PRIMORSKI ŠTUDENTKI ZMAGOVALKI GLOBALNEGA NATEČAJA: Komisijo prepričali z Grončkom

Koper

Študentki Univerze na Primorskem Nika Tomažič in Monika Kršić sta zmagovalki globalnega natečaja International Call for Solutions on Innovations in Agrifood. Komisijo je prepričal njun Gronček, biorazgradljiv lonček, ki v vinogradništvu in kmetijstvu rešuje problem plastike, namenjen pa je vsem, ki želijo povečati kakovost pridelovanja hrane.

V sklopu globalnega natečaja International Call for Solutions on Innovations in Agrifood, katerega nacionalni koordinator je Univerzitetni inkubator Primorske (UIP), so iskali idejne rešitve za nove proizvode, storitve, poslovne modele ali tehnologije, ki bodo usmerjene v promocijo ekonomske, okoljske in socialne trajnosti v agroživilskem sektorju.

Natečaj se je prvič pričel leta 2016, z razglasitvijo zmagovalne ideje pa se je zaključil letos. V Sloveniji so zabeležili 10 prijav, na globalno raven štiri in vse štiri ideje so tudi prišle v finale. S svojo idejo biorazgradljivega lončka Gronček oziroma Cup grape sta komisijo najbolj prepričali Nika Tomažič in Monika Kršić s Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (Famnit) Univerze na Primorskem (UP).

Patricija Pirnat in Andrej Krmac

Natečaj sooblikovali lokalni pridelovalci 

Izziv sodelujočim na natečaju so podali mladi istrski vinarji, ki v odpadnih materialih v vinarstvu in kletarstvu, kot so na primer peške in tropine, vidijo velik potencial, je povedal vinar Andrej Krmac. Tema natečaja je tako bila reuporaba odpadnih materialov v vinskem sektorju. Nad sodelovanjem Kmetijske zadruge Agraria in vinarjev pri natečaju je koordinator projekta International Call for Solutions on Innovations in agrifood za Slovenijo mag. Andrej Medved z UIP navdušen. Kot je dejal, "je prav, da damo sodelujočim konkretne izzive, ki jih poiščemo na terenu".

Pri razvijanju ideje sta Nika in Monika izhajali iz problema plastike, ki je najbolj obstojen material, in ga poskušali rešiti. "Na drugi strani imamo še odpadne surovine in umetna gnojila, ki dodatno onesnažujejo prst in vso pridelano hrano. Zato sva si zamislili biorazgradljiv lonček, ki se v zemlji v 30 dneh razgradi za približno 50 odstotkov, s tem pa se odpadni material povrne v zemljo. To je odlično gnojilo za rastline, ki hkrati prispeva k njihovi hitrejši rasti," sta pojasnili zmagovalki. Lonček je namenjen vsem, ki želijo povečati kakovost pridelovanja izdelkov, hkrati pa vsem manjšim in večjim zadrugam, ki podpirajo trajnostni razvoj družbe.

Monika Kršić (levo) in Nika Tomažič (desno)

Kot sta dodali dekleti, je za njima izjemno koristna izkušnja. Zmage sta se seveda izredno razveselili, saj sta v svoj projekt vložili veliko truda. Na končni predstavitvi v Italiji sta svoj izdelek predstavili pred komisijo in številčnim občinstvom, med katerim so bili tudi potencialni investitorji. "Izmenjali sva že nekaj kontaktov, a je o konkretnih načrtih še prezgodaj govoriti," sta ostali skrivnostni. Idejo bosta zdaj skupaj z UIP razvijali še naprej.

Med finalisti tri ideje varovancev UIP-a

Med finalisti natečaja so bili tudi Simon Hrvatin z idejo Agrospectral ter Eva Žunec in Matej Uršič z Živo tržnico. Vse našteje ideje so bile razvite na delavnicah UIP v okviru programa SIO 2016-2017.

Simon Hrvatin (levo)

Svojo idejo je na današnji novinarski konferenci tako predstavil tudi Simon Hrvatin. Pri Agrospectralu gre za uporabo procesiranja slik in spektometrije v agroživilske namene. "S projektom sem poskušal najsodobnejšo satelitsko tehnologijo, ki se sicer uporablja za velike kmetije nad 100 hektarjev, prenesti na manjša polja in jo nameniti malim kmetom. Cilj ni le večji in boljši pridelek, ampak predvsem izboljšati kvaliteto življenja malih kmetov na podeželju," je pojasnil.

Nad Hrvatinovo idejo so navdušeni v koprski Agrarii. Kot je povedala vodja proizvodnje Patricija Pirnat, zanje Agrospectral predstavlja velik potencial in ga zares potrebujejo. Prav tako so veseli sodelovanja z mladimi, saj jim, kot priznava, včasih zmanjka idej, mladi pa jim dajo nov zagon.

Deli novico:

Justino |  18 .05. 2018 ob  07: 07
ja ja danes pa je vse bio,....malo sutra