ŠIMUNIČ ODGOVARJA UP: Odpovedi profesorjem so bile nezakonite

Koper

Visokošolski učitelj Boštjan Šimunič je v odzivu na petkovo sporočilo Univerze na Primorskem, da je ta uspela z ugovori zoper začasne odredbe, zapisal, da je ta izjava univerze "izredno zavajajoča" in da "hote izpusti bistvo". Po Šimuničevih navedbah je zamolčano, da dosedanji postopek kaže, so bile oktobra lani podane odpovedi nezakonite.

Kot je v današnjem odzivu dosedanje dogajanje pojasnil Šimunič, je Delovno sodišče v Kopru z začasno odredbo, izdano 20. oktobra lani, zadržalo učinkovanje odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga in iz razloga nesposobnosti s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi, ki jo je prejel oktobra lani.

Kot je navedel, je sodišče Univerzi na Primorskem naložilo, da mu je dolžna takoj omogočiti opravljanje dela na delovnem mestu visokošolski učitelj - izredni profesor, saj je presodilo, da mu v času trajanja sodnega postopka nastaja nenadomestljiva škoda. A univerza kljub začasni odredbi tega ni spoštovala in mu ni omogočala pedagoškega dela, je navedel Šimunič.

S sklepom, izdanim 18. septembra, je Višje delovno in socialno sodišče po Šimuničevih besedah res razveljavilo izdano začasno odredbo in zavrnilo predlog za izdajo začasne odredbe z obrazložitvijo, da neopravljanje pedagoškega dela v času teka sodnega postopka tožnika nedvomno prizadeva kot visokošolskega učitelja, vendar pa nima takih posledic, da bi lahko prišlo do nenadomestljive škode.

Bistveno pa je po njegovih besedah, da je Delovno sodišče v Kopru pred tem, to je 29. maja, s sodbo razsodilo, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga in iz razloga nesposobnosti s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi, ki jo prejel je oktobra 2016, nezakonita in da ga je Univerza na Primorskem dolžna pozvati nazaj na delo na delovno mesto visokošolski učitelj - izredni profesor in visokošolski učitelj - docent. Odločitev delovnega sodišča še ni pravnomočna, saj se je univerza zoper sodbo pritožila, o pritožbi pa še ni odločeno.

Ob tem je Šimunič dodal, da je višje delovno in socialno sodišče v sklepu, izdanem 18. septembra, s katerim je sicer res razveljavilo izdano začasno odredbo in zavrnilo predlog za izdajo začasne odredbe, glede nezakonitosti odpovedi jasno zapisalo: "Navedeni bistveni razlogi, s katerimi je sodišče prve stopnje v sodbi utemeljilo svojo odločitev in so v prid ugotovitvi nezakonitosti redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca, tudi po oceni pritožbenega sodišča prevladujejo nad tistimi, ki kažejo nasprotno in ki jih izpostavlja pritožba, ki je s tem v zvezi neutemeljena."

Glede na navedeno dosedanji postopek po Šimuničevih besedah kaže, da so bile odpovedi, podane profesorjem oktobra 2016, nezakonite in da bo Univerza na Primorskem dolžna profesorje pozvati nazaj na delo. Šimuničev delovni spor se namreč vodi kot vzorčni postopek, iz česar sledi, da so nezakonite tudi ostale odpovedi, podane še sedmim profesorjem. Kot je še dodal, bodo profesorji vztrajali pri vloženih tožbah.

Gre za visokošolske učitelje Univerze na Primorskem, ki so se lani odločili za odhod na novoustanovljeni javni raziskovalni zavod ZRS Koper.

Univerza na Primorskem pa je v petkovem sporočilu za javnost med drugim glede majske odločitve sodišča navedla, da je koprsko sodišče maja letos v dveh primerih tožb ugotovilo, da sklepi senata in upravnega odbora univerze niso bili ne protipravni ne diskriminatorni. Druga sodnica istega sodišča pa je v Šimuničevem primeru zavzela drugačno stališče in zadeva je še vedno v razreševanju na višjem sodišču. To v današnjem odzivu navaja tudi Šimunič.

Da je petkova izjava Univerze na Primorskem zavajajoča, meni tudi direktor ZRS Koper Rado Pišot. V današnjem odzivu je zapisal, da pričakujejo, da bo Univerza na Primorskem spoštovala v sklepu, izdanem 18. septembra letos, izraženo stališče višjega delovnega in socialnega sodišče, ko bo pravnomočno odločeno o nezakonitosti odpovedi podanim profesorjem.

Torej, da bo univerza na podlagi pravnomočnih sodb sodišča profesorjem priznala vse pravice iz delovnega razmerja, vključno s pravico do ohranitve pridobljenega akademskega naziva in napredovanja v višji akademski naziv, kot da nezakonitih odpovedi ni bilo, ter da bo zavodu ZRS Koper povrnila škodo, ki zavodu nastaja iz naslova stroškov zaposlovanja navedenih profesorjev.

Kot je namreč pojasnil, kljub temu da so bile začasne odredbe v veljavi vse od konca oktobra 2016 do konca septembra 2017, jih Univerza na Primorskem ni spoštovala in profesorjem ni omogočala pedagoškega dela, zaradi česar je tudi njihovo delovno razmerje na podlagi zakona v celoti prešlo na ZRS Koper. V primeru spoštovanja začasne odredbe bi se ta prehod nanašal zgolj na del zaposlitve, ki so ga profesorji opravljali kot raziskovalci, je pojasnil Pišot.

Deli novico:

DAROVČIKI |  17 .10. 2017 ob  20: 35
bi ponovno radi cuzali Mamko Državo/Univerzo. Čudno, človek bi si mislil, da bo ljudem njihovega intelekta in vsestanskih sposobnosti na prostem trgu lepo in da ne bodo želeli več nazaj v utesnjujoče, diktatorsko okolje ...
Zlovenska "sodna" praksa ... |  16 .10. 2017 ob  15: 23
počakajte še 10 let !!... nova paradigma v RS : NAJMANJ 3 ( z besedo : tri ! ) pravnomočne sodbe v enem in ISTEM ( !!! ) sodnem postopku po ZDR ( Zakonu o delovnih razmerjih ) --- da se zamenjajo opr. številke, da se zaradi tega "izgubijo" predhodni dokazi, da se jih "pozabi", da se jih več ne obravnava in da na koncu zmaga tisti, ki ima na Vrh.s. najboljše veze in poznanstva ! .........

__________________________

; ALELUJA ! .........