Revizor ni ugotovil kršitev pri nakupu delnic Marine Portorož

Družba Deloitte revizija pri vodenju poslov Term Čatež na podlagi zbranih informacij ni ugotovila konkretnih kršitev zakonodaje, ugotovitve, ki jih je podala, pa se večinoma nanašajo na ureditev internih postopkov poslovanja družbe. To izhaja iz poročila o posebni reviziji, so sporočili iz Term Čatež.

Deloitte revizija je sicer posebno revizijo opravil na podlagi sklepa Okrožnega sodišča v Krškem iz leta 2013. Lani se je za revizijo poslov v zadnjih petih letih zaradi suma, da je pri sklepanju določenih poslov prišlo do negospodarnih ravnanj, ki naj bi povzročila oškodovanje Termam, zavzemala Kapitalska družba kot 23,79-odstotna lastnica družbe.

Revizor: Kršitve zakonodaje pri nakupu delnic ni bilo

Kot so danes prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz Term Čatež, revizor ni ugotovil kršitev zakonodaje pri nakupu delnic Marine Portorož.

Poslovodstvo pri določanju cene v okviru prevzemne ponudbe za delnice Marine Portorož po ugotovitvah revizije ni razpolagalo s cenitvijo, iz katere bi izhajala višina prevzemne cene. Prav tako revizor ni prejel drugih podlag, ki bi bile osnova za sprejem odločitve glede višine prevzemne cene. Terme Čatež po ugotovitvah revizorja v pregledovanem obdobju niso kupovale delnic Dela Prodaje.

Terme Čatež zastavljale lastna sredstva

Revizor pri poslih v zvezi z dajanjem zavarovanj družbam v skupini ni ugotovil, da bi Terme Čatež zastavljale lastna sredstva oz. da bi bila unovčena poroštva za kredite drugih družb.

Glede transakcij Term Čatež z družbami v skupini DZS, zlasti z Delom Prodajo, Dnevnikom in Marino Portorož, je revizor ugotovil, da Terme Čatež ne razpolagajo z dokumentacijo za transferne cene, prav tako poslovodstvo v obravnavanem obdobju ni pripravilo poročila o odvisnosti, v katerem bi se opredelilo, ali je v posameznem letu pri poslovanju s povezanimi družbami prišlo do oškodovanja. Zaradi tega se revizor o pravilnosti cen med povezanimi osebami ni mogel prepričati.

Revizor se tudi ni mogel prepričati, ali je bil v letu 2008 izveden odkup lastnih delnic od odvisnih družb TPP in Marine Portorož skladen z zakonodajo. Delnice so se namreč smatrale kot lastne delnice, njihov nakup pa sega izven obsega revizorjevih postopkov. Se je pa zamenjava lastniškega kapitala za dolg odrazila v povečanem finančnem vzvodu družbe, kar je pomenilo relativno dražje dolžniško financiranje in težji dostop do virov financiranja.

Revizor je ugotovil, da vrednost zavarovanja za posojilo, dano odvisni družbi Terme Ilidža, ne zadošča za poplačilo kredita. Posojilo se je povečevalo, v okviru opravljenih postopkov pa revizor ni prejel planov in pojasnil, ki bi opravičevali povečanje izpostavljenosti do Term Ilidža.

Menjalno razmerje za namen pripojitve TPP k DZS je bilo po ugotovitvah revizorja določeno na podlagi cenitev, pripravljenih s strani pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij, ki sta bili pripravljeni skladno z mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti.

Metodologija je skladna s standardi, ustreznosti vseh predpostavk pa Deloitte ni mogel preveriti, saj v cenitvenih poročilih niso v celoti podrobno pojasnjene. Poslovodstvo Term Čatež je posebno revizorjevo poročilo nadzornemu svetu predložilo minuli četrtek, z ugotovitvami se bodo na naslednji skupščini seznanili tudi delničarji.

Junija kriminalistične preiskave

Družbe iz skupine DZS naj bi bile del kriminalistične preiskave, v kateri je Nacionalni preiskovalni urad junija letos v hišnih preiskavah iskal dokaze za kazniva dejanja zlorabe položaja in oškodovanja upnikov. V Termah Čatež so takrat potrdili, da je preiskava potekala tudi pri njih, in povedali, da so kriminalisti preiskovali poslovanje Term Čatež in povezanih podjetij od leta 2007.

NPU sumi, da so bile lastniško povezane družbe - med njimi naj bi bile Terme Čatež in Marina Portorož - oškodovane za vsaj 53 milijonov evrov. Glavni osumljeni naj bi bil Bojan Petan, ki prek DZS lastniško obvladuje tudi Terme Čatež in prek term Marino Portorož. Petan naj bi s še 11 fizičnimi osebami pridobil za vsaj 24,5 milijona evrov premoženjske koristi.

Deli novico:

Furio |  25 .11. 2014 ob  22: 28
an ban s5 5an ! ...