Referendum bo!

Civilna iniciativa za zeleni Kampolin je danes zavrnila predlog župana Petra Bossmana. Predlog je predvideval Optimizacijo odloka OPPN Kampolin terase v smeri, da bi našli kompromis in bi bili obe strani zadovoljni in se izognili referendumu.

"Referendum je ustavna pravica in ji ne oporekamo. Za skupnost je dobro in pomembno, da ima aktivne in dejavne prebivalke in prebivalce. Vendar so za kvalitetno sobivanje potrebni kompromisi, kar ne pomeni, da prevlada ena ali druga stran, ampak da za skupno dobro vsakdo malo popusti in da se nato vsi strinjamo s skupno rešitvijo. Končno imamo konkretno rešitev za ureditev zanemarjenega dela Lucije in ne smemo pozabiti, da projekt urejanja hudourniške grape traja že od leta 2007. Okoliški prebivalci so bili od samega začetka vključeni v skupno iskanje rešitev. Ne moremo se pogovarjati v nedogled. Zato pa danes tudi smo, kjer smo, ker včasih ne vidimo dlje od svojega nosa in trmasto vztrajamo pri svojih zahtevah, ki na dolgi rok ne koristijo prav nikomur", je nad odločitvijo civilne iniciative razočaran župan.

"Kljub temu, da je projekt občine o ureditvi neurejene, zapuščene in nevarne grape sredi naselja soglasno sprejel občinski svet Občine Piran, da ga podpira Krajevna skupnost Lucija in neposredni stanovalci poleg grape, bodo o že sprejetem odloku sedaj odločali vsi volilni upravičenci občine Piran. Tudi tisti, ki dejansko ne vedo, kje se nahaja to območje. Občina Piran bo naredila vse, da občanke in občane zadostno informira, saj so argumenti na naši strani. Razočarani smo, da niso sprejeli našega predloga, s katerim bi projekt lahko optimizirali. Kot sem že dejal, razveljavitev odloka ni opcija, saj ga je občinski svet občine Piran sprejel soglasno in neresno bi bilo, da bi sedaj isti občinski svet ta odlok razveljavil. Mi smo prepričani, da je projekt dober, zato gremo na referendum. Občina Piran je prepričana, da je izvedba projekta Kampolin terase v javnem interesu," je odločen župan Bossman.

Na očitke civilne iniciative, da je v občini že sedaj preveč praznih stanovanj, pa župan odgovarja: "Civilna iniciativa pozablja, da so mimo časi, ko so si mladi lahko zgradili velike hiše, takšne, kot jih imajo oni sami. Občina išče rešitve, kako pomagati mladim, da bi prišli lažje do svojih stanovanj in ravno z izvedbo projekta Kampolin terase bi imeli na voljo stanovanja po dostopnih cenah. Strinjamo se, da je stanovanjska politika v naši državi porazna in največji krivec za nastalo situacijo niso občine ampak banke. Toda dejstvo je, da v naši občini ni praznih novozgrajenih sosesk, kot so v sosednjih občinah. To, da so v naši občini prazna stanovanja, drži in ta ugotovitev verjetno velja za prav vse občine. Kar še bolj drži, pa je dejstvo, da občina Piran nima v lasti praznih stanovanj, ima pa preko sto upravičenih prosilcev za stanovanja," pravi župan in dodaja, da je velika želja občine Piran privabiti nove prebivalce in mlade družine.

Postopek izvedbe referenduma

Občinski svet občine Piran bo na seji 19. februarja 2013 razpisal naknadni referendum o Odloku o občinskem podrobnem prostorskem načrtu "Kampolin terase", in sicer za celotno območje občine Piran. Za dan razpisa referenduma se šteje 19. februar 2013 in s tem datumom začnejo teči roki za opravila, ki so potrebna za izvedbo referenduma. Referendum bo tako v nedeljo, 24. marca 2013.

Vprašanje, o katerem se odloča na referendumu, se bo glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu "Kampolin terase", ki ga je Občinski svet Občine Piran sprejel na svoji 14. redni seji, dne 20. novembra 2012?" Postopek za izvedbo naknadnega referenduma vodi Občinska volilna komisija, pri čemer se sredstva za izvedbo referenduma krijejo iz proračuna Občine Piran.

"Ob vložitvi referendumske zahteve je župan, da bi se izognil referendumu, predstavnikom Civilne iniciative ponudil predlog, ki je predvidel nadaljnje dogovarjanje o načrtih za Kampolin in začasno "zamrznitev" oz. odlog referendumskih postopkov. Če dogovarjanje ne bi obrodilo sadov, bi referendum lahko razpisali čez štiri mesece. Po temeljiti preučitvi županovega predloga se je Civilna iniciativa  bodisi zaradi vztrajanja, da se kampolinška grapa pogradi kakor tudi zaradi težko predvidljivih (pravnih) posledic, če se postopek za razpis referenduma odloži – odločila, da županovega predloga ne sprejme," so zapisali v civilni iniciativi.

Sicer se strinjajo z županom, da je referendum nepotreben, a menijo, da je to zanje edina možnost, da preprečijo "škodljiv poseg v prostor". "Žal se župan ni odločil za najboljšo odločitev, kakršno mu je predlagala Civilna iniciativa in sicer da občinskemu svetu predlaga razveljavitev OPPN Kampolin terase. To bi odprlo pot za nadaljnje konstruktivno skupno iskanje najustreznejše rešitve za ureditev grape na Kampolinu. Povrnilo pa bi tudi zaupanje v lokalni javnosti, da Občina Piran oz. izvoljeni predstavniki občanov delujejo v korist skupnosti," so še zapisali.

 

Preberite tudi:

Bossman s protipredlogom

CI bo danes vložila podpise za referendum

Občina Piran: razveljavitve odloka ne bo!

Deli novico:

StrupeniAdi |  07 .02. 2013 ob  14: 40
lp
Kot otroški vrtec,tukaj niti ulica ne pomaga več.!A se niso nekaj dogovarjali,tako da ne bi bilo niti poraženca(obćina) niti zmagovalca(prebivalci pri soteski).!!Piričakoval sem da bo g.župan kaj povedal o temu!
Izgleda da komunajzarjem res najbolj odgovarja t.i. "nadmudrivanje".