Redni pivci kave imajo čistejše arterije

Zdravje

Ljudje bi se lahko z nekaj skodelicami kave na dan izognili zamašenim arterijam, ki so znan dejavnik tveganja za bolezni srca, so prepričani raziskovalci iz Južne Koreje. Njihove ugotovitve so vnovič odprle že staro razpravo o tem, ali je kava dobra za srce, za kar za zdaj ni trdnih dokazov.

Dokaz, da je kava dobra za srce?

V korejski študiji je sodelovalo več kot 25.000 delavk in delavcev, katerih zdravstveno stanje so redno spremljali na delovnem mestu. Pri zaposlenih, ki so spili zmerno količino kave, to je tri do pet skodelic dnevno, je bilo glede na slikovne preiskave manj možnosti za zgodnje znake bolezni srca, so po poročanju britanskega BBC ugotovili raziskovalci. V študiji so se osredotočili prav na slikovne preiskave, pri čemer so jih še posebej zanimale vsakršne bolezni koronarnih arterij, ki srce oskrbujejo s krvjo.

Pri koronarni srčni bolezni se koronarne arterije zaradi postopnega nalaganja maščobnih oblog v njihove stene zamašijo. Slikovne preiskave pa iščejo nalaganje kalcija v stene koronarnih arterij, kar je zgodnji pokazatelj morebitnega bolezenskega procesa. Nihče izmed zaposlenih v korejski študiji ni imel dokončnih znakov srčne bolezni, a pri več kot desetini so na slikovnih preiskavah odkrili vidno nalaganje kalcija.

Pomembna dnevno količina popite kave

Raziskovalci so nato primerjali rezultate preiskav s podatki o dnevni količini popite kave, ki so jih podali zaposleni sami, pri tem pa so upoštevali tudi druge potencialne dejavnike tveganje za srčno bolezen, kot so kajenje, družinska anamneza in telesna dejavnost.

Pri tistih udeležencih raziskave, ki so spili nekaj skodelic kave dnevno, je bilo manj možnosti za nalaganje kalcija v njihovih koronarnih arterijah kot pri tistih, ki so spili več ali nič kave. Raziskovalci so sicer poudarili, da so za razjasnitev povezave med kavo in boleznimi srca potrebne nadaljnje študije.

Za zdaj še ni prepričljivih dokazov

Kot na spletni strani piše BBC, je, ko gre za vprašanje učinka kave na srce, kaj nekaj zmede. Nekatere študije so namreč uživanje kave povezale z dejavniki tveganja za srce, kot je na primer povišana raven holesterola ali krvnega tlaka, druge pa trdijo, da lahko kava srcu nudi nekaj zaščite.

Za zdaj ni prepričljivih dokazov ne za eno ne za drugo, zadnja raziskava iz Južne Koreje, ki so jo objavili v reviji Heart, pa je le še en prispevek k dolgotrajni debati.

Deli novico:

malo morgen |  03 .03. 2015 ob  19: 19
Jetra potrebujejo cca 12 ur,da iz telesa odstranijo kavo...razen tega je kava tudi največji ropar kalcija v telesu.Pero je masa fina...
SoVraG |  03 .03. 2015 ob  13: 33
-1
Droga je, kot vse druge.

Caffeine dependence
From Wikipedia, the free encyclopedia
Caffeine dependence
Classification and external resources
ICD-10 F15.2

Caffeine is a commonplace central nervous system stimulant drug which occurs in nature as part of the coffee, tea, yerba mate and some other plants. It is also an additive in many consumer products, most notably beverages advertised as energy drinks. Caffeine is also added to sodas such as Coca-Cola and Pepsi, where, on the ingredients listing, it is designated as a flavoring agent.

Caffeine's mechanism of action is somewhat different from that of cocaine and the substituted amphetamines. Caffeine blocks adenosine receptors A and A2A.[1] Adenosine is a by-product of cellular activity, and stimulation of adenosine receptors produces feelings of tiredness and the need to sleep. Caffeine's ability to block these receptors means the levels of the body's natural stimulants, dopamine and norepinephrine continue at higher levels.
Dependence

Mild physical dependence can result from excessive caffeine intake.[2] Caffeine addiction, or a pathological and compulsive form of use, has never been documented in humans.[2]

Studies have demonstrated that people who take in a minimum of 100 mg of caffeine per day (about the amount in one cup of coffee) can acquire a physical dependence that would trigger withdrawal symptoms that include headaches, muscle pain and stiffness, lethargy, nausea, vomiting, depressed mood, and marked irritability.[3] Professor Roland Griffiths, a professor of neurology at John Hopkins in Baltimore strongly believes that caffeine withdrawal should be classified as a psychological disorder.[3] Through his research, withdrawals occurred within 12–24 hours after stopping caffeine intake and could last as long as nine days.[4] Continued exposure to caffeine will lead the body to create more adenosine receptors in the central nervous system which makes it more sensitive to the effects of adenosine in two ways. Firstly, it will reduce the stimulatory effects of caffeine by increasing tolerance. Secondly, it will increase the withdrawal symptoms of caffeine as the body will be more sensitive to the effects of adenosine once caffeine intake stops. Caffeine tolerance develops very quickly. Tolerance to the sleep disruption effects of caffeine were seen after consumption of 400 mg of caffeine 3 times a day for 7 days, whereas complete tolerance was observed after consumption of 300 mg taken 3 times a day for 18 days