajnostni razvoj življa v slovenskem morju. Priročnik za športni ribolov bo tako prepričljivo prišel prav, saj predstavlja edinstveno dopolnilo ne ravno obsežni zbirki literature na temo slovenski rib in ribičije," je bil nad knjigo ob sinočnji predstavitvi v piranskem Akvariju navdušen ravnatelj Srednje pomorske šole Marijan Tončić.

Med trnki in ribami

Priročnik ponuja ravno prav informacij in nasvetov o tem, kakšno opremo kupiti in kako jo pripraviti, kako izgledajo ribe našega morja, katere so strupene, katere je treba vrniti v morje in celo nekaj preprostih dobrih receptov, kako jih pripraviti je v njej. Ima tudi slovar izrazov oziroma tujk, saj je slovenski jezik glede ribiške terminologije dokaj skromen.

Knjigo so na pot pospremili skoraj vsi, ki v Piranu namakajo trnke. Tam so bili predstavniki Ribiške zveze Slovenije, ustanovitelj, prvi predsednik in sedaj častni predsednik Zveze za športni ribolov na morju Bojan Loboda, večina članov RPD Piran in RD Oradela, za katero tekmuje Danilo Torej, ter ne nazadnje v ribiških krogih cenjena hrvaška novinarja Mladen Markovič iz revije Ribolov na Jadranu ter Boris Bulič iz revije Otvoreno more.

"Prijatelji morja, tu nismo toliko zaradi knjige kot zaradi prijatelja Danila," je bil nad velikim zanimanjem za knjigo in uspešnim delom avtorja v uvodnem pozdravu navdušen Mario Druscovich iz RD Oradela, ki je pripravila predstavitev. O priročniku je govoril izkušen morski ribič in predsednik MRK Menula Izola Zvone Grgurovič, ki je ob spominjanju svojih ribiških začetkov poudaril, da včasih mladi začetniki niso imeli knjig in ribiške opreme, tako da so se sami učili z opazovanjem drugih. "Nihče ni povedal, kako se lovi, sam si moral spraševati, gledati in se učiti. Do opreme smo prihajali s prodajo črvov Italijanom," je med drugim povedal.

Ribariti začel že kot otrok

Danilo Torej, ki je začel ribariti v sladki vodi, ko je še živel v Velenju in je prvo dovolilnico za ribolov kupil pri 9-tih letih, je imel podobno izkušnjo. Leta 1999 se je preselil v Piran in postal morski ribič. Počasi se je učil od članov Oradele ter zavzeto beležil znanje. Vedno je pripravljen pomagati vsakemu, še zlasti pa je aktiven na tekmovanjih, pri učenju otrok v šoli ribolova in ne nazadnje tudi pri organizaciji priljubljenih ribiških fešt Oradele. To ribiško društvo zato ne skriva zadovoljstva, da je v njihovih vrstah.

Knjigo Morski ribič lahko najdete v piranskem Akvariju, kmalu pa bo tudi na vseh mestih, kjer se prodajajo dovolilnice za morski ribolov.

"Želim, da knjižica marsikomu polepša življenje. To ni samo moje delo. Zasluge za to imajo moja Oradela, Zveza za športni ribolov na morju in vsi ribiški prijatelji, s katerimi sem imel čast skupaj loviti in jim ukrasti znanje ter izkušnje. Vse delo mojih sotekmovalcev je v neki meri vpeto v priročnik," pravi Torej o svojem delu, katerega predstavitev je ob tamburici in harmoniki na Verdijevi ulici pred ateljejem Mozaik, kjer ima Oradela svoje prostore, zvečer prerasla v pravo piransko fešto tamkajšnjih ribičev in njihovih simpatizerjev.

 

Deli novico:

Hotel Max Baošići - Crna Gora |  24 .01. 2013 ob  12: 55
Mi takodje ne krijemo zadovoljstvo da Danila imamo za prijatelja od koga samo možemo svako dobro naučiti !!!