Sečoveljske soline bodo krasile slovenski pavilijon

Piran

Slovenija se bo na letošnjem Expoju, ki bo svoja vrata odprl 1. maja,  prvič predstavila z lastnim pavilijonom. Ta bo razdeljen v več tematskih sklopov, prvega bo predstavljala inštalacija Sečoveljskih solin.

Obiskovalci bodo lahko simbolično prestavljali sol, na strehi pa bodo postavljeni zasloni, ki bodo predstavljali nebo, kamor sol ne more. V paviljonu (odprti del) bosta postavljena še dva zaslona, ki bosta ponazarjala celotno zgodbo solinarstva in pridelave bele soli, ki ne potrebuje barvil. 

V notranjosti bo velik del posvečen čebelarstvu, termalnemu in kolesarskemu turizmu ter projektu Matevža Lenarčiča, merjenju ogljikovodikov. Pavilijon bo krasilo še Pipistrelovo letalo, ostali program se bo skozi mesece spreminjal, glede na to, katera regija bo na sporedu. 

Pavilijon bomo lahko razstavili

Slovenski paviljon na letošnji svetovni razstavi Expo v Milanu bo po načrtih obiskalo dober milijon ljudi. K temu bo pripomogla tudi odlična lega 800 kvadratnih metrov velikega slovenskega paviljona.

Jerneja Lampret prikazuje potek gradnje pavilijona

Slovenski paviljon, skupaj s pripadajočim zemljiščem obsega 1900 kvadratnih metrov, je namreč postavljen na "križišču" dveh najpomembnejših ulic na Expu. Kot pravi generalna sekretarka sekcije RS za Expo 2015 Jerneja Lampret, je dosežek Slovenije, da je dobila in tudi obdržala omenjeno lego.

Objekt je zgrajen iz naravnih materialov, predvsem lesa in stekla, kar ponazarja tudi slovensko zavezanost k varovanju okolja. Za paviljon, ki je eden redkih na Expu, kjer so dela v zaključni fazi, je stal 1,8 milijona evrov. "Slovenija kot gozdnata dežela, bogata z lesom, se je odločila, da pokaže tehnološko najnaprednejši del industrije in je tako postavila pavilijon, ki ni zgolj oblečen v les, ampak ima večji del konstrukcije lesene. Zanimivost tega je, da ga bomo lahko po šestih mesecih, ko se bo razstava zaključila, odstranili tako, da ga bo moč postaviti drugje, najverjetneje v Sloveniji," je povedal Marko Lukič, direktor Lumarja. 

Od leve proti desni: arhitekta Marko Volk in Edvard Blažko, direktor Lumarja Marko Lukič 

Kot poudarjajo na agenciji Spirit, gre za tehnično zahteven objekt, ki bo predstavljal Slovenijo na letošnji svetovni razstavi med 1. majem in 31. oktobrom. V eni največjih slovenskih lesenih monumentalnih zgradb se - po mnenju predstavnikov Spirita - odraža pomemben slovenski "know how" na področju lesne stroke. Slovenski paviljon se s pretežno uporabo lesa razlikuje od paviljonov držav, ki tradicionalno predstavljajo vodilne v leseni gradnji, kot npr. Avstrija, Italija, Nemčija.

Predstavitveni video Expoja 2015

Za slovenijo izjemnega pomena

Slovenija se kot rečeno prvič na Expoju predstavlja z lastnim pavilijonom, za kar je namenila skupno pet milijonov evrov. "Expo ne bo za časa našega življenja več nikdar tako blizu Sloveniji," poudarja Lampretova. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je ob tem dodal: "Nam je Italija strahovitega pomena. Je naš najpomembnejši partner glede števila turistov, drugi največji partner pri blagovni izmenjavi in tretji po neposrednih investicijah v našo državo. V zadnjem času smo jih nekoliko zanemarili in čas je, da to na Expu popravimo." Expo bo predvidoma obiskalo 20 milijonov ljudi, od tega 40 milijonov Italijanov. 

Prva predstavitev v samem centru Milana (Expo gate), ki je bila nemenjena predvsem novinarjem, je prinesla pozitivne odzive, tudi zato, ker je Slovenija ena redkih držav, ki je z deli pri koncu in ne beleži zamud. Največji strah v Italiji je namreč prav to, da 1. maja vse skupaj ne bo nared. "Če je kdo iskal nekaj tipično italijanskega na Expoju, je to v bistvu že našel. Italija se je prikazala precej tipično z zamudami pri delu, še hujša pa je zgodba okrog mafije, ki se je infiltrirala v posle."

Mafijske infiltracija v 25 milijard evrov vreden projekt

Italijanska policija je nedavno v Firencah prijela štiri ljudi, za 51 pa uvedla preiskavo zaradi korupcije pri sklenitvi pogodb za javne investicije, vključno za več milijard vredno hitro železnico. Gre za pogodbe v skupni vrednosti 25 milijard evrov, je na novinarski konferenci povedal predstavnik policije Mario Parente, poroča agencija Reuters.

Stefano Gatti

Dva aretirana sta v priporu, dva pa v hišnem priporu. Med aretiranimi je tudi Ercole Incalza, ki je imel do lanskega leta visok položaj v oddelku za javne investicije na ministrstvu za promet in infrastrukturo. Kot navaja ameriška tiskovna agencija AP, je nadziral velike infrastrukturne projekte pod sedmimi vladami.

Predstavnik Expa za odnose z državami udeleženkami Stefano Gatti kljub vse zapletom pričakuje, da bo razstava odprta 1. maja in bodo takrat dela končana.

"Pri vseh razstavah doslej je bilo tako, da je na koncu izgledalo, da še nič ni narejeno. Uspelo nam bo in 1. maja bomo odprli razstavo. Nenazadnje na gradbišču dnevno dela 6000 delavcev," je dejal Gatti.

Deli novico:

Miča |  25 .03. 2015 ob  12: 54
-2
XD škoda denarja, vendar tako je treba špilat nje.
realist |  25 .03. 2015 ob  09: 25
Sečovlejske soline, ki se porodajajo v paketu s Telekomom. Kam smo prišli?
realaist |  25 .03. 2015 ob  09: 23
Sečovlejske soline, ki se porodajajo v paketu s Telekomom. Kam smo prišli?
ne razumem |  25 .03. 2015 ob  08: 40
Expo bo predvidoma obiskalo 20 milijonov ljudi, od tega 40 milijonov Italijanov. ?...mogoče je še prezgodaj zame:P
slo blamaza |  25 .03. 2015 ob  08: 24
Naj predstavijo tudinvso slo sramoto, ki je vezana na paradoks, da se v soline ne da vstopit zaradi prepovedi, ki je politicno motivirana. Pa silhueto inspektorice naj izobesijo.
jeah |  25 .03. 2015 ob  07: 49
Predstavljate soline a se neda it čez most buahaha