Prihodnje leto 1,35 milijarde evrov primanjkljaja

Vlada je danes sprejela izhodišča za spremembe proračuna za 2015. Višino primanjkljaja je določila pri 1,35 milijarde evrov, višino izdatkov pa pri 9,85 milijarde evrov. S tem naj bi javnofinančni primanjkljaj prihodnje leto znašal 2,8 odstotka bruto domačega proizvoda, je po seji vlade povedal finančni minister Dušan Mramor.

Vlada je ob tem določila razrez izdatkov državnega proračuna po posameznih uporabnikih, sprejela pa je tudi zamrznitev proračunskih izdatkov v prvih dveh mesecih 2015 zunaj okvirov, ki jih je posebej določila za vsakega proračunskega uporabnika.

Vlada je potrdila še časovnico sprejemanja spremenjenega proračuna za prihodnje leto, po kateri ga mora vlada sprejeti do konca januarja.

Slovenija bo najela posojilo Evropske investicijske banke

Vlada se je odločila še, da bo Slovenija za del evropsko sofinanciranih projektov najela posojilo Evropske investicijske banke. Služba vlade za razvoj in kohezijsko politiko mora tako določiti projekte, sofinancirane s sredstvi EU, za katere bo država črpala posojilo hišne banke EU.

Mramor je zatrdil, da je s tem vlada dosegla ključni dogovor za proračun za prihodnje leto. Ta Sloveniji po ministrovih besedah omogoča, da pride v okvire pravil EU oz. t.i. fiskalnega pakta.

Mramor, ki bo podrobnosti proračunskega dogovora predstavil na novinarski konferenci v torek, je povedal, da so Evropska komisija, Evropska centralna banka, Mednarodni denarni sklad in bonitetne agencije verjeli, da bo Slovenija lahko dosegla javnofinančni cilj. Omenil je nedavno odločitev agencije Standard & Poor's, da državi obete izboljša iz negativnih v stabilne.

Ključna ugotovitev agencije je po njegovih besedah ta, da je Slovenija na pravi poti tako glede konsolidacije javnih financ kot glede politične stabilnosti.

Deli novico:

Izvenzemeljec |  23 .12. 2014 ob  03: 46
zahvalimo se štamparjem šoldov, bratje in sestre.
drita v čelo |  22 .12. 2014 ob  20: 51
No Mramor, vidiš, ki znaš kako se tem stvarem streže. V januarju se sposodiš 1,35 miliarde €, kar je tista 2,8 BDP ja, potem pa še dva ali tri krat po 2 miliardi obveznic z državnim poroštvom. Ne bit jezen, če ti to napišem, ampak, to znajo narediti tudi moji spermiji in zato narediti, ne rabi doktorata iz ekonomije.