PRODAJA STAVBENIKOVE ZAPUŠČINE: Stvari se premikajo, a delavci še čakajo

Koper

Prodaja nepremičnin iz stečajne mase Stavbenika se je lani bistveno izboljšala, ugotavlja stečajni upravitelj Valter Stepan. Glede poplačila nekdanjih Stavbenikov delavcev je po njegovih besedah težava predvsem v tem, da so skoraj vse nepremičnine obremenjene s hipotekami, zaradi česar gre večina sredstev za poplačilo hipotekarnih upnikov oz. bank.

Kot izhaja iz rednega poročila stečajnega upravitelja za obdobje od oktobra do decembra 2016, se je prodaja nepremičnin v letu 2016 po nekajletnem zatišju bistveno izboljšala, med drugim so projekt Oktobrska v Izoli, kjer je načrtovana izgradnja 76 stanovanj, za 3,2 milijona evrov prodati koprskemu podjetniku Dimitriju Vivodu, kupnina pa je bila januarja letos tudi plačana.

Da so bili uspešni pri več prodajah nepremičnega stečajnega premoženja, je za STA potrdil tudi stečajni upravitelj Stepan. Poleg projekta Oktobrska so tako med drugim uspeli prodati tudi stanovanja na Kozini in hiše v ljubljanskem Bizoviku. "Vsekakor prodaje gredo naprej. Zdaj bomo videli, koliko lahko poplačamo delavce po zakonu," je dodal Stepan.

V začetku meseca je Televizija Slovenija sicer poročala, da se še vedno zapleta pri poplačilu nekdanjih Stavbenikovih delavcev, ki so skupaj prijavili za 1,2 milijona evrov terjatev.

Kot namreč izhaja iz poročila stečajnega upravitelja, ima Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) na projektu Oktobrska za 2,45 milijona evrov zahtevka.

Kot je za nacionalno televizijo povedal generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije Damjan Volf, so DUTB predlagali, da se bodisi odrečejo zakonitim zamudnim obrestim bodisi da počakajo na dokončno prodajo drugega zemljišča v Izoli, ki ga prodaja Primorje v stečaju in kjer je Stavbenik prvi v vrsti za poplačilo. V slabi banki so predlog zavrnili, češ da nimajo zakonske osnove, da bi se odrekli poplačilu terjatev, je poročala TV Slovenija, ki je obenem spomnila, da je DUTB v nekaterih drugih primerih stečajnim dolžnikom upoštevala odpust dela dolga.

Sindikalist Damjan Volf

Stepan je za STA navedel, da se je do zdaj iz stečajne mase skupno nabralo za okoli 4,5 milijona evrov sredstev, da pa je težava v tem, da so skoraj vse nepremičnine bile obremenjene s hipotekami, tako da gre denar z izjemo stroškov cenitev in direktnih stroškov stečaja hipotekarnim upnikom oz. bankam.

Z delavci oz. sindikatom so bili sicer stalno v stiku in so na njihovo željo kar dva meseca počakali s predložitvijo predloga razdelitve sodišču prav zaradi pogovorov med delavci in DUTB glede možnosti drugačnega poplačila obresti. Zaradi prekoračitve zakonskih rokov pa je Stepan nato predlog razdelitve nazadnje le poslal sodišču.

Deli novico:

Pek |  24 .04. 2017 ob  07: 47
Vladi se fučka za delavce oni bi morali biti na prvem mestu za poplačilo terjatev,sramota očitno smo še na balkanu,naj že enkrat delavce dajo v ospredje,ker so oni tisti ki dvigujejo gospodarsko rast,banke so do določene mere same krive za nastalo situacijo,žalostno je to kar se dogaja delavcem po sloveniji in ni dovolj da imajo že tako niske plače,da nekateri težko shajajo iz mesca v mesec,SLABA DRŽAVA
DUTB |  22 .04. 2017 ob  17: 04
Novodobni lopovi pri nas.Glavno,da si oni razdelijo denar teh propadlih podjetji,ki so nekoč pripadala delavcem sedaj si jih lastijo tisti,ki vnjih niso nikoli vlagali ne s sredstvi ne z delom.Delavci pri nas vedno potegnejo kratko,to je pač gnjili kapitalizem žal.