Se Slovenci preveč otepamo tujega kapitala?

Slovenija

Slovenija, še posebej njena vlada, mora jasno sporočiti, da je tuj kapital pri nas dobrodošel, so izpostavljali sogovorniki na uvodni razpravi današnje konference FDI Summit v Ljubljani. Tudi glede novega kroga privatizacije moramo pokazati, da tokrat mislimo resno, so opozorili.

Slovensko poslovno okolje ni zelo privlačno za tuje vlagatelje, so izpostavljali sogovorniki na poslovnem zajtrku ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji. "Ključni izziv, s katerim se srečujemo - poleg birokracije in drugih ovir, ki jih omenjamo nenehno - so zelo visoki stroški dela," je izpostavil predsednik upravnega odbora Leka Vojmir Urlep.

Kot je izpostavil Urlep, Novartis v Sloveniji dobi znanje in usposobljene zaposlene. "A to ni ekskluzivna domena Slovenije - znanje in ekspertiza sta na voljo tudi drugje in sta tam cenejša," je opozoril.

Iščejo talente za primerno ceno

Pomen talenta, ki je na voljo v neki državi, je izpostavil tudi generalni direktor IBM za srednjo in vzhodno Evropo David La Rose. "IBM v prvi vrsti ne išče davčnih olajšav. Iščemo predvsem talente za pravo ceno," je izpostavil.

Ko IBM išče lokacije za vlaganja, upošteva tudi učinkovitost vladnega upravljanja, politično stabilnost, stopnjo korupcije, življenjski standard, znanje jezikov in podobno. "To delamo na globalni ravni," je pojasnil. Ko IBM tako prepozna zanimive lokacije, pa pristopi do vlade in se pogaja o konkretnem predlogu.

Slovenija je izredno inovativna

"Zanimajo nas priložnosti partnerstev s podjetji in univerzami, dostop do talentov," je pojasnil La Rose in dodal, da je Slovenija izredno inovativna. Je pa po njegovem pomembno, da vlada ve, v čem je država dobra, unikatna in kaj lahko ponudi. To mora vlagateljem tudi jasno sporočiti. "V srednji in vzhodni Evropi je veliko držav, ki so pri tem zelo učinkovite," je izpostavil.

Generalni direktor družbe Danfoss Trata Aleksander Zalaznik pa se je vprašal, ali v Sloveniji res razumemo pomen tujih investicij in ali si jih res želimo. "Mislim, da ne bomo prišli do njih, dokler ne bomo o tem tudi na politični ravni jasno spregovorili in storili kar največ, da jih kot država podpremo," je menil.

Eno delo opravlja rpeveč zaposlenih

Po mnenju Zalaznika Slovenija ne bo država z visokim življenjskim standardom brez novih tujih neposrednih vlaganj. Naša podjetja namreč niso učinkovita, saj je dodana vrednost na zaposlenega prenizka, kar pomeni, da neko delo opravlja preveč zaposlenih. Če bomo torej podjetja in administracijo resnično prestrukturirali, se bo brezposelnost zvišala. Zaposlenost pa lahko okrepimo le z veliko več tujimi vlaganji.

Da se moramo v Sloveniji od razprav premakniti k dejanjem, je izpostavil tudi Urlep. "Pokazati moramo, da mislimo resno," je opozoril in spomnil na dolgotrajne postopke prodaje Mercatorja in trenutne razprave o tem, ali bi morali opustiti ali skrajšati seznam podjetij za privatizacijo.

Pokazati moramo, da mislimo resno

"S takšnim odnosom ne pošiljamo pravih signalov. Ne kažemo, da mislimo resno in da je tuj kapital pri nas dobrodošel," je ocenil Urlep. Po njegovem moramo poslati jasno sporočilo, da sedaj mislimo resno - in vlada je prva, ki mora to storiti.

Deli novico:

frskec |  22 .10. 2014 ob  11: 13
Predsednik upravnega odbora Leka Vojmir Urlep, generalni direktor družbe Danfoss Trata Aleksander Zalaznik, minister Mramor in podobni lahko bluzijo.
Lek je že lep čas v lasti Novartisa in predstavlja za Novartis samo ,,najeto delovno silo,, Vojmir Urlep pa je predstavnik te družbe. Podobno je pri Danfoss Trati :http://trata.danfoss.si/Content/E9420892-62D4-4C5B-BB12-2887ED3B190D_MNU17543615_SIT329.html ,kjer je Vojmir Urlep samo predstavnik te firme, ne kakšen od ustanoviteljev.
To, da eno delo opravlja preveč zaposlenih je možno samo v državni upravi, ne v gospodarskih družbah, katere delajo na robu preživetja. Zavedati se morate, da je delavec v Nemčiji plačan okoli 2500 € neto, v Sloveniji pa njegova mezda znaša 579 €, če jo sploh dobi. Lahko me provate prepričati, da nemški delavec naredi 5 krat več dela kot slovenski, pa bi rekel, da vam ne bo ratalo.
Poanta je drugje in sicer, da je gospodarstvo preveč obremenjeno z raznimi neproduktivnimi vladnimi službami, ki zaposljujejo dosti preveč kadra, ki niti sam ne ve, čemu služi. Da ne govorim o agencijah, uradih enakih možnostih, uradih za zrak....
BOBO |  22 .10. 2014 ob  11: 11
Le kam se je izgubil slogan TUJEGA NOČEMO ; SVOJEGA NE DAMO . To so bile po osamosvojitvi floskule marsikaterega politika. Seveda namenjene Slovencem in na tak način , smo dvignili vik in krik za vsak prodan vzorec Slovenije. Samo spomnite se , kako so reagirali domačini , ko so opazili italijanske kupce hiš v bližini Lipice , če se ne motim. Televizije so jih oblegale in vsak dan smo trobili kako nas bodo pokupili . Izkazalo se je , da so kupci Slovenski zamejci. Pa tudi , če nebi bili.
Sedaj pa naenkrat , money welcome. Temu jaz rečem politični kretenizem , ko se borci postavijo v prve bojne linije za nevidnim sovražnikom , na daljši rok , pa smo porazili sami sebe. Ma ne vem zakaj , ampak pri nas gre vse po istem receptu . Šele ko bomo totalka na dnu , bomo začeli razmišljati.
Evo , kolega mi pravi , da smo že na dnu , samo , nimamo s čim razmišljati.