"Resnično verjamem, da imamo potenciale, ki jih moramo razviti"

Objavljamo intervju z koprskim županskim kandidatom Koljo Štembergerjem.

Kdo je Kolja Štemberger?

Sem oče dveh otrok, partner, po izobrazbi univ. dipl. ing. tehnologije prometa, zaposlen pri mednarodnem špediterskem podjetju. Večino prostega časa preživim z družino doma, v vasi Popetre, na podeželju Slovenske Istre. Ko sem doma se rad odpravim na sprehode v naravo, s sinom igram nogomet, vržem kakšno na karte itn. Sam sem tudi aktiven v več športnih društvih. Ponudili so mi tudi, da bi se pridružil klapi v nastajanju vendar menim, da bi s svojim kvaritonom bolj škodoval kot koristil. Sicer pa mislim, da je bilo v zadnjih tednih toliko napisanega o tem kdo sem in od kod prihajam in vi bralci veste o meni skoraj toliko, kot jaz sam.

Zakaj si se odločil za stranko Oljka?

Stranka Oljka je stranka regionalnega značaja z jasnim programom in cilji in to je pretehtalo. V 23-ih letih obstoja samostojne Slovenije se je izkazalo, da stranke, ki so centralno vodene iz Ljubljane dajo bore malo na to, kaj mi – prebivalci Istre – rabimo. Poslanci z Obale – nekateri so bili celo ministri, so kratko malo pozabili na kraj, od koder prihajajo. Postavljeni smo torej pred dejstvo, da mora t.i. provinca poskrbeti sama zase in se boriti pri vseh strankah in listah za podporo, če želi uresničiti interese in projekte. Če torej upoštevamo vse to in dodamo še spremembe, ki so se v začetku letošnjega leta zgodile v stranki, dobimo zmagovit koktajl za novo, svežo Oljko. Oljka je konsistentna stranka, ki gradi na demokraciji, dobri organiziranosti in predvsem trdni ideologiji in prepričanju, da je kvaliteta našega bivanja odvisna od nas samih. Vredno se je potruditi po svojih močeh, da spremenimo življenje na bolje.

Spremembe?

Po izvolitvi za predsednika stranke Valterja Krmaca, ki je zamenjal Viktorja Markežiča, je slednji vnesel veliko svežine in pozitivne energije. Dejstvo, da se je Viktor distanciral od stranke, govori se tudi, da sodeluje z nekom drugim na lokalnih volitvah za župana v MOK. To je samo potrditev, da je bila moja odločitev za kandidaturo pravilna. V Oljki si želimo neprestanih sprememb, torej sprememb na bolje, pri tem pa želimo ohraniti našo bogato kulturno in naravno dediščino ter prostor, graditi na tradiciji in zgodovinskem izročilu in spodbujati nove, inovativne pristope v razvoju. Spremembe so gonilo razvoja, zato so dobrodošle.

Kako se znajdeš kot županski kandidat?

Hehe... Niso lhke. Kar precej aktiven moram biti, dnevno sem na terenu, ob sedanjem tempu odpiranja zaključenih projektov ne uspem biti prisoten na vseh. Malo me še „muči“ politična retorika, v kateri nisem najbolj domač, ampak bom že nekako. Bistvena je tu vsebina, ne pa forma – in tu mislim, da so me ljudje razumeli.

Žal mi je, ker je v tem času volilne kampanje družina postavljena na stranski tir, sem pa zelo hvaležen moji boljši polovici, ki skrbi za vse in tudi za to, da se z otroci vidim kolikor le lahko.

Kampanja je verjetno kar naporna. Kako jo usklajuješ?

Kampanja je res sama po sebi zelo naporna. Dnevno sem na terenu, med ljudmi. Obiskal sem kar velik del MOK – tako mesto kot zaledne vasi, da sem si ustvaril dejansko sliko stanja na terenu. Opravil sem kar nekaj sestankov z raznimi društvi in organizacijami, udeležil sem se ogromno dogodkov in proslav.

Poleg tega sem aktiven tudi na Facebooku, saj je odličen medij za doseganje velike skupine ljudi. Redno objavljam slike z dogodkov, ki se jih udeležujem – kdaj pa kdaj celo pozabim slikat in potem nimam kaj objavit. :) Poleg tega skozi serijo video blogov predstavljam drobne probleme navadnih ljudi tako v mestu kot na podeželju, s katerimi se mi, prebivalci MOK, srečujemo vsak dan.

Glede na to, da so to realni problemi posameznikovega vsakdana sem prepričan, da bomo marsikaterega po moji izvolitvi tudi odpravili.

Na kakšen način nameravate pristopiti k reševanju teh problemov?

V našem volilnem programu iz leta 2011 je to detajlno predstavljeno. V stranki Oljka se zavzemamo za enovit in usklajen ter trajnostno naravnan razvoj podeželja in mesta. Letos smo naš program nadgradili in pripravili vizijo razvoja občine oz. celotne regije, ki vključuje in spoštuje razvoj kulturnega, družbenega, zgodovinskega, naravnega, gospodarskega in številnih drugih potencialov. Razvoj občine ali regije je potrebno zastaviti dolgoročno z jasno vizijo, programom in realnimi cilji. Ta vizija pa temelji na povezovanju – od tu tudi geslo naše kampanje – POVEZUJEMO!

Razvoj občine smo postavil na 4 trdne stebre, in sicer:

·         Samozadostna občina

·         Okolju prijazna občina

·         Tehnološko napredna občina

·         Ljudem prijazna občina

Kako bi pa to zgledalo v praksi?

Razvoj naše občine je vse preveč stihijski. Lahko vidimo, da se v samem mestu Koper investicije izvajajo brez pravega repa in glave. Vzemite za primer našo prelepo promenado, ki je pred kratkim doživela ponovno prenovo, mislim da že tretjo zapovrstjo v nekaj letih. Na kaj nam kaže to? Na pomanjkanje vizije.

Zadeve je potrebno zastaviti dolgoročno in vizijo razvoja (urbanistično, gospodarsko, kmetijsko, turistično,...) uresničevati po stopnjah. Seveda je tu potrebno vedeti h kakemu cilju stremimo.

Ogromno besed je bilo v zadnjem času povedanih o tem, da je podeželje nerazvito in da potrebuje kanalizacijo, vodo, internet, telefon. Vse to je res in dejstvo je, da moramo zagotoviti vsem občanom in občankam MOK enakovredne pogoje življenja v občini. Mogoče pa je potrebno zamenjati zorni kot in pogledati, kaj hočemo s podeželjem narediti in potem te stvari ne bodo več tako marginalne oz. nepomembne kot sedaj izgledajo. Podeželju je potrebno začrtati jasno vizijo razvoja na področju trajnostnega razvoja gospodarstva, kmetijstva in tudi turizma. Ko nam bodo te usmeritve jasne potem bomo lažje razumeli, da za uresničitev te vizije potrebujemo pripadajočo infrastrukturo. Nerodno je, če smatramo kanalizacijsko omrežje, asfaltiranje cest in vodovod za razvojni moment, saj so to prej elementarne in osnovne infrastrukture investicije, medtem ko po svetu na podeželju razvijajo ruralne apartmajske verige, tehnološko napredne agro-živilske obrate, atraktivne turistične produkte.

Ravno tako je z mestom. Želimo imeti univerzitetno, gospodarsko ali turistično mesto? Ali pa morda mešanico vsega? Potem je potrebno to jasno povedati in začrtati smernice razvoja. Potrebno je pristopiti k reševanju parkirne problematike in postaviti osnovo za to, kako se bo promet v mestu odvijal v bodoče – bomo mestno jedro zaprli, ga oživili ali bomo ostali pri obstoječem stanju? Potrebno je vprašati ljudi, ki tu živijo in pripraviti eno dolgoročno vizijo razvoja...

Kaj pa gospodarstvo?

Jedro gospodarstva morajo postati mikro, majhna in srednja podjetja, ki bodo svoje dejavnosti gradile na prenosu in komercializaciji znanja ter inovativnosti. Imamo skoraj vso potrebno infrastrukturo z Univerzo na čelu, ter prazne nezasedene prostore, ki bi lahko postali medij za nekakšen razpršeni tehnološki park. Številni mladi, tako študentje, diplomanti ali drugi zainteresirani bi radi razvijali svoje lastne podjetniške zamisli, ampak jim zaradi nestimulativnega okolja to ni omogočeno. Ostane izbira ali v Ljubljano, ali kam drugam po svetu, ali pa se predaš pasivnemu obalnemu okolju. Potrebujemo jasne in učinkovite ukrepe, ki bodo spodbudili našo inovativnost, moramo se močneje povezati z gospodarstvom in akademsko sfero, rabimo frekvenco in mobilnost naših krajanov ter sveže ideje. Sredstva so in še bodo zagotovljena v novi finančni perspektivi Evropa 2020, ki promovira predvsem horizontalno inovativnost, torej inovativnost na vseh področjih. Če k temu dodamo še nacionalne sheme ter prispevek občine, je to lahko zmagovita kombinacija. Torej se moramo kot lokalna skupnost samo odločiti, katere panoge bomo razvijali, katere so potencial in nato pričeti z izvedbo ukrepov. Ali je to kmetijstvo, turizem, logistika, informacijske tehnologije? Morda celo vse, vendar se moramo odločiti in ciljno razvijati našo konkurenčnost. Mislim, da imamo zaradi izredne geografske lege vse pogoje, da postanemo območje z 0% brezposelnostjo.

Podeželje je razvojna priložnost, kako naprej?

V preteklih mandatih se je za center in bližnjo okolico Kopra naredilo veliko, večina obiskovalcev iz Slovenije in tujine pozitivno dojema spremembe in se veseli nove podobe Kopra. Na drugi strani pa se je razlika med stopnjo razvoja mesta in podeželja še povečala. Nerodno je, da se do sedaj ni namenjalo več razvojne moči podeželju in krajevnim skupnostim, kjer se skriva izjemen raz vojni potencial. Podeželje premore bogato naravno in kulturno dediščino, številne zgodovinske spomenike in dediščino, biodiverziteto in ne nazadnje tudi izjemno kulturno krajino, prepredeno z gozdom, vodotoki, idiličnimi vasmi na grebenih obkroženih z oljčniki in vinogradi. Tudi sam prihajam iz vasi Popetre, ki se nahaja v porečju reke Dragonje in je daleč naokoli prepoznana kot pomembno ekološko območje ter območje Natura 2000. Številni obiskovalci, ki zaidejo v naše kraje, ne morejo verjeti, kako lepo je pri nas. Ravno zato potrebujemo jasen razmislek, kako naprej, kako zavarovati to našo dediščino na aktiven način, da bodo lokalne skupnosti deležne dodatnih ekonomskih in razvojnih učinkov. Nujno moramo najti rešitve za dokončanje izgradnje kanalizacijskega omrežja oziroma malih čistilnih naprav, ki so trenutno največja ekološka grožnja. Obuditi je potrebno tradicionalne kmetijske dejavnosti, jih umestiti v prostor na pravilen način ter vzporedno s tem zagotoviti aktivno varstvo narave. Živinoreja je praktično izginila iz vasi, počasi se obujajo žitni posevki, vino in oljčno olje se je ohranilo. Lokalni kmetijski pridelki so največje bogastvo. Turistične kapacitete so trenutno zelo skromne, potrebujemo nujno nove spalne kapacitete v smislu razpršenega hotela, ter nove inovativne trajnostno avtentične produkte. Tržiti moramo našo zgodbo, ter aktivno vključiti domačine. Resnično verjamem, da imamo potenciale, ki jih moramo razviti, pri tem pa naj imajo svojo besedo in vlogo ljudje, domačini, ki so ta prostor ustvarili in ga ohranjali do danes.

Vaše sporočilo volivcem?

Verjamem, da se bodo volivci in volivke odločili pametno in preudarno z mislimi na našo prihodnost, kje smo, kaj smo in kam gremo. Oljka gradi na tradiciji in si prizadeva za dvig kvalitete življenja, ki si ga narekujemo sami. Ne želimo si, da bi nam kdo, ki ne razume našega prostora diktiral tempo ampak želimo, da je to naš prostor, na katerega bomo ponosni in ga ponosno predali našim prihodnjim generacijam.

Odločitev je torej jasna, volite Koljo Štembergerja za župana in Oljko za občinski svet!

Deli novico: