Sij v polletju z 19 milijoni evrov čistega dobička

Skupina Sij - Slovenska industrija jekla je v prvih šestih mesecih ustvarila za 377 milijonov evrov prihodkov, sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani, EBITDA pa se je zvišal za 85 odstotkov na 47 milijonov evrov. Čisti dobiček je dosegel 18,9 milijona evrov, medtem ko je v enakem obdobju lani skupina imela 6,4 milijona evrov čiste izgube.

Kot je na današnjem srečanju z novinarji v Ljubljani povedal prvi mož družbe Sij - Slovenska industrija jekla Anton Černih, je rast dobička pred davki, obrestmi in amortizacijo (EBITDA) posledica preusmeritve skupine v izdelke z višjo dodano vrednostjo. Podjetja znotraj skupine Sij so okrepila proizvodnjo nerjavnih pločevin in posebnih, odpornih pločevin, medtem ko se je zmanjšala proizvodnja konstrukcijskih izdelkov. To se je izkazalo za dobro potezo, saj so cene in dodana vrednost omenjenih izdelkov višje, je poudaril.

Finančni direktor in namestnik predsednika uprave Igor Malevanov je dejal, da Sij letos na ravni skupine pričakuje za 736,5 milijona evrov prihodkov, 12 odstotkov več kot lani, EBITDA naj bi dosegel 85,2 milijona evrov, 109 odstotkov več kot lani, čisti dobiček pa bo presegel 30,5 milijona evrov. Lani je skupina beležila za pet milijonov evrov čiste izgube. Investicije bodo letos dosegle 36,6 milijona evrov.

Černih je povedal, da bo Sij do leta 2025 za investicije namenil med 350 in 400 milijonov evrov, in sicer med letoma 2014 in 2020 250 milijonov evrov, od 2020 do 2025 pa še okoli 100 oz. 150 milijonov evrov. S tem bodo še bolj optimizirali proizvodnjo in povečali svojo konkurenčnost.

Sij se bo še krepil

Sij se bo krepil, je dejal Černih. Ob tem je poudaril, da ne izključuje niti prevzemov. V Sloveniji se mu kot zanimivi prevzemni tarči zdita Štore Steel in Sistemska tehnika, vendar o povezovanju oz. prevzemanju ni nič dorečenega. Sta pa to za Sij zaradi komplementarnosti proizvodnje zagotovo zanimivi družbi, je dejal.

Prvi mož Sija pravi, da bo skupina, ki sodi v vrh proizvajalcev nerjavečega jekla v Evropi, glede na obseg proizvodnje ostala na podobni ravni kot doslej, bo pa krepila proizvodnjo izdelkov z višjo dodano vrednostjo. Pri razvoju je kot oviro navedel visoko ceno plina, ki ga dobavlja Geoplin, kar zdaj pregleduje tudi varuh konkurence, pa tudi še vedno nerealiziran projekt novega 220-kilovoltnega daljnovoda do družbe Metal Ravne.

Sij - ta je prek družbe Dilon v 72-odstotni lasti ruske družine Zubitsky, četrtino delnica pa ima država - bo po napovedih Černiha ves dobiček reinvestiral. Glede sodelovanja z državo pa je povedal, da je to dobro, predstavniki države pa so zadovoljni z rezultati. Na vprašanje, če je bil že kakšen predlog, da bi večinski lastnik odkupil delež od države, pa je dejal, da teh predlogov po njegovem vedenju ni bilo.

Deli novico:

geđo |  02 .09. 2014 ob  16: 53
Ime podjetja je čista farsa: tale industrija je pač ruska. Država jo je pred nekaj leti prodala za smešno ceno, potem ko je vanjo investirala težke denarje. In namesto, da bi danes brali o tem in se iz tega kaj naučili (saj smo na pragu novih razprodaj tujcem: banke, Telekom, Aerodrom LJ,...), beremo pravljice, kako uspešna je Slovenska (hahaha) industrija jekla.
Hvala za takšne medije.
Solinar |  02 .09. 2014 ob  16: 30
Če bi pošteno plačevali delavce, bi bilo veliko več srečnih v železarni. Tako pa je srečnih le peščica, ki jih ne briga za tiste, ki dan in noč kri ščijejo zato, da se tejle trije mečejo ven, koliko so zaslužili.