Skupščina EMUNI univerze

V Piranu se odvija peta generalna skupščina EMUNI univerze, ki jo prvič gosti Slovenija. Na njej bodo izbrali tudi novo upravo univerze, kar bo po mnenju v.d. predsednika EMUNI Larisa Gaiserja izrednega pomena za njen nadaljnji obstoj. Marko Pavliha, ki je bil med pobudniki ustanovitve univerze, pa pričakuje začetek renesanse te ustanove.

Kot uvod v skupščino je bila najprej na vrsti konferenca o pomorskih in kopenskih poteh kot načinu integracije v sredozemskem bazenu, na katerem sta sodelovala tudi predstavnika Slovenskih železnic in Luke Koper.

Konferenca je po besedah predstojnika Pravne katedre na Fakulteti za pomorstvo in promet Marka Pavlihe, ki je vodil konferenco, pokazala na nujnost vzpostavitve prometnih povezav ne le znotraj EU, ampak tudi širše, predvsem s severno Afriko in Bližnjim vzhodom ter njunim zaledjem. Razprava je v tem smislu pokazala tudi na velik pomen evro-sredozemske univerze, ki lahko po njegovem mnenju na tem področju naredi veliko dobrega, zlasti na ravni podiplomskega študija.

Na sami generalni skupščini, ki sicer poteka vsako leto, člani EMUNI razpravljajo o novi viziji oz. novem programu univerze v prihajajočem letu, pa je pojasnil vršilec dolžnosti predsednika EMUNI Laris Gaiser. Letos s skupščino nekoliko zamujajo, saj so vmes "imeli malo kriznega menedžmenta", priznava Gaiser. Verjame pa, da lahko zdaj, ko so rešili finančne težave, nadaljujejo z delom.

Na današnji skupščini bodo poleg izvolitve nove uprave, ki bo "izrednega pomena za nadaljnji obstoj EMUNI univerze", sprejeli tudi nove člane, poudarja Gaiser. Članstvo nenehno narašča, tako da so že blizu številki 215 članov.

Pavliha pa si od generalne skupščine obeta renesanso projekta evro-sredozemske univerze. Ta je bil, kot spominja, "najpomembnejši projekt Republike Slovenije" v času njenega predsedovanja EU leta 2008, a je žal zlasti zaradi slabega vodenja v zadnjih letih zamrl.

Pavliha tako upa, da bodo danes s skupnimi močmi uspeli začrtati novo pot univerzi, ki je izrednega pomena tudi v luči medkulturnega dialoga. Prav tako poudarja, da EMUNI "ni nikakršna grožnja obstoječim slovenskim univerzam, celo obratno, je dodana vrednost". Sam upa, da se bodo slovenski profesorji in politiki tako le spoznali, da je EMUNI priložnost za dodatno "odpiranje vrat in oken v svet".

Več iz rubrike Mesta:

Piran z brezplačnim internetom

FOTO: Bela Obala

Pirančani s soljo za posipavanje

Deli novico: