Slovenija v druščini držav z 'zmerno' ekonomsko svobodo

Slovenija je na lestvici ekonomske svobode 2015, ki jo vsako leto pripravita ameriška ustanova Heritage Foundation in časnik Wall Street Journal, med 178 državami zasedla 88. mesto. Na lestvici vodi Hongkong, sledijo pa mu Singapur, Nova Zelandija, Avstralija in Švica.

Slovenija med 178 državami na 88. mestu

Slovenija si je tokrat prislužila skupno oceno indeksa, ki meri ekonomsko svobodo v državi, v višini 60,3 točke. To je za 2,4 točke slabše kot leto prej in tik pod povprečjem vseh držav na lestvici (60,4 točke), je razvidno iz spletne strani organizacije Heritage.

Država je svoj položaj na lestvici poslabšala na račun stanja glede korupcije, ki ostaja težava predvsem zaradi konflikta interesa in povezanosti med politiko in zasebnimi družbami. Slabše je bila ocenjena tudi na področju obdavčitev, državnega trošenja in podjetništva.

Razmere se v primerjavi z ocenami leto prej niso spremenile na področju sodnega sistema, ki je transparenten, a ne dovolj učinkovit, ter na področju investicij in financiranja. Bolje pa gre državi zaradi izboljšav na področju trga dela, na monetarnem področju in na področju trgovine.

Neposredno pred Slovenijo sta se na lestvici uvrstili Dominikanska republika in Gvatemala, zanjo pa Maroko in Srbija. ZDA so na 12. mestu, Nemčija na 16. mestu, Avstrija 30. mestu, Francija na 73. mestu, Italija na 80. mestu, Hrvaška na 81. mestu, Brazilija na 118. mestu, Kitajska na 139. mestu in Rusija 143. mestu.

Največja ekonomska svoboda v Hongkongu

Na repu so se znašle Venezuela, Kuba in Severna Koreja. Skupni indeks ekonomske svobode predzadnje znaša 29,6 točke, zadnje pa 1,3 točke. Prvo uvrščeni Hongkong jih je denimo zbral 89,6 od 100 možnih.

Deli novico:

Pozabili ste napisati, da se je pred Slovenijo uvrstila Črna Bora in Albanija in te vi rečete objektivno poročanje HALO! |  28 .01. 2015 ob  10: 43
Ekonomski slobodniji od Slovenije, Srbije i BiH

Srbija se domogla praga od 60 bodova te napredovala iz kategorije "uglavnom ekonomski neslobodne" u kategoriju "ekonomski umjereno slobodne" zemlje. Slovenija je ostvarila 60, a BiH 59.0 bodova.

S druge strane, Crna Gora i Albanija valorizirane su kao ekonomski slobodnije od Hrvatske. Crna Gora tako je ostvarila 64.7, a Albanija 65.7 bodova.