PRITISKI NA DELAVCE: Na Obali "državni hazard" z več tisoč delovnimi mesti

Obala

Na Primorskem, še posebej pa na Obali, si je država dovolila, da je slovenskega delavca potisnila v položaj: vzemi ali pusti, je na današnji novinarski konferenci pred praznikom dela opozoril generalni sekretar Obalnem sindikalne organizacije KS 90 Damjan Volf. Med drugim je opozoril na "državni hazard" z več tisoč delovnimi mesti v Cimosu.

"Srečujemo se s primeri slabe prakse v portoroškem hotelirstvu in kot strela z jasnega je tudi intenzivno udaril državni hazard, ki se igra s tisočimi delovnimi mesti v podjetju Cimos," je ocenil Volf. Ob tem je pozval pristojne, naj naredijo vse, kar je v njihovi moči, "da slovenskemu delavcu omogočijo častno, dostojno, predvsem pa varno delovno mesto in tudi ustrezno plačilo za delo, ki ga opravlja".

Sicer pa je prvi mož obalne sindikalne organizacije izpostavil, da statistični podatki kažejo, da se poklice v Sloveniji izrazito izničuje. Delodajalci tako iščejo predvsem delavce za preproste predelovalne dejavnosti, voznike težkih tovornjakov, natakarje, čistilce itd., z drugimi besedami po večini poklice, "ki so jim v preteklosti z državno regulativo tudi odvzeli kakršno koli dodano vrednost".

Na predvečer praznika dela bodo v Obalni sindikalni organizaciji na Markovcu organizirali tradicionalno kresovanje. Pohodniki z baklami bodo ob 20. uri v spremstvu pihalne godbe krenili izpred koprske Taverne, na prizorišču pred Osnovno Šolo Antona Ukmarja pa jih bo ob 20.30 nagovoril generalni sekretar Damjan Volf. Sledil bo svečani prižig ognja, druženje ob kresu pa se bo nadaljevalo do polnoči. V sindikatu pričakujejo več kot sto udeležencev povorke, na samem prizorišču pa 300 do 500 ljudi.

Po njegovih besedah so zaskrbljujoči tudi vse višja starost zaposlenih ter vse večji delež zaposlitev za določen čas, ki predstavljajo že 17,8 odstotka vseh zaposlitev. Poleg tega 55 odstotkov zaposlenih prejema plačilo, ki je nižje od povprečne plače, kar 54.000 delavcev pa je kljub plači pod pragom revščine.

Volf je posvaril tudi pred razširjanjem atipičnih oblik dela

Te predstavljajo že 41 odstotkov novih delovnih mest, kar 76 odstotkov mladih pa je v tovrstnih oblikah zaposlitve. Veliko je tudi primerov preobremenitve delavcev ob hkratni kadrovski podhranjenosti delovne inšpekcije. Zato je Volf slovenske delavce pozval, naj se aktivirajo in postavijo svojo ceno.

Predsednica sveta Obalne sindikalne organizacije Nadja Terčon je izpostavila problematiko zaposlenih v javnem sektorju, ki se po njenih besedah včasih "morajo celo boriti, da jim je omogočeno opravljanje svojega strokovnega dela". Gospodarska kriza je močno prizadela prav javni sektor, pri čemer ni prostora še zlasti za mlade diplomante, ki tako odhajajo v tujino. Sedanja generacija zaposlenih je po drugi strani tik pred upokojitvijo, je ugotavljala Terčonova, zato se sprašuje, kako bo s prenosom znanja.

Predsednik Obalnega sindikata upokojencev Ljubomir Ocvirk pa je opozoril, da kupna moč upokojencev vse od začetka gospodarske krize še vedno upada ter da vse več upokojencev živi pod pragom revščine.

Deli novico:

Geza |  26 .04. 2017 ob  08: 05
nujno prevetrit kader,saj v tovarni so nekateri na položajih brez izobrazbe.
izvedenec |  26 .04. 2017 ob  07: 04
Približuje se vremenska fronta s padavinami, potrebno je zaščititi pripravljen material za kresove. Kar se tiče delavcev cimosa sem obveščen od money žderja iz podjetja, da naj bi država garantirala izplačilo plač za prehodno obdobje dveh let in italijan naj bi potem ocenil kako naprej. Izčrpavanje podjetja naj nebi bilo možno Stavbe v vsakem primeru ostanejo?'
Ta Volf ... |  25 .04. 2017 ob  21: 53
.. vsak, ki je imel difarja z njim, je videl, da je neko prdalo. Zapali ogenj in spisdi. Rešil ni še nikoli nič, samo ustvarja probleme.

Cimos je reševal Ristić, to je MOŽ Z BALAMI. Ta Volf je ena šinjorina. Še maj u življenju delal, pameten pa za 3.
Forešte nazaj v LJ |  25 .04. 2017 ob  21: 42
Obalo so prevzeli forešti in nas delavce dobro izkoriščajo.
Turizem |  25 .04. 2017 ob  16: 11
Hotelurstvo pa vodijo bankirji po bankirsko. Narat di Capo.
sindikati |  25 .04. 2017 ob  15: 52
ko poslušam te njihove ''skrbi'' mi kar slabo dela. Delavci smo že zdavnaj sužnji = delavec kapitalističnega sistema v Sloveniji, naj kdo pove če dela samo 8 ur in ima celo pol ure dnevno za malico? Ma lepo vas prosim tega že dolga leta ni več na nobenem delavnem mestu! V tujini no pa je zadeva malo drugačna tam si noben delodajalec ne dovoli prerekanja s sindikati.
Hrhš |  25 .04. 2017 ob  15: 23
-6
Dej istrijan fasista..ti si od skozi tu..oni pa s karpatov...ma nemoj psihopatu...ja sam ovo obi su ono...preklet bio ti in tvoje blodnje
V Cimosu |  25 .04. 2017 ob  15: 10
je pomembna kvaliteta barve in leva roka nato v desni žep.
Inženir |  25 .04. 2017 ob  15: 01
Kimaš...pa imaš trdo in dobro stolico. Znanje in delovna uspešnost nista pomembni. Začnite kimat, predvsem tisti, ki želite sedeti na direktorskem mestu.
koprcan |  25 .04. 2017 ob  14: 52
Ze zdavnaj sem dal odpoved, ker sem delal kot suzenj preko agencije, oziroma privatnika v cimosu. In ni mi niti malo zal, da sem dal odpoved, tako bi morali vsi storiti, ki delajo preko agencij ali s.p.jev....
Konjak A |  25 .04. 2017 ob  14: 51
-1
Pijani zametek že ob treh popoldan, z konjakom. To se pa ne sme pisat. Že akcija teče po hotelu.
Ta lublančan |  25 .04. 2017 ob  14: 41
ta lublančan nam derigirajo, naš poddirektorčki pa kimajo. Forešti ven z obale.