Slovenska gospodarska delegacija v Združene arabske emirate

V ponedeljek delegacija 11 slovenskih podjetij odhaja v Združene arabske emirate. V organizaciji Gospodarske zbornica Slovenije (GZS) se bodo predstavniki slovenskih podjetij med 31. marcem in 2. aprilom udeležili poslovnih srečanj v Abu Dabiju in Dubaju.

V sredo bo tako na primer potekal poslovni forum na Gospodarski zbornici Abu Dabi, dan kasneje pa poslovno mreženje na Gospodarski zbornici Dubaj. Pripravljeni bodo tudi poslovni razgovori v sodelovanju z lokalnim svetovalnim podjetjem ter mreženje s slovensko poslovno skupnostjo v Dubaju.

Združeni arabski emirati, ki imajo petkrat več prebivalcev kot Slovenija, so lani zabeležili 4,8-odstotno gospodarsko rast ter 2,5-odstotno inflacijo. Slovijo kot dobra odskočna deska za trgovce, ki blago in storitve plasirajo na trgih emiratov, Zaliva, Severne Afrike in Bližnjega vzhoda, pojasnjujejo na GZS. Bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca se je v zadnjem desetletju podvojil in presega 41.000 dolarjev na posameznika. Država bo leta 2020 gostiteljica svetovne razstave Expo.

Vlada emiratov si prizadeva, da bi do leta 2030 diverzificirala dejavnost gospodarstva in dosegla 64 odstotkov BDP iz dejavnosti, ki niso povezane z naftno industrijo. Med vodilne produktne skupine v uvozu v državo sodijo dragi kamni in kovine (19 odstotkov), stroji (12 odstotkov) ter električna in elektronska oprema (10 odstotkov). Med največje izvoznike se uvrščajo indijska, kitajska, ameriška, britanska in nemška podjetja.

Poslovno središče države, Dubaj, se ponaša z ugodnim in prijaznim poslovnim okoljem, v svetovnem merilu nizkimi operativnimi stroški poslovanja, umeščenostjo in močnimi trgovskimi povezavami z dvema kontinentoma ter številnimi podpisanimi meddržavnimi prostotrgovinskimi sporazumi, naštevajo na GZS.

Ob tem ponuja 21 prostotrgovinskih con za 10 različnih poslovnih dejavnosti. Te cone omogočajo 100-odstotno tuje lastništvo, repatriacijo kapitala in dobičkov, 50 let oprostitve plačila davka na dobiček, oprostitev plačila dohodnine, prost pretok valut, brezcarinsko poslovanje ter enostavno in hitro odpiranje poslovnih subjektov, so še sporočili iz zbornice.

Deli novico: