RUSIJA ZADOVOLJNA: Pozitivni rezultati vrha Trump-Putin

Za razliko od ZDA, kjer je predsednik ZDA Donald Trump deležen velikih kritik zaradi rezultatov ponedeljkovega vrha s predsednikom Rusije Vladimirjem Putinom v finskim prestolnici Helsinki, so odzivi v Rusiji dobri. Predsednik zunanjepolitičnega odbora sveta federacij Konstantin Kosačev je ocenil, da so bili rezultati vrha pozitivni.

"Obe strani sta napovedali ustanovitev delovne skupine za gospodarska vprašanja ter skupine modrecev, ki naj bi se ukvarjala z obeti naših odnosov. Obstaja tudi specifični paket predlogov, ki se nanašajo na strateško stabilnost in skupen boj proti terorizmu," je še dejal Kosačev in dodal, da bo najverjetneje Sirija preizkusni kamen, kako resni so Američani pri nameri za izboljšanje odnosov, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

Prehod k neposrednim pogajanjem

Direktor centra za ameriške politične študije Franklin Rossevelt na moskovski univerzi Jurij Rogulev je ocenil, da bi vrh lahko pripomogel k začetku pogajanj o vojaško-strateškem sodelovanju med državama ter drugih za obe državi pomembnih vprašanjih. Sedaj je bistvenega pomena, da izkoristimo priložnost in preidemo od "megafonske diplomacije k neposrednim pogajanjem", je menil.

Ruski časnik v lasti vlade Rosijskaja Gazeta, ki citira nemškega politologa Alexandra Rahra, je objavil, da je bil vrh zgodovinsko srečanje dveh močnih voditeljev in če je vse odvisno od njune dobre volje, se bo v odnosih med Rusijo in Ameriko začelo novo poglavje. Izrazil je tudi upanje, da bosta oba voditelja na prihodnjih srečanjih dosegla dogovore o bolj specifičnih vprašanjih.

Časnik je po navedbah britanskega The Guardiana tudi ocenil, da so se odnosi med Rusijo in ZDA izboljšal in da se prijatelji ne bi smeli bojevati s prijatelji. Po pogovorih med obema voditeljema so se številne stvari spremenile na bolje, je še zapisal časnik.

Putin tudi za evropske časnike zmagovalec vrha v Helsinkih

Britanski časnik The Guardian je tako ocenil, da se je Putin v Helsinkih izkazal kot mojster pokra in pri tem naletel na moža, ki pozna zgolj način vodenja politike v stilu na škodo svojih partnerjev.

Putin je prinesel izkušnje, priprave, neprizanesljivo disciplino in realne cilje. Alarmantna je njuna družna sovražnost do Nata, EU in drugih uveljavljenih zavezništev ZDA. In ne vemo, zakaj si je Trump želel to srečanje, če pustimo ob strani, da uživa, kadar je v sojo žarometov, pisanje The Guardiana povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Zgolj previden optimizem?

Da je po srečanju v Helsinkih možno govoriti zgolj o previdnem optimizmu, meni ruski časnik Izvestija in izpostavlja, da dejansko nihče od vrha ni pričakoval kakšnega odločilnega preboja.

Putin in Trump sta potrdila obojestranske simpatije. A zakaj potem zgolj zmerni optimizem? Dejstvo je, da ima Trump okoli sebe le malo ljudi, ki delijo njegova stališča. Hkrati ima veliko sovražnikov. Če želi dejansko biti uspešen s svojim približevanjem Rusiji, bo potreboval nove sodelavce, ki jih bo zagotovo našel med vojsko svojih privržencev, piše Izvestija.

Švicarski Neue Zürcher Zeitung je ocenil, da se je Trump na vrhu v Helsinkih vsiljeval Putinu, zakaj, pa ostaja skrivnost.

Majave obljube o napredku

Gotovo je eno, Kremelj si ne želi boljšega akterja v Beli hiši, kot je on: Moža, ki mu je v kratkem času uspelo, da je spodkopal zahodno zavezništvo ter zastrupil tako pomembne odnose z Berlinom, Londonom in Parizom ter hkrati spodkopava ameriške inštitucije in istočasno zgolj naivno opazuje, kakor Rusija na bližnjevzhodni šahovnici izpodriva ZDA. Če bi Trump v zameno dobil kakršnekoli koristi ali otipljive obljube Moskve, bi bilo mogoče tovrstno strategijo deloma opravičiti. A že kot je bilo z njegovim bombastičnim vrhom s severnokorejskim diktatorjem Kim Jong-unom v Singapurju, se Trump iz Helsinkov vrača zgolj z majavimi obljubami o napredku v prihodnosti, opozarja švicarski dnevnik.

Zaskrbljujoča diplomacija spektakla

Diplomacije spektakla, ki jo vodi Trump, je zaskrbljujoča, pa je ocenil francoski dnevnik La Croix. Rusija je pogovore začela oslabljena, a Vladimirju Putinu je uspelo, da je iz njih izšla okrepljena. Donald Trump je razočaral tako ameriški kongres kot svojo vlado, ki se zavzemata za ostrejšo linijo do Moskve. Trump je minuli teden z grajami razdražil svoje zaveznike v Natu in EU. Ta diplomacija spektakla je enako zaskrbljujoča, kot je trgovinska vojna, ki jo je začel Trump, opozarja La Croix.

Deli novico: