Prizadevajo si za lastno blagovno znamko vina

Slovenija

Mariborska občina je po propadu lokalnega vinarja Vinag vzela upravljanje z lokalno vinsko tradicijo v svoje roke. Po zasilni ureditvi vinograda na Piramidi zdaj išče partnerja, ki bi prevzel skrb za to pomembno mestno veduto in tamkaj pridelano vino tržil pod novo blagovno znamko. Tako bi po izginotju Mariborčana imel kraj spet svoje vino.

Kot piše v javnem povabilu za potencialno sodelovanje v projektu oživitve in upravljanja vinograda Piramida, pri negi in promociji vina, ki ga je Mestna občina Maribor ta teden objavila v časniku Večer, se lahko prijavijo lokalni in uveljavljeni vinarji. Imeti morajo sedež oziroma stalno prebivališče na območju destinacije, ki jo pokriva Zavod za turizem Maribor - Pohorje, in biti mora vpisan v register pridelovalcev grozdja in vina na območju osrednje Štajerske.

Kandidaturi mora priložiti tudi vizijo razvoja blagovne znamke Vina Piramida v povezavi z drugimi pomembnimi vinorodnimi legami, ki zaokrožujejo vinorodno podobo Maribora, in z vsebinami Hiše Stare trte, prve vinoteke slovenskih vin Vodni stolp in mariborske vinske kleti. V ta namen naj bi tudi ustanovili družbo Vino Piramida, zato morajo prijavitelji pripraviti predlog okvirnega poslovnega načrta zanjo.

V prejšnjih letih je bil glavni mariborski vinar podjetje Vinag, ki je od aprila v stečaju. Ker se je družba že prej soočala s finančnimi težavami, je slikoviti vinograd na griču Piramida nad mariborskim Mestnim parkom vedno bolj zaraščala trava, razširile pa so se tudi govorice o uničevanju Vinagove kleti, ki velja za eno največjih in najstarejših v Evropi. Nekoč znano vino Mariborčan, pa tudi Lisičkino vino, je izginilo s trgovskih polic.

Da bi rešila letošnji pridelek grozdja, je mariborska občina junija naložila skrb za vinograd na Piramidi komunalnemu podjetju Snaga Maribor. Ta je pogodbo podpisala do jeseni, zatem pa naj bi našli trajnejšo rešitev. Po besedah direktorja mestne uprave Marka Žule si želijo, da bi vinograd postal "v ponos mestu in turistična atrakcija po vzoru nekaterih evropskih mest".

Tam pridelano vino želijo tržiti pod lastno blagovno znamko. "Javni poziv je eden od korakov Mestne občine Maribor pri dokončnem izoblikovanju trajnejše rešitve projekta oživitve in upravljanja mestnega vinograda. K projektu si želimo vključiti izkušene vinarje, saj si želimo iz mestnega vinograda pridelati posebno mestno, protokolarno vino," so za STA pojasnili na občini.

Po besedah direktorice Zavoda za turizem Maribor - Pohorje Janje Viher so lani v Hiši Stare trte začeli prodajati vino, pridelano iz grozdja Stare trte, ki se je izkazalo za prodajno uspešnico. Na tak način želijo v prihodnje tržiti tudi vino iz grozdja s Piramide. "To je potencial, ki ga v Mariboru doslej nismo dovolj izkoristili," je povedala za STA.

Želijo si, da bi to vino lahko prodajali tudi v Vinagovi kleti, ki je že več mesecev zaprta. "Želimo si, da mesto zaščiti mestni vinograd in veduto na Piramidi, saj je le to prepoznavnost našega mesta kot resnično mesta vina in mesta Stare trte. Na tem želimo graditi prihodnost znamčenja mesta. Pri tem potrebujemo seveda tudi opravilno sposobno Vinagovo klet - tisti del, ki je bil in bi moral biti na voljo za turistične oglede, za kar smo se pri stečajni upraviteljici zanimali tudi mi. Podali smo ponudbo, na katero pa odziva do tega trenutka ni bilo," je pojasnila Viherjeva.

Kako bi se to vino imenovalo, še ni znano, saj bo stvar dogovora s prihodnjim upraviteljem vinograda. Po besedah Viherjeve bodo sledili sortam, ki so doslej rasle na Piramidi, zato ne bi šlo za povsem novo zvrst vina. "Gradili bomo na zgodovini in tradiciji mesta," je dejala.

Deli novico: