Protest združenja ravnateljev proti razrešitvi Simčiča

Kronika

Združenje ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva ostro protestira proti uvedbi postopka za razrešitev ravnatelja OŠ Deskle, ki ga je svetu šole predlagal inšpektorat za šolstvo. Od ministrstva pa zahteva, da temeljito prouči zakonodajo in odstrani vso "birokratsko navlako", ki ovira delo šol, so sporočili iz združenja.

V medijih se že dva meseca vrti zgodba o nasilju v Osnovni šoli (OŠ) Deskle, ki jo vodi ravnatelj Vojko Simčič, ki je po navedbah združenja poznan kot miren in dober ravnatelj. Poudarili so, da se moramo zavedati, da je šola odraz in zrcalo družbe, zato ne moremo pričakovati, da bo tam sterilno vzdušje brez kakršnih koli konfliktov.

Šole imajo po navedbah združenja vzgojni načrt, s katerim poskušajo zagotavljati vzgojo za vse učence, kar je naloga in poslanstvo šole, v kateri obstaja trikotnik učenci, starši in učitelji.

V združenju ugotavljajo, da je bil vzgojni proces v tej šoli prekinjen z zunanjim posegom pravne stroke, ki je v veliki meri "onemogočil nadaljnje vzgojno delovanje šole in vajeti brezkompromisno prevzel v svoje roke". "K vsemu skupaj so olje na ogenj prilili tudi mediji. Kot vidimo, je ogromno govora o odgovornosti ravnatelja, ne slišimo pa nič o storilcih nasilnega dejanja," so zapisali.

Ob tem spomni, da je zakonodaja od leta 1991 vso odgovornost za vodenje šole v celoti prenesla na ravnatelje. "Z leti je postala vedno bolj zapletena in nepregledna. Naloge ravnatelja so preobsežne, saj mora skrbeti za pedagoški proces in vse kar spada k vodenju podjetja, kar šole po trenutni zakonodaji so," so pojasnili. V primeru nepravilnosti, ki naj bi jih ugotovil inšpektorat, je ravnatelj lahko razrešen čez noč, brez pravih možnosti zagovarjanja svoje odgovornosti, opozarjajo.

Združenje zahteva porazdelitev odgovornosti

Ob tem združenje zahteva, da se končno ustrezno porazdeli odgovornost vseh deležnikov v šolskem prostoru, in pričakuje enakopravno obravnavo vseh.

Ravnatelj OŠ Deskle Vojko Simčič je za STA povedal, da sklepa sveta zavoda še ni dobil. Po nalogu inšpektorata za šolstvo pa mora do konca meseca odgovoriti na postavljene zahteve. Zdaj se mora skoncentrirati na to, da inšpekciji primerno odgovori, je dejal in dodal, da mu očitajo manjše napake, ki jih bodo "odpravili v hipu".

Inšpekcija ugotovila kršitve

Inšpekcija je v pregledu ugotovila več kršitev šolske zakonodaje, tudi v zvezi z neustrezno obravnavo medvrstniškega nasilja. Ravnatelju in šoli so zato podali 11 odredb in devet predlogov za izboljšave pri izvedbi vzgojno-izobraževalnih dejavnosti šole, prav tako so jima izrekli še 14 opozoril.

Na predlog inšpektorata je svet zavoda OŠ Deskle začel postopek za razrešitev ravnatelja. Tako so sklenili na petkovi seji sveta zavoda, o ostalih sklepih pa bodo po besedah predsednice sveta Mirjam Košuta javnost obvestili po končanem postopku.

Deli novico:

Hudoba |  29 .01. 2015 ob  19: 16
"V združenju ugotavljajo, da je bil vzgojni proces v tej šoli prekinjen z zunanjim posegom pravne stroke, ki je v veliki meri "onemogočil nadaljnje vzgojno delovanje šole in vajeti brezkompromisno prevzel v svoje roke". "K vsemu skupaj so olje na ogenj prilili tudi mediji. Kot vidimo, je ogromno govora o odgovornosti ravnatelja, ne slišimo pa nič o storilcih nasilnega dejanja," so zapisali."

Oho! To pa je argument gospodje pedagogi! Da bi se vam jezik posušil! Zadeva je prišla v javnost zato, ker je bilo vodstvo šole na čelu z ravnateljem totalno nesposobno rešiti stuacijo, do katere sploh ne bi smelo priti! Kar se tiče storilcev nasilnega dejanja: kaj se jim je zgodilo? Nič. Za nagrado so ostali na šoli. Žrtev pa je morala oditi na drugo šolo za kazen. In vi zagovarjate tega ravnatelja in njegove vzgojne metode? Kakšne so šele vaše?! Vi ste sramota našega šolstva! Ministrstvo bi moralo zamenjati vse, ki ga zagovarjajo. Ker to pomeni, da zagovarjate nasilje, nestrokovnost, laganje, pometanje pod preprogo, da o izogibanju odgovornosti niti ne govorim. Še enkrat vas vprašam: ali bi tako reagirali, če bi jih fasal Pahorjev sin ali kateri drugi zlati sinček? Ha?
listipad |  28 .01. 2015 ob  15: 33
Vojko, že ko si bil učitelj telovadbe v osnovni šoli si pometal pod preprogo....kwlo se obrača
Ravnatelj |  28 .01. 2015 ob  14: 35
Tudi jaz sem miren in dober a nisem nesposoben. Halo ? Inšpektorat ugotovi malo morje kršitev in potem si združenje upa javno oporekati in zagovarjati nepravilnosti. Temu se reče LAŽNA SOLIDARNOST. Gre za tipičen primer kako se nekaterim nesposobnim javnim uslužbencem (še posebej v nekih zaplankanih ustanovah ipd.) celo kariero uspe z pometanjem pod preprogo "šlepati" naprej. A vsake toliko se komu tudi zalomi ko naleti na mino. Skrajni čas je da se v javnem sektorju začne kadrovati po kompetencah.
sveti jurij |  28 .01. 2015 ob  13: 53
Za tako stanje v družbi in obnašanje mladine so odgovorni starši .
Divjake ki so pretepli malega Mujota je treba poslat v KPD za par let. Prav je tudi da se razreši ravnatelja, ker je vse skupaj hotel prikriti.
kuzla |  28 .01. 2015 ob  13: 37
Ne, to ne pomeni to. Preberi še 1x!
4krogci |  28 .01. 2015 ob  13: 33
Super! sepravi če opravljaš svoje delo nekorektno moraš biti še nagrajen in pohvaljen al kaj??