Slovensko morje prava deponija plastike

Slovensko morje je najbolj onesnaženo na svetu. Pilotna študija Inštituta za vode in Kemijskega inštituta kaže, da je stanje že kar alarmantno. Na vsak kvadratni kilometer morja plava milijon mikrodelcev plastike.  

Slovensko morje skriva (po oceni) 300 milijonov mikrodelcev plastike 

Čeprav imamo Slovenci, še posebno pa Primorci, zelo radi morje, očitno zanj ne skrbimo dovolj dobro. Pilotna študija dveh inštitutov – za vode in kemijskega – kaže, da je naše morje bolj onesnaženo kot severni Pacifik, ki je do sedaj veljal za najbolj onesnaženo morje na svetu.

Težave s plastiko

Največ vidnih kosov plastike so strokovnjaki našli na obali Mesečevega zaliva, na Debelem rtiču in v Fiesi, vendar se prava nevarnost skriva v morju, so strokovnjaki ugotovili s posebno mrežo, imenovano manta, in analizo rezultatov. V povprečju ima slovensko morje na kvadratni kilometer milijon mikrodelcev plastike (ki spet niso tako majhni, da jih ne bi videli, ko so enkrat zbrani na kupu), najnižji analiziran vzorec je imel 150.000 mikrodelcev, najvišji pa vrtoglave tri milijone mikrodelcev.

Mesečev zaliv je eno najbolj s plastiko onesnaženih priobalnih območij

Za primerjavo, vzhodni del severnega Pacifika, ki je doslej velja za najbolj onesnaženo morje, ima vrednosti v povprečju okrog 300.000 mikrodelcev na kvadratni kilometer, Beringovo morje, ki velja za najčistejše na svetu, pa jih ima le 68.

Plastika se v morju znajde predvsem zaradi malomarnosti ljudi, saj nekateri, na primer, mečejo palčke za ušesa v straniščno školjko. Te se zaradi svoje majhnosti izognejo filtrom čistilnih naprav in pristanejo v morju. A če gre v tem primeru za malomarnost, so strokovnjaki odkrili, da veliko delcev pristine v morju tudi nehote. Pri pranju oddej iz flisa ali oblačil se namreč izločajo vlakna, ki so iz plastike, prav tako je plastika prisotna v številnih kremah in pilingih, ki jih običajno speremo z vodo.

Iz morja v ribe in na krožnik

Omenjene mikrodelce plastike, ki ne plavajo na površju, ribe velikokrat zamenjajo za hrano- Predvsem vlakna so tista, ki jih najbolj zmedejo, študija pa je pokazala, da je plastika prisotna v vsaj 15 odstotkih brancinov in orad v našem morju. Ta plastika se širi v organizmu ribe in je za človeka zelo nevarna. Nanjo se namreč vežejo številne človeku škodljive snovi, nevarna pa je tudi sama plastika, ki je kancerogena in velja za hormonskega motilca.

Plastika konča v ribah in na krožnikih 

Omenjeno stanje v našem morju sicer ne more biti samo posledica malomarnosti Slovenije oziroma njenega slabega ravnanja s komunalnimi odpadki. Veliko plastičnih odpadkov namreč konča v morju tudi v drugih državah ob Jadranu. Grčija in Albanija sta znani po tem, da velikorat tone plastičnih smeti, ki plavajo, odvržeta v morje, tok pa jih odnese proti severu, kjer največ preglavic povzročajo Hrvatom. Ti so večkrat morali čistiti plaže, ki so bile polne plastike. Naše morje pa je še dodatno onesnaženo tudi zaradi pristanišča, kjer določene ladje najbrž spustijo balastne vode. 

Omenjeno študijo po metodi slovenskih strokovnjakov bodo v prihodnje opravile tudi ostale jadranske države in preverile onesnaženost morja.


Deli novico:

Ja |  24 .11. 2014 ob  13: 31
pa dober tek vsem, ki pridejo na naše ribice, ki se v pretežnem hranijo z nano plastiko.

Vsak zase bi moral omejit porabo plastike in pobrat plastiko, ki mu je na poti. Sam pobiram plastiko, ker me kar zaboli v srcu ko jo vidim in si predstavljam, da nam bo gledala skozi ušesa, če ne bomo kaj storili. Plastiko bomo imeli prav v vsaki celici, če bo šlo tako naprej in vprašanje kakšni bomo.

Aja, sem upal na veliko komentarjev, pa vidim, da ljudi ne zanimajo eksistencialne zadeve.
@zvizgac |  17 .11. 2014 ob  18: 14
Koliko trave si pofajfal preden si napisal komentar?V vzorcih morja so izsledili mikrodelce plastike,ne biocidov itd.V naprednih državah se problema lotijo pri izviru.V marketih lahko dobiš samo papirnate ali biorazgradljive vrečke.Mi pa živimo še vedno v nerazviti državi na Balkanu!
piranska sol |  17 .11. 2014 ob  13: 42
-1
Hmmm. Bi bilo zanimivo pogledat koliko mikrodelcev plastike je v tisti sečoveljski soli,
zvizgac |  17 .11. 2014 ob  12: 14
slovenska skrb za morje je pravljica za gluhe
presteje naj se vse registrirane in ne registrirane barke in jim odmeri cestnina
luka in marine naj placujejo del priveznine za ciscenje morja
kopalce in ribice s plasticnimi vreckami oglobiti


Brin |  17 .11. 2014 ob  10: 54
Po barkolani, je vsako leto morje na debelem rtiču, eno veliko smetišče.
AAA |  17 .11. 2014 ob  08: 57
"Naše morje pa je še dodatno onesnaženo tudi zaradi pristanišča, kjer določene ladje najbrž spustijo balastne vode. "
No, če spustijo balast, ki so ga nakrcali v Beringovem morju, je to OK...
naše morje |  17 .11. 2014 ob  08: 46
Kje so tisti,ki so trdili in razglašali kako imamo pri nas čisto morje?To smo že mi,ki tukaj živimo slutili,da z morjem ni vse OK.Njim gre samo za reklamo in dobiček,nam pa zato da živimo v zdravem okolju,ki ga oni onesnažujejo!
Pomidor |  17 .11. 2014 ob  08: 43
To kar pustijo turisti je svinsko. Ma ne samo na plaži tudi ob cestah ali tam, kjer se ustavijo za it "scat", pa malicat, previjat otroke, ker jim je očitno pri tolikih trgovskih centrih, avtogrilih težko se ustavit. Na tak način bi tudi kolone bile manjše. Ko pa pridejo na plažo, za sabo pustijo smeti kot bi imeli dva dni parti.

Veliko smeti pride tudi ob burji iz Trsta. Ko tam piha, dvigne oblake raznih vrečk, ki končajo v morju. Da bi videli kaj vse plava v morju - joj.

domačini  |  17 .11. 2014 ob  08: 19
skrbimo za morje, sej več krat letno čistimo obalo in dno, največjo škodo naredijo nespoštljivi turisti, še posebaj na divjih plažah puščajo smeti na vseh koncih. Tisti, ki živi z morjem tega ne počne!!!
Pa da ne govorimo kakšne svinjarije grejo v morje iz Luke, če pa morajo počistiti se bunijo, morje je od vseh on bi pa služili na račun onesnaževanja.