Slovenija o incidentih obvestila arbitražno sodišče

Slovenija

Odločitev Slovenije, da bo o incidentih med slovenskimi ribiči in hrvaško policijo v Piranskem zalivu obvestila arbitražno sodišče, ki določa mejo med državama, bi lahko imela neugodne posledice za Hrvaško, ocenjuje danes Novi list. Neuradno pa dodaja, da bo tudi Zagreb poročal arbitražnemu sodišču o incidentih.

Reški časnik navaja, da namerava Ljubljana spodbuditi arbitražno sodišče, da bi sprožilo postopek proti Hrvaški in sprejelo začasne ukrepe, s katerimi bi Hrvaški naložili, naj ustavi posredovanje svoje policije na spornem območju. Diplomatska nota, v kateri je Ljubljana navedla več primerov, ko je hrvaška policija ustavila slovenske ribiče, je bila prvi korak v tej smeri.

V primeru, da bo slovenska diplomacije uspešna v svojih namerah ter da bo arbitražno sodišče resnično naložilo Hrvaški, naj omeji delovanje svoje policije na spornem območju, bo šlo za "resno sramoto" Hrvaške, ker bi upravičilo trditve, da je Hrvaška z nepremišljenimi potezami skušala vplivati na arbitražni postopek, ocenjuje.

"Za stran, ki ima v tem sporu večino pravnih argumentov na svoji strani, kot jih ima Hrvaška, bi šlo za porazen izid," izpostavlja časnik.

Zagreb navedbe iz diplomatskih virov zavrača

S hrvaškega zunanjega ministrstva so glede slovenske napovedi, ki so jo po diplomatskih virih navajali nekateri slovenski mediji, kratko sporočili, da je bila zadnja faza arbitražnega postopka sklenjena v začetku junija z ustno obravnavo. "Odločitev arbitražnega sodišča bo v letu 2015. Prepričani smo v njihovo strokovnost in profesionalnost," so sporočili v četrtek s sedeža hrvaške diplomacije.

V Zagrebu tudi zavračajo navedbe iz diplomatskih virov v Ljubljani, da bi bila policijska posredovanja v Piranskem zalivu posledica hrvaške politične odločitve.

Novi list neuradno napoveduje, da se bo tudi hrvaška stran z enakim motivom kot slovenska obrnila na arbitražno sodišče.

Dodaja, da so tudi v četrtek hrvaški ribiči opozarjali na slovenske ribiške ladje južno od sredinske črte v Piranskem zalivu, kot tudi o hrvaški policijski ladji, ki je opozarjala slovenske ribiče, da so v hrvaškem morju.

Pojasnjuje, da se Hrvaška sklicuje na konvencijo o pravu morja, ki določa, da v primeru sporov velja sredinska črta, medtem ko Ljubljana vztraja, da je v času osamosvojitve slovenska policija nadzirala celotni Piranski zaliv in da Hrvaška s svojim obnašanjem krši arbitražni sporazum.

Jutarnji list danes ocenjuje, da se je slovenski zunanji minister Karl Erjavec odločil obvestiti arbitražno sodišče o incidentih v Piranskem zalivu, potem ko se zaradi torkove diplomatske note niso pretirano razburjali ne na Hrvaškem niti v Sloveniji.

Deli novico: