Sod o skupščini Telekoma Slovenije

Nadzorni svet Slovenske odškodninske družbe (Sod) bo danes na zahtevo vlade razpravljal o umiku zahteve za sklic skupščine Telekoma Slovenije, v zraku je tudi razrešitev prvega moža Soda Tomaža Kuntariča, piše današnji časnik Finance. Skupščina Telekoma je sicer sklicana za sredo, državni lastniki pa so brez glasovalnih pravic.

Sod do ustanovitve Slovenskega državnega holdinga upravlja državno premoženje. Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) pa je januarja zaradi kršitve zakona o prevzemih državi, Zavarovalnici Triglav, Sodu, Kadu, NKBM, Aerodromu Ljubljana in Skladu za financiranje razgradnje NEK prepovedala uresničevati glasovalne pravice v Telekomu Slovenije. ATVP je namreč ugotovila, da omenjeni lastniki Telekoma skupaj z Luko Koper delujejo usklajeno.

Kot piše časnik Dnevnik, je vlada Janeza Janše očitno pripravljena narediti vse, tudi kršiti zakon, da v Telekomu še pred svojim odhodom nastavi sebi poslušne kadre. Potem ko je zahtevala sklic skupščine Telekoma Slovenije in imenovanje novih nadzornikov, zdaj le dan pred njeno izvedbo od uprave Soda zahteva, naj skupščino prekliče ali pa jo vsaj prestavi.

Ker vlada zaradi odvzema državnih glasovalnih pravic in "puča" malih delničarjev Telekoma verjetno ne bo mogla imenovati svojih članov nadzornega sveta (večinoma članov SDS), zdaj po pisanju obeh časnikov od nadzornikov Soda zahteva, naj preloži izvedbo skupščine.

Vmes bi težavo z ATVP in z odvzemom glasovalnih pravic v Telekomu Slovenije rešili tako, da bi del državnega lastništva prenesli na družbo, ki ni neposredno povezana z državo, in na tak način prišli do večine glasovalnih pravic na naslednji skupščini.

Načrt bi vladi lahko prekrižalo vodstvo Soda s Kuntaričem na čelu. To se je zahtevi vlade po Dnevnikovih informacijah že uprlo, ker da naj ne bi bila zakonita. Res je preklic skupščine Telekoma zahtevala vlada, ki jo je tudi sklicala, vendar je v želji po obvladovanju nacionalnega operaterja "spregledala" dejstvo, da bi morali s preklicem predhodno soglašati poslanci.

Zakon o holdingu namreč določa, da mora uprava Soda za upravljanje deležev, katerih vrednost presega 20 milijonov evrov ali 25 odstotkov glasovalnih pravic, pridobiti soglasje DZ na predlog vlade. Po informacijah Dnevnika bi vlada tudi za načrt B, prenos dela državnega lastništva na nekoga tretjega, potrebovala soglasje večine poslancev.

Sorodne vsebine:

Lipica Turizem bo zaprosila za pomoč

Jerko Bartolič novi član uprave Cimosa

Boniteta Hrvaške na ravni smeti

Deli novico: