SIMONOV ZALIV ČAKA OBISKOVALCE: Odprli prenovljen arheološki park

Izola

V Izoli so danes odprli prenovljen arheološki park v Simonovem zalivu. Najbolj očiten rezultat 1,2 milijona evrov vrednega projekta Arheologija za vse so ponjave, s katerimi so nadkrili in s tem zavarovali tamkajšnje rimske mozaike in ostanke pomorske vile, na novo so tudi vzpostavili center za obiskovalce v obliki povezanih kontejnerjev.

Območje rimske vile s pristaniščem je bilo leta 1999 razglašeno za spomenik nacionalnega pomena in sodi med najpomembnejše arheološke spomenike na slovenski obali, je ob današnji slovesnosti poudarila dekanja Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem in vodja projekta Irena Lazar.

Kljub sporazumu z občino in zavodom za varstvo kulturne dediščine, na podlagi katerega so tu že pred leti začeli izvajati različne javne vsebine, kot so vodeni ogledi, in nadaljevali z raziskavami, pa so se na univerzi oz. njenem inštitutu za arheologijo in dediščino zavedali, da bodo lahko zgolj z večjim finančnim vložkom najdišče tudi ustrezno prezentirali.

S pomočjo omenjenega projekta AS - Arheologija za vse, ki se je iztekel januarja letos, so tako restavrirali in konzervirali rimske mozaike. Ti so v enem delu konzervirani in situ, na južnem delu območja vile pa so jih dvignili in odpeljali v Ljubljano, kjer so jih restavrirali in postavili na nove nosilce. Vmes so na območju izkopa uredili drenažo zaradi zaščite pred zalednimi vodami in nato mozaike vrnili na mesto odkritja.

Poleg tega so območje mozaikov in arhitekture nadkrili s ponjavami, ki omogočajo njihovo varovanje, hkrati pa omogočajo tudi daljše termine ogledov najdišča. Na novo so vzpostavili tudi center za obiskovalce v obliki povezanih kontejnerjev, je povzela Irena Lazar.

Tudi izolski župan Igor Kolenc je poudaril pomen arheološkega parka za turistično ponudbo mesta. "Mislim, da je ravno obujanje in prikazovanje naše zgodovine prava pot, ki lahko povezuje tako ljudi, ki živijo na tem območju, kot obiskovalce," je povedal v svojem nagovoru ter dodal, da bodo ljudje z obiskom parka lahko spoznali tudi vlogo in pomen Izole skozi zgodovino.

Deli novico:

Boris |  29 .04. 2017 ob  11: 33
Spoštovani uredniki,
Zahvaljujemo se Vam za objavo članka in promocijo arheološkega parka. Vendar... lahko bi vsaj dodali SEDANJE fotografije kompleksa. Žal so vam "ušle" fotografije stanja pred začetkom projekta ter obnovo in pokritjem mozaikov oziroma izgradnjo interpretatcijskega centra....
Lep pozdrav
B
murje |  28 .04. 2017 ob  10: 03
V San Simonu se lahko počenja marsikaj, da bi privabili turiste, toda kaj, ko ti pridejo, pa nimajo razen majhnega kioska na obali kopališča, nikakršne turistične ponudbe za goste. Bilo je prvenstvo jadralcev tako v mesecu marcu, kot tudi v aprilu, pa takrat nisi mogel popiti niti ene pijače, kaj šele kaj pojesti. Z jadralci so bili tudi starši in spremljevalci, pa so se samo gledali ob zaprtih prostorih restavracije na plaži, saj bi se res lahko potrudili za tako velike športne prireditve. In potem govorijo, da ni gostov, gostje so, le nas ni nikjer!
Na tako udoben način se žal ne bomo premaknili iz mrtve točke, Izola brez posluha, pa bo še naprej tonila z vsemi arheološkimi parki in drugimi znamenitostmi.
To, da smo bili leta 1989 na 10 mestu po bruto nacionalnem dohodku, ko je bil Koper na 13, Piran pa na 29, nam danes več nič ne pomaga, lahko pa nam pove in opozarja, koliko smo si takrat res prizadevali, da bi bili slišni in vidni, da o podjetništvu in turističnem razvoju niti ne govorimo.
Ride, si sapis!
Smej se, če moreš!