SLOVENIJA TOŽI HRVAŠKO: Dolgovi hrvaških podjetij do LB

Slovenija

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je včeraj sporočilo, da je prejelo meddržavno tožbo, ki jo je Slovenija sredi septembra vložila proti Hrvaški zaradi kršitev pravic Ljubljanske banke pri izterjavi dolgov hrvaških podjetij.

Slovenija je 15. septembra na sodišče v Strasbourgu vložila meddržavno tožbo, v kateri zahteva najmanj 360 milijonov evrov odškodnine.

Slovenija v tožbi dokazuje, da so hrvaške sodne in izvršilne oblasti s svojim sistematičnim in arbitrarnim ravnanjem LB nezakonito prikrajšale za njeno premoženje in s tem v več pogledih kršile evropski pravni red, ki izvira iz evropske konvencije o človekovih pravicah, ki zavezuje tudi Hrvaško.

Slovenija se je zato znašla v nepravičnem in nezavidljivem položaju, saj mora na eni strani izplačati varčevalce LB na Hrvaškem in BiH v skladu s sodbo v primeru Ališić iz leta 2014, na drugi strani pa je Hrvaška v zadnjih 25 letih storila vse, da prepreči poplačilo terjatev LB do hrvaških podjetij.

Ker dolžniki, hrvaška podjetja, po razpadu skupne države niso poravnali svojih zapadlih obveznosti do LB, ki so izhajale pretežno iz naslova posojil in garancij, odobrenih po letu 1980, sta LB in njena podružnica v Zagrebu med letoma 1991 in 1996 pričeli s postopki izterjave pred hrvaškimi sodišči.

Slovenija v tožbi tudi dokazuje, da so se hrvaške izvršilne oblasti neposredno vmešavale v delovanje sodne oblasti, preprečevale izvršbe, sodna oblast na Hrvaškem pa je spreminjala sodno prakso in onemogočala LB uspešno izterjavo svojih legitimnih dolgov do hrvaških podjetij.

Slovenija Hrvaško toži zaradi kršitve 6. člena evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin do pravice do pravičnega sojenja, vključno načela enakosti pred zakonom, pravice do izvršitve sodb ter sojenja v razumnem roku.

Slovenija Hrvaško toži tudi zaradi kršitve prvega protokola konvencije, ki zadeva varstvo lastnine, saj je bila LB preprečena izterjava terjatev, bivši podpredsedniki hrvaških vlad pa so javno dejali, da izplačil ne bo kljub pravnomočnim sodbam.

Za tožbo se je Slovenija odločila po številnih poskusih v zadnjih 25 letih, da bi se uredilo vprašanje terjatev LB do hrvaških podjetij, ko med drugim tako sporazum o nasledstvu kot tudi dogovor iz Mokric nista pripeljala do rešitve tega vprašanja kot tudi vprašanja starih deviznih vlog.

Deli novico:

Kopernik |  22 .10. 2016 ob  20: 26
Hrvaska ima dovolj obale, da lahko podkupuje evropske politike z obmorskimi vilami in dragim pocitnikovanjem ob morju! Torej, lahko si mislimo, kako se bo tozba iztekla. Se malo pa bo Slovenija ostala brez lastnih hotelskih zmogljivosti zahvaljujoc med ostalim tudi lastnim "korenitim Slovencem"!
lino |  21 .10. 2016 ob  17: 46
No končno se je v glavah kekcev začelo malo premikat, glede na to kaj vse so slovenska podjetja pustila samo vzdolž jadranske obale pa se mi zdi cifra malo nizka!
kagumer |  21 .10. 2016 ob  17: 30
samo da ne bo kahl spet kaj bleknil...
bublo |  21 .10. 2016 ob  14: 04
Sedaj, ko ni klovna Jelinčića več v politiki, ga pri takih zadevah kljub temu , da mi je šel močno na "cojones", močno pogrešam. Edini je bil, kljub vsej njegovi "preseravosti", ki je glede Hrvatov imel 100% prav !
XXX |  21 .10. 2016 ob  11: 46
Upam,da nam v prid,ker izkušnje so slabe...
Sl |  21 .10. 2016 ob  10: 02
Končno se premika.