PRIVATIZACIJA VODE SE NADALJUJE: Po Sloveniji na vrsti še Hrvaška

Češka Kofola in hrvaška Podravka sta včeraj podpisali pogodbo, po kateri bo Radenska, del skupine Kofola, pod svoje okrilje dodala mineralno vodo Studenac, izvirsko vodo Studena in Lero sirupe, so sporočili iz Kofole. V Kofoli vrednosti nakupa 100-odstotnega deleža Studenca ne razkrivajo, transakcija pa naj bi bila zaključena do konca leta.

Jannis Samaras

"Sklenitev te pogodbe nas zelo veseli, saj predstavlja pomemben korak nadaljnje rasti družine Kofola. Studenac ima vse, kar si želimo pri blagovni znamki - bogato zgodovino in potrošnike, ki so čustveno navezani nanjo. Hkrati Studenac potrebuje revitalizacijo in v tem smo mi najboljši," je ob tem dejal direktor Kofole Jannis Samaras.

Predsednik uprave Podravke Zvonimir Mršić je medtem pojasnil, da so se za dezinvestiranje v segmentu pijač odločili, ker je ta lokalno orientiran. "Procesa izbire podjetja z resnimi načrti za krepitev programa pijač smo se lotili premišljeno in s skrbjo za pravice zaposlenih," je povedal in dodal, da so takšnega partnerja našli v Kofoli.

Podravka s to prodajo zaključuje proces dezinvestiranja v programu pijač, pot pa bo nadaljevala z razvojem svojih prehranskih in farmacevtskih portfeljev, kamor spada tudi ljubljansko Žito, ter v skladu s svojo strategijo usmerila dodatna sredstva v internacionalizacijo nosilnih blagovnih znamk.

Z izborom Radenske kot uglednega regionalnega proizvajalca brezalkoholnih pijač in mineralne vode, ki je del skupine Kofola, je Podravka po navedbah Kofole pokazala skrb za nadaljnjo proizvodnjo in varnost delovnih mest za vse zaposlene v Lipiku, katerih pravice bodo v skladu s kolektivno pogodbo skupine Podravka zagotovljene za naslednjih 18 mesecev.

Kofola je eden od vodilnih evropskih proizvajalcev brezalkoholnih pijač in ima šest proizvodnih obratov, v katerih je zaposlenih 1900 ljudi na Slovaškem, Češkem, v Sloveniji, na Hrvaškem in na Poljskem.

Kofola je v lastništvo slovenske Radenske vstopila decembra 2014, ko je od Pivovarne Laško odkupila 75,31-odstotni delež, za katerega je odštela 13,59 evra za delnico oz. skupno 51,81 milijona evrov. V prevzemni ponudbi, v kateri je ponudila enako ceno za delnico, je nato maja lani delež povečala na 97,62 odstotka. Na letošnji skupščini so nato sklenili, da se preostale delnice malih delničarjev prenese na glavnega delničarja v zameno za odpravnino 14 evrov na delnico.

Deli novico: